Робота шкіл та вишів на карантині, канікули та нові умови вступу-2022 – підсумки тижня в освіті

22 жовтня 2021, 19:01
Читать новость на русском

Редакція Освіта 24 зібрала всі найважливіші новини, які сталися цього тижня – з 18 по 22 жовтня – в українській освіті. Зокрема, читайте про дострокові канікули для учнів, обов’язкову вакцинацію вчителів, нові умови вступу у 2022 році та скандали у школах.

Робота шкіл та вишів під час карантину

В Україні погіршується епідеміологічна ситуація з COVID-19. Тому МОН проконсультувалося з МОЗ щодо роботи шкіл, коледжів та вишів під час карантину.

До теми У Києві лише 7 шкіл мають 100% вакцинованих працівників, – Фіданян про навчання в червоній зоні

Навчання у вишах та коледжах. Міносвіти рекомендує запровадити дистанційне навчання з 25 жовтня до 15 листопада у коледжах, профтехах, вишах та закладах післядипломної освіти всіх форм власності та сфер управління.

Навчання у школах. Сергій Шкралет наголосив, що навчання в школах з наступного тижня (з 25 жовтня) буде організовано з урахуванням епідемічної ситуації в кожному окремому регіоні.

Зазначимо, що школи у Києві, Одесі, Луцьку, Дніпрі, Рівному, Житомирі, Полтаві та Миколаєві йдуть на тижневі осінні канікули з 25 жовтня.

У школах Києва на два тижні запроваджують карантин через погіршенні ситуації з коронавірусом. перший тиждень діти будуть на канікулах, а щодо другого тижня, то в КМДА визначаться пізніше.

Це будуть продовжені канікули або чи дистанційне навчання. Але точно два тижні школи будуть зачинені, зокрема і 1 – 4 класи,
– наголосив заступник голови КМДА Микола Поворозник.

Директорка Департаменту освіти зазначила, що наступний тиждень у школах Києва будуть осінні канікули. Тож, за цей час вони спробують підняти рівень вакцинації працівників до 100%.

Важливо! Постанова уряду пояснює, що заклади освіти можуть працювати очно в жовтій зоні, якщо там вакциновано понад 80% працівників, водночас для роботи в червоній зоні карантину – потрібно, щоб всі 100% працівників були щеплені двома дозами від COVID-19. Дитячі садочки та початкові школи можуть працювати в очному форматі.

Дострокові канікули для учнів

МОЗ та МОН рекомендувало школам піти на канікули раніше – з 18 жовтня через погіршення ситуації з коронавірусом в країні. Деякі школи дослухалися до порад, а деякі вирішили йти за планом – з 25 жовтня.

До теми Що робити на осінніх канікулах: цікаві ідеї, які вразять дітей

Так, вже цього тижня канікули розпочалися у понад 5 тисячах шкіл України, а це 35,5% від їх загальної кількості.

Де канікули почалися з 18 жовтня:

  • Львів – усі школярі міста з 18 жовтня пішли на 2-тижневі канікули до 1 листопада.
  • Харків – в області вирішили запровадити шкільні канікули з 18 жовтня до 1 листопада.
  • Вінниця – канікули розпочалися з 18 жовтня і триватимуть до 24 жовтня включно.
  • Хмельницький – канікули для учнів запровадили на тиждень з 18 по 24 жовтня.
  • Херсон – канікули з 18 жовтня. Все через червону зону та збільшення кількості захворювань на COVID-19.
  • Івано-Франківськ – учні міста та області пішли на канікули з 18 до 25 жовтня.
  • Кропивницький – учні понад 30 шкіл міста відпочивають з 18 до 29 жовтня, ще 6 шкіл запланували канікули з 25 жовтня на тиждень.
  • Суми – тут також перенести канікули на 18 жовтня.
  • Чернігів – учні пішли на дострокові канікули з 18 жовтня.

Деякі школи вирішили не переносити канікули, заявивши, що в них контрольована ситуація з коронавірусом і вони не потребують дострокового відпочинку.

Де канікули почнуться з 25 жовтня:

  • Одеса
  • Київ
  • Луцьк
  • Дніпро
  • Рівне
  • Житомир
  • Полтава
  • Миколаїв.

У Черкасах школярі можуть залишитись на канікулах ще на тиждень – до 31 жовтня. Наразі школам рекомендували прийняти таке рішення, проте вони мають визначитися самостійно.

Водночас у Чернігові канікули в школах можуть розпочатися трохи пізніше. В міському управлінні освіти рекомендують піти на канікули з 1 листопада.

Читайте також Очне, дистанційне та змішане: Харківський університет Каразіна змінив форму навчання

Окрім того, у Міністерстві охорони здоров'я припускають, що канікули можуть продовжити для школярів – допускають, що учні можуть бути вдома близько 3 – 4 тижнів.

Важливо – Міносвіти рекомендує запровадити дистанційне навчання у вишах, коледжах та профтехах з 25 жовтня по 15 листопада 2021 року. Також наголосили на дотриманні у закладах освіти та гуртожитках у цей період максимальних карантинних обмежень.

