Через війну та санкції економіка Росії починає розвалюватися, – WSJ

29 березня 2023, 10:53
Читать новость на русском

Джерело:

The Wall Street Journal

Повномасштабне вторгнення Росії триває вже понад рік. Внаслідок цього санкції Заходу посилюються, а це суттєво впливає на доходи країни-агресорки. За прогнозами, економіка Росії вже перейшла на траєкторію спадання у довгостроковій перспективі.

Росія входить у довгострокову регресію

Курс рубля впав щодо долара більше, ніж на 20%. Країна втратила основних клієнтів для експорту товарів. А робоча сила скоротилася в рази через мобілізацію та втечу за кордон. Усе це сьогодення Росії.

Читайте також У Росії лише 2 шляхи: обидва ведуть до зубожіння

  • За словами Олександри Прокопенко, колишньої чиновниці Центрального банку Росії, яка покинула країну незабаром після вторгнення, економіка Росії входить у довгострокову регресію. 
  • Водночас російський мільярдер Олег Дерипаска попередив, що в Росії закінчуються готівкові кошти.

У наступному році грошей не буде, нам потрібні іноземні інвестори,
— сказав сировинний магнат на одній з економічних конференцій.

Після втрати європейського ринку, російська влада "перемкнулася" на Китай. Однак це означає, що залежність від Піднебесної буде тільки зростати. І це цілком може свідчити про те, що у майбутньому Москва може стати економічною колонією свого південного сусіда.

Чому економіка агресорки ще досі не розвалилася

В Росії ще є Фонд національного добробуту, який має 147 мільярдів доларів. Тобто влада ще може позичати всередині країни. Крім того, агресорка знайшла способи продавати свою нафту Китаю та Індії. Хоч і за зниженою ціною.

Зверніть увагу, російські чиновники визнають труднощі з якими вони стикнулися, але навіть попри це, вважають, що їхня економіка нібито швидко адаптувалася.

Втім, якщо глянути на розрахунки Міжнародного валютного фонду, потенційні темпи зростання Росії — темпи, з якими вона могла б рости без інфляції — впали приблизно до 1%.

Для такої економіки, як Росія, 1% — це ніщо; це навіть не рівень підтримки,
– сказала Прокопенко, колишній чиновник центрального банку.

З чим стикнулася Росія

  • Центробанк заявив у березні падіння експорту, жорсткий ринок праці та збільшення державних витрат посилюють ризики інфляції.
Нагадуємо, що інфляція у лютому цього року вже склала близько 11% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
  • За даними московського Інституту економічної політики, промисловість країни перебуває у найгіршій нестачі робочої сили з початку 90-х років.
  • За даними Центробанку, торішнє вторгнення в Україну призвело до того, що близько половини підприємств в Росії зіткнулися з нестачею працівників. 
  • Енергетична криза, на яку так розраховували у Кремлі, теж не вдалася. Тепер доходи російського уряду від енергетики впали майже вдвічі за перші два місяці 2023 року.
  • Фіскальний дефіцит досяг 34 мільярдів доларів за перші два місяці, що еквівалентно понад 1,5% від загального економічного виробництва країни. 

До теми Дружба повільно згасає: Казахстан посилює контроль торгівлі з Росією, – Reuters

Крім усього вище написаного зростають ризики ще й в авіаційному секторі країни, адже є дефіцит нових літаків та запчастин до них. На додаток, ІТ-компанії та фінансові фірми натрапили на труднощі через закриття доступу до західних технологій. Тепер айтівці Росії не можуть отримати програмне забезпечення, системи управління базами даних, аналітичні інструменти та обладнання.

З усіма цими змінами російська економіка все більше стає залежною від держави, адже агресорка почала дотримуватися "імпортозаміщення".  А це вже нагадує повернення до радянських часів.