У МОЗ заявляють, що працівники освіти мають обов’язково щеплюватися проти COVID-19 для роботи. Якщо ж вчителі відмовляться вакцинуватися – їх відсторонять від роботи без збереження зарплати. У вчителів є місяць, щоб вчтигнети отримати щеплення.

Важливо Дистанційне навчання – це вимушена міра, воно не може замінити очне, – Гриневич

Додамо, що школи у Києві можуть самостійно відстороняти від роботи нещеплених вчителів. А директори можуть отримати догану чи навіть звільнення за відсутність контролю за вакцинацією працівників.

Керівник має за це відповідати і контролювати наявність усіх підтверджуючих документів, що людина провакцинована. Це має бути відображено в усіх базах, які є у медиків,
– зауважили в КМДА.

Зазначимо, що у Києві розпочалися перевірки кількості вакцинованих співробітників у школах та дитячих садочках. Кожна перевірка триває понад годину.


Школи під час карантину / Фото ЮНІСЕФ

А все через те, що раніше столична школа № 13 не змогла підтвердити дані щодо кількості вакцинованих від COVID-19 вчителів. У частини працівників не виявилося документів, які би підтверджували щеплення. Тож учнів цієї школи можуть відправити на дистанційку.

Наразі більшість закладів освіти може працювати у звичайному режимі в жовтій зоні. А все через те, що станом на початок цього тижня майже 81% працівників шкіл щепилися принаймні однією дозою.

За даними МОН, понад 53% (345 тисяч) вчителів шкіл вже отримали повний цикл вакцинації. Ще майже 30% (191 тисяча) працівників – щеплені першою дозою вакцини. Так, у 18 областях та Києві хоча б одне щеплення отримали понад 80% працівників шкіл.

Повний цикл щеплення станом на 8 жовтня отримали:

Шкарлет каже, що лідерами областей по вакцинації (одна і дві дози) працівників шкіл є:

  • Миколаївська область – 98,1%,
  • Харківська область – 90,9%,
  • Луганська область – 90%.
  • Донецька область – 89,4%,
  • Дніпропетровська область – 88,2%,
  • Київ – 87,2%,
  • Черкаська область – 87,1%.

Де вакцинували найменше вчителів? За словами Шкарлета, показники щеплень від COVID-19 у двох областях залишаються найнижчими:

  • у Херсонській області вакциновано 70% (повний та неповний курс) працівників шкіл,
  • у Рівненській – 73,9% працівників.

Відомо, що наразі в Україні ще не вакцинували 107 тисяч працівників шкіл, а це складає 17% від загальної кількості працівників.

Оскільки багато шкіл не мають 80% вакцинованих працівників для роботи в жовтій зоні, то вони переходять на дистанційку. Проте досі не всі школи можуть організувати онлайн-навчання для дітей.

Так, у Львові посилюють карантинні обмеження через погіршення ситуації з COVID-19. Вже з понеділка, 18 жовтня на тиждень школи та виші Львова, окрім молодших класів, переведуть на дистанційне навчання. Йдеться як про школи, так і про вищі навчальні заклади міста.

Водночас наступний тиждень – з 24 по 30 жовтня більшість львівських шкіл планово мають йти на тижневі осінні канікули.

А на Рівненщині школярів відправили на дистанційку, бо вчителі відмовилися вакцинуватися. А учні через відсутність інтернету замість навчання копають картоплю, займаються хатніми справами та допомагають батькам.

Зверніть увагу Як дистанційне навчання змінило освіту та що буде далі

Водночас у школі на Одещині вже підтвердили 14 випадків коронавірусу серед вчителів. Кілька педагогів в реанімації, а один – у важкому стані вже третій тиждень. Адміністрація відділу освіти не виключає, що школу можуть закрити на карантин.

Як працюватимуть школи в червоній зоні? В уряді наголосили, що заклади освіти зможуть працювати очно в червоній зоні карантину. Проте для цього потрібно, щоб всі 100% працівників були вакциновані двома дозами від COVID-19.

Водночас дитячі садочки та початкові школи (1 – 4 класи) продовжать працювати у звичайному, очному форматі. Деталі – читайте у статті.

