В Україні запрацює грантова система оплати навчання у виші: у МОН розповіли про зміни
Джерело:
NVЗ вересня 2024 року у сфері вищої освіти має запрацювати грантова система оплати навчання. Тобто вступник за результатами НМТ отримає від держави певну суму грошей і обиратиме, на здобуття освіти у якому виші їх потратити.
Заступник міністра освіти і науки України з питань вищої освіти Михайло Винницький заявив, що МОН змінить чинну систему. Так, 40% студентів ЗВО нашої держави зараз є бюджетниками, а 60% – контрактниками.
Дивіться також Мобілізація студентів: яку відстрочку і кому тепер надаватиме держава
В Україні запровадять гранти на навчання у вишах
Посадовець зазначив, що вже з вересня 2024 року 60% вступників отримуватимуть державну підтримку у різних пропорціях. Натомість 40% платитимуть за навчання власні кошти. Винницький переконаний, що це буде більш справедливо.
Заступник Лісового при цьому зауважив, що неможливо зараз спрогнозувати, скільки через кілька років державі потрібно буде менеджерів, журналістів, правників, навіть IT-інженерів тощо. Але можна спрогнозувати необхідну кількість медиків, вчителів, енергетиків, випускників транспортних вишів.
Дистанційна школа "Оптіма" увійшла у рейтинг найкращих освітніх закладів України за результатами НМТ-2023 року. Це ще раз підкреслює високу якість навчання та ефективність підходів, що використовують викладачі школи.Спеціальності, де ми можемо прогнозувати, залишаються в державному замовленні, держава замовляє їх у закладів, сплачує 100% за їхню підготовку і, можливо, навіть надає їм підвищену стипендію, якщо ті готові погодитися на гарантоване перше робоче місце, яке надає держава,
– заявив Винницький.
Інші вступники матимуть можливість отримати грант від держави та співфінансувати свою освіту.
Дивіться також Вступникам видаватимуть гранти на навчання у вишах: як, коли і хто отримає
Як діятиме грантова система
- Кошти, які держава надаватиме вступнику на навчання у вишах, будуть прямо пропорційні його результатам НМТ.
- Після отримання грошей вступник обиратиме виш та спеціальність.
- Пільговики матимуть гарантоване право на отримання коштів на навчання.
- Розмір гранту та порядок надання коштів визначатиме уряд.