НБУ назвав основні ризики для економіки України
Джерело:
Національний банк УкраїниУ Нацбанку назвали два ключових ризики для економіки України. Мовиться про військовий конфлікт з Росією, що вже призвело до тиску на валютному ринку та ціновий сплеск у світі.
Ескалація Росією військового конфлікту
У НБУ пояснили, що суттєва невизначеність стосовно ескалації військового конфлікту може бути чинником погіршення очікувань, зокрема інфляційних, та позначатися у відтермінуванні інвестиційних рішень, що стримуватиме відновлення економіки.
Важливо НБУ підняв облікову ставку до 9%: яка ситуація з інфляцією
Заступник голови НБУ Ніколайчук зазначив, що посилення геополітичних ризиків, пов'язаних військовою агресією з боку Росії, є головним інфляційним чинником.
Саме через цей фактор ми бачили зниження цін на українські активи, ми бачили додатковий тиск на валютному ринку. Звичайно, що це не сприяло зниженню інфляції,
– розповів він.
Російські війська біля кордону України
- У жовтні американські видання застерегли, що Росія нарощує військові потужності біля українського кордону й надали фотопідтвердження.
- У листопаді в українському Міноборони заявили, що загроза російського вторгнення в Україну є цілком реальною й запевнили, що готові до будь-якого сценарію.
- У випадку прямої загрози НАТО підтримає Україну. При цьому, принцип колективної оборони Альянсу не діятиме. В Євросоюзі також пояснили, що не зможуть допомогти військом.
Читайте Нові санкції та відключення Росії від системи SWIFT: що може чекати на країну-агресора
Світовий ріст цін
Другим ризиком для економіки України є збереження високих цін на газ у світі на довший період, ніж очікувалось раніше. Також актуальним лишається й ризик подальшого подорожчання продовольства у світі.
Світові ціни на газ і продовольство перевищують очікувані нами рівні та, ймовірно, залишатимуться вищими найближчими місяцями,
– підкреслив Ніколайчук.
У НБУ зазначили, що ці чинники через вторинні ефекти можуть зумовити охоплення інфляцією дедалі ширшого спектра товарів та послуг. Триваліша та вища інфляція у світі, особливо її сплеск у країнах Центрально-Східної Європи, також може створювати тиск на внутрішні ціни в Україні, йдеться у повідомленні регулятора.
Нагадаємо, що у жовтні інфляція сповільнилась до 10,9% у річному вимірі. У НБУ зазначили, що інфляція продовжить поступово знижуватися наприкінці цього року та впродовж усього 2022 року.Економічні наслідки від поширення нових варіантів коронавірусу створюють значну область невизначеності. Утім, більш ймовірно, що вони матимуть стагфляційний характер для глобальної економіки, пов’язаний з логістичними та виробничими проблемами, вважають в НБУ.
Варто прочитати Деякі товари подорожчають на 10% через логістичну кризу, – ООН
Довідка: стагфляція — термін, що використовується для позначення кризового стану економіки, при якому стагнація у виробництві відбувається одночасно з інфляцією.Як подорожчають продукти в Україні: дивіться відео