Коли будуть осінні канікули у школах та чи перенесуть їх? Осінні канікули для українських школярів стартують 25 жовтня, і триватимуть вони лише тиждень. Проте школи можуть переносити дати канікул. Так зробили дві області:

  • У Харківській області школярів також відправлять на канікули з 18 жовтня. Це роблять для того, щоб зупинити розповсюдження коронавірусу, адже область все ще перебуває на межі червоної зони.
  • У школах Вінницької області осінні канікули також розпочнуться з 18 жовтня і триватимуть до 24 жовтня включно. Все для того, щоб "не розривати" вихідніколярі відпочиватимуть 11 днів – з 14 до 24 жовтня.

Сергій Шкарлет розповів, що МОН рекомендувало школам розглянути гнучкий графік. Зокрема, для роботи в очному форматі можуть змістити канікул у школах червоної зони, де немає 100% вакцинованих освітян. Він також не виключає варіанту, що дітям доведеться вчитися влітку.

В Україні провели національну премію Global Teacher Prize Ukraine 2021 та визначили найкращого вчителя року. Переможцем став вчитель української мови та літератури з Києва Артур Пройдаков.

Під його наставництвом учні складають ЗНО на понад 190 балів. Сам педагог родом з Луганщини, тому мріє побудувати культурний міст між людьми з Заходу та Сходу України за допомогою подорожей.


Вчитель року – Артур Пройдаков / Фото "Ліга.нет"

Найкращий вчитель року отримав 300 000 гривень, поїздку на найбільшу освітню подію Global Education and Skills Forum, а також підтримку реалізації освітніх проєктів.

Переможці в інших номінаціях:

  • "Прифронтовий вчитель" – Тамара Уманська з міста Кремінна Луганської області.
  • "Здійснення мрії" – Тетяна Мендусь з Гайсина Вінницької області.
  • "Вчитель-новатор 2021" – Наталія Власова із Дніпра.
  • "Вибір серцем" – Тетяна Вакулюк з Дніпра та Уляна Буцяк зі Стрия, що на Львівщині.
  • "Найкращий вчитель-ровесник Незалежності" – Катерина Бігар зі Сваляви Закарпатської оболасті.
  • Найкращий вчитель за народним голосуванням – Павло Віктор з Одеси.
  • Найкраща вчителька громадянської освіти – Ганна Бут з Мелітополя.
  • Найкраща вчителька фізкультури – Оксана Юрків з селища Козова, що на Тернопільщині.
  • Найкращий вчитель хімії – Сергій Джавахішвілі з Кременчука.

Зазначимо, що цього року було 135 заявок від сільських учителів, що на 15 більше, ніж минулого року. А ось із містами ситуація зворотна: таких учителів навпаки подалося менше – 572 анкети.

До теми Учні називають мене другом і старшим братом, – переможець Global Teacher Prize Ukraine про школу

До слова, у 2020 році переможцем національної премії Global Teacher Prize Ukraine став вчитель з Тернопільщини Василь Дяків. Він викладає історію, громадянську освіту й основи здоров'я для учнів.

Євген Клопотенко займається реформою шкільного харчування. Він вважає, що діти мають харчуватися збалансовано та корисно, тож створив 160 нових страв для шкіл. Учнів годуватимуть мінестроне, фрітатою, шпундрою і іншими стравами.

Чим годуватимуть школярів? Клопотенко каже, що школярів більше не годуватимуть сардельками і ковбасами. Але котлети залишаться – щоправда, тепер їх будуть запікати, щоб були корисніше.

Але загалом меню сильно зміниться. У шкільному меню тепер будуть:

  • яєчня скрамбл;
  • італійський омлет фрітата;
  • італійський овочевий суп мінестроне;
  • курячі нагетси;
  • шпундра (свинина, тушкована з буряком в буряковому квасі);
  • верещака (свинячі реберця, запечені в квасі зі спеціями і часником);
  • гамула (печиво, яке готують з пюре з запеченого яблука).