Обов’язкова вакцинація вчителів

У Тернополі працівники поліції почали перевіряти наявність сертифікатів про вакцинацію у вчителів. Поліція має службові планшети, які зчитує QR-коди COVID-сертифікатів. Першою перевірили школу №4, де вакциновано понад 87% персоналу.


Поліція перевіряє COVID-сертифікати вчителів / Поліція Тернопільської області

Директор київської школи Дмитро Ламза через суд хоче скасувати наказ МОЗ про обов’язкову вакцинацію вчителів проти COVID-19. Наразі вирішують питання щодо відкриття провадження за даним позовом.

Проте освітній омбудсмен Сергій Горбачов вважає цей вчинок безвідповідальним та популістським.

Цю ситуацію (позов директора школи про скасування обов’язкової вакцинації, – 24 канал) я вважаю абсолютно популістською, це хайп на темі,
– каже Горбачов.

На його думку, директор школи забув, що його найголовніший обов’язок – збереження життя та здоров’я всіх.

Додамо, що станом на 22 жовтня принаймні  одну дозу щеплення проти COVID-19 отримали 87% працівників шкіл. Водночас повністю двома дозами вакциновано близько 380 тисяч вчителів (60%).

Де вакциновано найбільше вчителів:

  • Луганська область – 80%;
  • Харківська область – 78%;
  • Київська область – 73%;
  • Черкаська область – 72%;
  • Полтавська область – 72%;
  • Київ – 70%.

Де вакциновано найменше вчителів:

  • Рівненська область – 22,5%,
  • Волинська область – 19,6%,
  • Івано-Франківська область – 18,5%.

Що відомо про обов’язкову вакцинацію вчителів

МОЗ включило вчителів до переліку професій, для яких щеплення від COVID-19 є обов’язковим.

Скільки часу мають вчителі для вакцинації? Наказ МОЗ від 7 жовтня 2021 року про обов'язкову вакцинацію освітян набуде чинності через місяць. Отже, вони ще можуть встигнути вакцинуватись – до 7 листопада.

Ті, хто не буде вакцинований на визначену дату, мають робити ПЛР-тести або антиген-тести, щоб ходити на роботу. В іншому випадку, їх відсторонять (відправлять у відпустку) без збереження зарплати.


Додамо, що у Золочеві на Львівщині до суду притягнули директорку школи через низький рівень вакцинації вчителів. Звинуватили її у тому, що менше 80% працівників отримали щеплення від коронавірусу, тому діти не змогли навчатися очно у закладі.

Суд визнав директорку школи винною, але від відповідальності звільнив, оскільки порушення є малозначним. Суддя обмежився усним попередженням.

Зверніть увагу: Червона зона в Запоріжжі: як працюватимуть школи та виші в регіоні

Нові умови вступу у 2022 році

Міністерство освіти і науки затвердило умови прийому на навчання до вишів у 2022 році. У документі наголошується, що для конкурсного відбору абітурієнтів, які вступатимуть на бакалаврат після 11 класу, зараховуватимуться бали сертифікатів ЗНО (результати вступних іспитів, творчих конкурсів) з трьох конкурсних предметів.

Терміни вступної кампанії у 2022 році:

  1. Реєстрація електронних кабінетів вступників для вступу на перший курс розпочнеться 1 липня 2022 року.
  2. Прийом документів від вступників розпочнеться 14 липня і закінчиться 16 липня для осіб, які вступають на основі співбесіди, вступних іспитів, творчих конкурсів, 22 липня – для осіб, які вступають за результатами ЗНО, а також вступних іспитів та творчих конкурсів.
  3. Вступні іспити, творчі конкурси проводитимуться в кілька потоків з 1 по 13 липня включно. Співбесіди будуть проводити з 17 до 19 липня.
  4. Формування рейтингових списків абітурієнтів на бюджет, які вступатимуть на основі результатів ЗНО, творчих конкурсів та вступних іспитів, відбудеться не пізніше 27 липня.
  5. Вступники, які отримали рекомендації для зарахування, мають подати оригінали документів для зарахування на бюджет до 4 серпня. Зарахування вступників проводитиметься 5 серпня.

Кожен зареєстрований учасник ЗНО цього року зможе безкоштовно пройти тести максимум по 5 навчальних предметів. Водночас обов'язкових предметів для ЗНО немає, але абітурієнти мають визначити, які тести їм треба для вступу до вишу.

Зазначимо, що у МОН змінили перелік обов’язкових предметів для деяких спеціальностей, а саме посилили роль математики під час вступу до вишу. Так, математика стала другим обов'язковим конкурсним предметом для вступу на такі спеціальності:

  • Політологія,
  • Журналістика,
  • Соціальна робота,
  • Соціальне забезпечення.

Також для вступу на спеціальність "Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії" ЗНО з математики є третім конкурсним предметом. Для яких спеціальностей потрібне ЗНО з математики – читайте за посиланням.

