Як не платити за комунальні послуги шалені гроші: допомогти можуть субсидії

2 листопада 2023, 15:01
Читать новость на русском

Українці можуть розраховувати на державну соціальну допомогу, якщо не можуть самостійно оплатити усі витрати на ЖКП. Для цього потрібно відповідати певним критеріям та надати відповідні документи.

Субсидії в Україні

Головним механізмом соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів є субсидії. Зазвичай вони розраховуються на неопалювальний сезон (з травня по вересень) та опалювальний сезон (з жовтня по квітень). 

Читайте також Субсидії взимку: які зміни відбудуться у новому опалювальному сезоні

Виплати можна отримати з урахуванням доходу сім'ї. Відтак враховуються:

  • доходи за III–IV квартали попереднього календарного року. Але це на випадок, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону, тобто у травні;
  • доходи за I–II квартали поточного календарного року – тоді, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону, а саме у жовтні;
  • доходи за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії. Це на випадок, коли субсидія призначається не з початку опалювального чи неопалювального сезону.

Субсидія надається на такі послуги:

  • житлові послуги – управління багатоквартирним будинком, 
  • комунальні послуги – постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електроенергії, постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Зверніть увагу! На придбання твердого чи рідкого пічного опалення житлові субсидії надаються раз на рік. Водночас домогосподарство повинно не отримувати комунальні послуги з постачання теплової енергії централізованого опалення й не використовувати природний газ або електроенергію для опалення.

Кому виплати призначаються, а кому ні

Субсидію оформлюють на одного з осіб у домогосподарстві з урахуванням усіх зареєстрованих там осіб. Цікаво, що під час призначення виплат враховуються доходи членів сім'ї, які входять у склад домогосподарства, але їхнє фактичне місце проживання відмінне. 

Житлова субсидія може бути призначена:

  • за фактичним місцем проживання особам, які орендують житло на підставі договору найму, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.
  • одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору найму (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.

Житлова субсидія не може призначатися:

  • одночасно за зареєстрованим місцем проживання особи та за місцем її фактичного проживання.
  • коли загальна площа житлового приміщення перевищує 130 квадратних метрів для квартир у багатоквартирному будинку, й 230 квадратних метрів для індивідуальних будинків.
  • коли будь-хто зі складу домогосподарства або член сім’ї особи зі складу домогосподарства протягом 12 місяців перед призначенням житлової субсидії здійснив операцію на суму, яка перевищила 50 тисяч гривень: купівлю земельної ділянки, квартири чи будинку, іншого нерухомого майна, транспортного засобу, цінних паперів тощо. 
  • має на депозитному банківському рахунку кошти у розмірі понад 100 тисяч гривень.
  • є транспортний засіб з року випуску якого минуло менше, ніж 5 років, або ж транспортний засіб, який потрібно зареєструвати, а з року випуску минуло менше, ніж 15 років. Але це не стосується мопеда й причепа. 
  • громадянин не повернув надміру перераховану суму житлової субсидії за попередні періоди. Детальніше про це за посиланням.

Як розрахувати розмір субсидій

Розрахунок субсидії – це різниця між вартістю житлово-комунальних послуг в межах соціальних норм та обсягом обов’язкового платежу. Якщо ви знаєте про доходи осіб зі складу домогосподарства, а також усіх членів їх сімей, то розрахувати орієнтовний розмір можна й самостійно.

Плата за ЖКП в межах норм і нормативів – обов’язковий платіж = субсидія.

Розмір обов’язкового платежу – Ро = Кд/Кг х Рг. 

  • Ро – частка плати за послуги для домогосподарства (для розрахунку субсидії округлюється до двох знаків після коми), 
  • Кд – коефіцієнт доходу домогосподарства (це відношення розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу до прожиткового мінімуму на одну особу), 
  • Кг – базовий коефіцієнт доходу (2 прожиткових мінімуми на одну особу в розрахунку на місяць (Кг = 2)),
  • Рг – базова норма плати за послуги (Рг = 15).

Які документи потрібно подати

Для оформлення субсидій потрібно надати:

  • заяву про призначення та надання житлової субсидії,
  • декларацію про доходи й витрати осіб, 
  • додатково можна додати договір найму (оренди) житла, довідки про доходи, довідку ВПО, а також інші документи – підтвердження непроживання особи за місцем реєстрації.

Йдеться про довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці тощо, довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні, акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства селищної, сільської або міської ради та договори оренди житла в іншому місці тощо.

Документи варто подавати до виконавчих органів сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади, до центрів надання адміністративних послуг, до ПФУ, а також онлайн – через портал Дію або веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України.