Ще в страви почнуть додавати спеції – чебрець, копчена і звичайна паприка, хмелі-сунелі, куркума і так далі. Хоча раніше спеції в стравах для школярів заборонялося використовувати.

На скільки здорожчає оновлене шкільне меню? Клопотенко каже, що вартість його меню лише на 2 – 3 гривні перевищує суму, що виділяють на харчування одного школяра. Він зазначає, що склав меню за новими нормами, і щоб страви їм відповідали, треба збільшити фінансування на 15-20%.

За його словами, раніше на харчування однієї дитини виділялося 13 гривень, а тепер – 17 гривень. На місцях бюджети будуть збільшуватися.

Додамо, що перший етап реформування шкільного харчування вже закінчився. Нові вимоги до меню учнів почали діяти з 1 вересня 2021 року. Але тут є перехідний період – до 1 січня 2022 року.

У Києві директор школи подав на уряд до суду: вимагає скасувати обмеження для вчителів

Директор спеціалізованої школи №210 у Києві Дмитро Ламза подав судовий позов на уряд до Окружного адміністративного суду столиці. Він вимагає скасувати карантинні обмеження для вчителів.

Директор підтримує вакцинацію, але вважає, що при цьому треба дотримуватися закону. Головна вимога позову – повернути конституційні права педагогам.

У приватному садочку на Київщині загубили 2-річного хлопчика

У місті Бровари Київської області вихователі дитячого садочка під час прогулянки з вихованцями загубили 2-річного хлопчика. Педагоги навіть не шукали дитину, а його помітили випадкові перехожі. Деталі інциденту – читайте у статті.

У Мелітополі відмовилися везти школярку, вимагаючи COVID-довідку

У Мелітополі, що на Запоріжжі, через карантинні обмеження троє водіїв маршруток відмовилися везти дівчинку на навчання. Допомогти дитині погодився лише четвертий кермувальник. Всі водії вимагали учнівський квиток чи довідку зі школи. Їх дівчинка не мала, бо просто не встигли зробити та роздати.


У Мелітополі школярку вигнали з трьох маршруток / Скриншот з фейсбуку

На Рівненщині вчитель танців розбещував 10-річну дівчинку

На Рівненщині суд визнав 22-річного вчителя танців винним у розбещенні 10-річної учениці. Його засудили на 3 роки умовно та відсторонили від викладання протягом цього терміну.

Слідство встановило, що з кінця січня до середини лютого 2021 року вчитель танців розбещував свою ученицю. Він надсилав їй фото своїх геніталій, вів переписку сексуального характеру. А на уроках він торкався її тіла і змушував надсилати інтимні фото.

До теми У київській школі в туалеті стався вибух: учні показали кадри потопу

Під Дніпром учень отримав струс мозку на уроці, а вчитель не зреагував

У Новомосковську, що неподалік від Дніпра, школяр отримав струс мозку на уроці праці. Хлопцю в голову влучила ніжка стільця, яку витесав інший учень. При цьому вчитель нібито зовсім не звертав увагу на те, що трапилося.

На Херсонщині судитимуть учня, який побив старшокласника

У Каховці Херсонської області перед судом постане учень 7 класу за побиття десятикласника. Молодший хлопець вдарив старшокласника на перерві у груди, що той якийсь час не міг дихати. Деталі – читайте за посиланням.

Мама не купила друковані зошити: у школі під Сумами зацькували другокласника

У Глухові, що на Сумщині, школярі зацькували свого однокласника. Все через те, що мама другокласника відмовилась купувати друковані зошити для занять.

Діти сміються з сина, кажуть, що у них красиві листочки, а у сина чорно-білий, значить, мама його не любить, не купила йому гарний зошит,
– розповіла Ковальова.

Додамо, що батьки не зобов'язані купувати друковані зошити школярам. Міністерство освіти і науки створило нові програми, що не вимагають будь-яких друкованих зошитів.

Школяр в Тернопільській області обікрав школу

В Тернопільській області 12-річний школяр вкрав комп’ютерну техніку. Учень заліз до школи через вікно. За даними поліції, він вже потрапляв в поле зору поліцейських за скоєння аналогічних злочинів.

