Його місце має зайняти хтось інший, – голова економічного комітету про відставку Смолія
Голова НБУ Яків Смолій написав заяву про відставку через систематичний політичний тиск. 3 липня в Раді можуть розглянути це питання. Голова комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха вважає, що людина на посаді очільника Нацбанку, особливо в умовах глибокої і безпрецедентної економічної кризи, здатна зробити набагато більше, ніж просто таргетувати інфляцію.
Також політик зауважив, що його повністю влаштувало б, якби Яків Смолій залишився на посаді, але трохи змінив свій підхід до реалізації політики НБУ. Про це Дмитро Наталуха розповів у програмі "Є питання" на 24 каналі.
Читайте також Це не означає, що Смолій здався, – Гончарук про відставку голови Нацбанку
Однак наголосив, що Якову Смолію економічний комітет намагався чимало разів донести, що неправильною позицією є в період економічного спаду фокусуватися виключно на інфляційній стабільності.
"Очевидно, що бажання чи намірів змінювати власну політику в людини немає. Тому мені здається, що його місце має зайняти хтось інший", – відзначив голова комітету з питань економічного розвитку Верховної Ради.
Про високу облікову ставку
За його словами, НБУ виставляє як досягнення той факт, що їм вдалося уникнути банківської кризи. Але якщо банки не кредитують економіку, відтак банківської кризи ніколи не буде.
Дмитро Наталуха повідомив, що рівень кредитів в економіці відповідно до ВВП склав 22%. І банки перестали кредитувати економіку через наявність високої відсоткової ставки.
Такого мінімуму не було ніколи. Це означає, що, фактично, в економіці немає грошей. Нацбанк свідомо ставив на жертву економічне зростання заради того, щоб забезпечити цінову стабільність,
– наголосив він.
Крім цього, керівник економічного комітету розповів, що один з основних ризиків, на які вказують інвестори, це відсутність саме так званої правової держави і впевненості в судовій системі. Але коли банки вибудовують свої прогнози і видають кредити уже долучені до відповідної попередньої ставки, вони не можуть за один день знизити ці ставки з умовних 22% до 6%.
"Не в останню чергу через те, що до цього вони вкладали в депозитні сертифікати і ОВДП (Облігації внутрішніх державних позик – 24 канал)", – вказав він.
Про політичний тиск на Якова Смолія
Причиною відставки голова Нацбанку Яків Смолій назвав систематичний політичний тиск. Зауважимо, що фінансові та економічні фахівці з тривогою відреагували на таку заяву. Наприклад, фінансовий аналітик, ексзаступник директора департаменту фінансової стабільності НБУ Євген Дубогриз зауважив, якщо незалежності НБУ загрожує відставка Смолія, то це вже не незалежна установа.
Натомість голова комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха не розуміє заяву очільника НБУ щодо політичного тиску.
За його словами, за цей рік Якова Смолія запрошували на профільний комітет, а також на роботу робочої групи з відновлення економіки, на яку він не прийшов. Крім цього, він був регулярно присутній на засіданні апаратних нарад у президента разом з членами парламенту і урядом.
Не розумію, в який момент це може вважатися політичним тиском,
– прокоментував він.
Зауважимо, що також негативно відреагували на відставку глави Національного банку світові економісти та банкіри. Зокрема, представники Великої сімки заявили, що підрив незалежності Нацбанку може спричинити відкат у розвитку стійкої фінансової системи України.
Що відомо про відставку Якова Смолія?
Очільник НБУ Яків Смолій написав заяву про відставку за власним бажанням 2 липня, заявивши про систематичний політичний тиск.Раніше він заявляв про те, що має намір залишатися на посаді голови до кінця своєї каденції – 2025 року.
Якщо відставку затвердять, то обов'язки глави Нацбанку виконуватиме його перша заступниця – Катерина Рожкова.
Одним з головних кандидатів на посаду очільника НБУ називають Кирила Шевченка, він голова правління "Укргазбанку". Серед інших кандидатів Володимир Лавренчук та Тимофій Милованов.