Цікаво, що у Національному університеті "Чернігівський колегіум" імені Т. Шевченка на вчителя фізики цього року вступив лише один першокурсник. За словами експертів, щороку тенденція на природничі спеціальності зменшується. Чому так та деталі – читайте у статті.

До теми Скільки осіб вступило до профтехів у 2021 році та які напрямки обирають найчастіше

До слова, реєстрація для участі в пробному ЗНО-2022 триватиме протягом 5 – 22 січня 2022 року на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.

Коли відбудеться пробне ЗНО-2022:

  • 19 березня – з української мови, української мови і літератури;
  • 26 березня – з усіх інших предметів (історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, а також з іноземних мов.

У день проведення пробного ЗНО кожен зареєстрований учасник може скласти тест з одного предмета.

Основа сесія ЗНО для випускників у цьому навчальному році проводитиметься, ймовірно, з 23 травня до 15 липня. Максимально учасники зможуть пройти п’ять тестувань ЗНО.

Скандали в освіті

Суд скасував склад НАЗЯВО

Верховний суд скасував нинішній склад Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. В мережі підняли паніку, мовляв, дипломи про вищу освіту зразка 2020 і 2021 років стануть недійсними. Але у МОН заспокоюють, що це рішення не вплине на дипломи.

Під Києвом 10-річну дитину викрали зі школи

У місті Вишневе, що на Київщині, просто під час занять викрали 10-річного школяра. Машина поїхала в невідомому напрямку. За даними поліції, це сталося через конфлікт між батьками. Подробиці та фото – читайте за посиланням.


Поліція затримала "викрадачів" / Фото поліції Київської області

На Вінниччині школяра підозрюють у пограбуванні школи

У селі Суворівське Вінницької області пограбували школу – забрали гроші. Правоохоронці підозрюють у цьому 15-річного хлопця. Тепер юнакові загрожує до 6 років ув'язнення, адже відповідальність за такий злочин настає з 14 років.

У Полтаві 5-класник залякує учнів та вчителів ліцею

У Полтаві п’ятикласник тероризує ліцей № 6 "Лідер", у якому навчається. Батьки інших учнів розповіли, що хлопець приносить до школи ніж, газовий балончик та інші предмети.

Він залякує учнів, а вчителям – погрожує. Наприклад, нещодавно він сказав вчительці: "Я знаю, де ти живеш, ходи і озирайся".

На Буковині учні незаконно навчаються в новому корпусі школи

У селі Кам'янка біля Чернівців учні навчаються в новому корпусі школи, але незаконно. Адже підрядник досі не здав будівлю в експлуатацію. Він просто пожалів дітей та дозволив проводити там заняття. Хоча вчителі не впевнені, що в будівлі наразі безпечно.

Читайте також Розкрадання на шкільних стільцях: прокуратура повідомила про підозру четвертому фігуранту схеми

В школах Чернівців виявили мишачий послід та невідому продукцію

У Чернівецькій області в більшості шкільних їдалень фахівці виявили недотримання санітарних норм. Зокрема, там немає гарячої води, а також помітили мишачий послід та невідому продукцію. Тепер школи повинні усунути всі порушення.

Одеським школярам хочуть заборонити користуватися телефонами на уроках

Під час засідання комісії Одеської міськради з питань освіти запропонували ухвалити рішення про заборону учням користуватися мобільними телефонами на уроках. Зокрема, можуть розробити відповідні правила для шкіл.

Кожен десятий працівник їдальні у школі чи садочку є носієм стафілококу

МОЗ розпочало раптові перевірки працівників шкільних їдалень на носійство золотистого стафілокока. У ході перевірок стафілокок виявили у 10% протестованих працівників, а це кожен десятий. З понад 9 тисяч осіб – 940 мали позитивний тесту на носійство інфекції.

Рішення уряду в сфері освіти

  • Уряд змінив умови навчання на військових кафедрах

Кабінет Міністрів України схвалив постанову, яка регулює порядок підготовки офіцерів запасу. Відтепер отримати атестацію при навчанні за програмою офіцерів запасу можна буде не раніше 4 курсу.

У програмі підготовки офіцерів запасу передбачено проведення зборів (виїзд на полігон).Також збільшилася кількість вишів, де готують офіцерів з запасу. Деталі – читайте у статті.

Гарна новина Українські школярі та студенти здобули 20 нагород на Міжнародному шоу INOVA 2021

  • Уряд затвердив державний стандарт професійно-технічної освіти

Він прийде на зміну тому, що діяв з 2002 року. В ньому передбачили три ключових правила: компетентнісний підхід, орієнтація на результат навчання учня та умови для всебічного розвитку особистості.

Для чого потрібен стандарт та що зміниться для студентів профтехів – читайте у статті.

Останні підсумки місяця:

Підсумки тижня – з 11 по 15 жовтня 2021 року про дострокові канікули, вакцинацію вчителів та шокуючі скандали.
Підсумки тижня – з 4 по 8 жовтня 2021 року про імена найкращих вчителів, обов'язкову вакцинацію та дистанційку.
Підсумки тижня – з 27 вересня по 1 жовтня дистанційку в школах, примусова вакцинація освітян та скандали.