Чи є реальна загроза: економіст розтлумачив ситуацію з дефолтом в Україні

17 серпня 2024, 09:24
Читать новость на русском

Рейтингове агентство Fitch знизило кредитний рейтинг України до рівня "обмежений дефолт" після завершення пільгового періоду для виплати за єврооблігаціями 2026 року. Російські телеграм-канали підхопили цю новину й почали відпрацьовувати по наративу, що нібито в Україні дефолт, економічна ситуація вкрай погана.

Ніякого реального дефолту в Україні немає. Про це 24 Каналу сказав доктор економічних наук, голова Adventer Group Андрій Длігач, зауваживши, така ситуація відбувається за останні 10 років вже втретє. Попередній раз була у 2022 році.

Читайте також Україні загрожує дефолт: які ще країни переживали дефолтні події за останні 25 років

Україна відмовилася від старих зобов'язань

Як зазначив доктор економічних наук, усе, що зараз відбувається, є контрольованим з боку українського Міністерства фінансів й узгоджено з кредиторами та Міжнародним валютним фондом. Однак рейтингові агенції реагують відповідно до власних процедур.

Рейтингові агенції – це приватні структури, які мають свої інструменти для оцінки того чи іншого стану. Зараз Україна фактично відмовилась від того, щоб виконувати свої старі зобов'язання.

Це була контрольована домовленість з нашими кредиторами про те, що ми змінюємо формат виплат наших зобов'язань. Через це рейтингові агенції тимчасово надають статус "обмежений дефолт", чи "вибірковий дефолт". Але протягом найближчих тижнів вступлять в дію нові угоди з кредиторами,
– мовив Длігач.

Нагадаємо, що згідно з домовленостями, українські борги по євробондах, цінних паперах реструктуризовані на багато років, що дозволить Україні зекономити понад 20 мільярдів доларів до 2033 року.

Агентство S&P Global також знизило рейтинг України до "вибіркового дефолту" 2 серпня, вказуючи на аналогічні ризики для країни.