Вчителі на Тернопільщині протестують, бо їм рік не виплачують зарплату

У Кременці на Тернопільщині понад 50 вчителів вийшли на протест. Вони повідомили, що їм вже рік не виплачують обіцяної зарплати. Борги перед педагогами складають більше 3 мільйонів гривень. Деталі – читайте за посиланням.

Протест вчителів через невиплату зарплати
Протест вчителів через невиплату зарплати/ Скриншот з відео

  • МОН оновило модельні програми для учнів 5 – 6 класів НУШ

Міністерство освіти і науки доповнило перелік модельних програм Нової української школи для учнів 5 – 6 класів. За ними будуть навчатися 5 пілотні класи вже цього навчального року та всі інші п’яті класи – з 2022.

До вже наявних 78 модельних програм додали ще чотири:

  • Інтегрований мовно-літературний курс (українська мова, українська та зарубіжні літератури). 5 – 6 класи.
  • Зарубіжна література. 5 – 6 класи.
  • Роботехніка. 5 – 6 класи.
  • STEM. 5 – 6 класи (міжгалузевий інтегрований курс).

Важливо Надбавки і доплати вчителям: чому їх недоотримують педагоги

  • Уряд створив Державний податковий університет

Кабінет міністрів схвалив створення Державного податкового університету. Новим вищим навчальним закладом керуватиме Міністерство фінансів.

Уряд також схвалив реорганізацію Київського національного торгово-економічного університету шляхом створення Державного торгово-економічного університету та Одеського торгово-економічного професійного коледжу.

  • В Україні розпочав роботу Фонд президента з підтримки освіти

У Києві розпочав роботу Фонд президента з підтримки освіти, науки і спорту. Його мета – розвиток і підтримка талановитих українців, а також їхніх ідей.

Ключові програми Фонду:

  • гранти на навчання за кордоном,
  • стажування молоді у провідних зарубіжних вишах і наукових установах,
  • участь молоді у міжнародних науково-практичних семінарах та конференціях,
  • залучення лекторів з провідних вишів і наукових установ світу,
  • заохочення молодих людей за досягнення,
  • підтримка реалізації проєктів у сфері освіти, науки та спорту.

Очікується, що запуск ключових програм Фонду відбудеться в лютому 2022 року. З коштів Фонду виплачуватимуть премії президента в розмірі 100 тисяч гривень переможцям олімпіад.

  • Українська мова стала офіційною в муніципалітеті Бразилії

Українська діаспора у Бразилії вважається однією з найстаріших, адже ще наприкінці 19 століття українці почали прибувати до цієї країни. І тепер українську мову зробили офіційною в одному бразильському муніципалітеті Прудентополіс. Деталі – читайте тут.

  • Нобелівська премія з хімії

Нобелівську премію з хімії 2021 вручили 6 жовтня Бенджаміну Лісту і Девіду Макміллану за розвиток асиметричного органокаталізу.

Додамо, що кілька дослідників Київського національного університету імені Тараса Шевченка виступили співавторами нобелівського лауреата з хімії 2021 Бенджаміна Ліста. Їх імена та деталі – читайте тут.

  • Двоє викладачок з Чернівців підкорили Кіліманджаро

Дві викладачки Чернівецького національного університету Олена Карлова та Анастасія Сачко підкорили найвищу точку Африки – гірський масив Кіліманджаро. На гору вони сходили шість днів. Деталі подорожі та фото – дивіться у статті.

  • Чи пам'ятають українці шкільну програму: опитування

Батьки часто скаржаться на те, що в Україні складна шкільна програма. Однак журналісти перевірили, чи можуть люди, які давно закінчили школу, відповісти на елементарні запитання.

Питання були з різних предметів: історії, математики, хімії, української літератури, географії.

  • Скільки на Землі океанів?
  • Що таке гіпербола?
  • Як звучить хімічна формула етилового спирту?
  • Назвіть хоча б 3 українських гетьманів.
  • Продекламуйте вірш, який вивчили ще у школі.

Відповіді українців дивіться у відео.

Вуличне опитування на знання шкільної програми: відео