Потужне підсилення від США: модернізовані українські ЗРК вийшли на бойове чергування
У Вашингтоні 6 – 7 грудня пройшла конференція з посилення оборонно-промислового комплексу України. За її результатами, США оголосили про наміри виробляти засоби ППО спільно з Україною.
Проєкт FrankenSAM передбачає адаптацію українських радянських ЗРК і ракет під американські. Військовий експерт, льотчик-інструктор та полковник ЗСУ в запасі Роман Світан розповів 24 Каналу, що це дуже розумне рішення.
Рекомендуємо переглянути Мисливці за ворожою авіацією та балістикою: як українські ЗРК "Корал" допоможуть ЗСУ на фронті
Модернізація ЗРК
У Білому домі офіційно оголосили про початок виробництва засоби ППО спільно з Україною. Насамперед мовиться про гібридні засоби ППО FrankenSAM, для початку виробництва яких Пентагон надав Україні технологічні дані.
Згаданий проєкт FrankenSAM передбачає адаптацію українських радянських ЗРК і ракет під американські.
Ракети середньої та великої дальності, які зараз використовують у ЗРК, є авіаційного базування. Тобто ракети класу "повітря-повітря", які найчастіше переносять винищувачі.
Більшість комплексів, які нам поставили, є на базі ракет AIM1-20, NASAMS, IRIS-T, Aster 30. Те, що зараз надають нам американці – це ті ж ракети. Вони пристосовані до наших старих радарів та пускових установок,
– зазначив Роман Світан.
Наприклад, в Україні пускових установок типу "Бук" є приблизно кілька десятків. До них закінчувались ракети, тож потрібно було шукати вихід з ситуації. Списувати установки не можна, бо вони доволі міцні та є основними серед малої та середньої дальності.
"Після того, як американці розробили механізм адаптації авіаційних ракет до ЗРК "Бук", вийшов доволі непоганий комплекс, який працює навіть трохи далі. Він повернувся знову на бойове чергування", – пояснив військовий експерт.
Цю модернізацію за американськими технологіями тепер робитимуть і в Україні. Тепер усі ЗРК "Бук" використовуватимуть потужні американські ракети.
Розумний підхід
Частина ракет, зокрема пускові установки з ракетами від Patriot працюватимуть у зв'язці з нашими радарами.
Такий підхід є дуже правильним і грамотним, тому що пускових установок набагато менше ніж ракет. А ракети є у наших партнерів, при чому вони не завжди нові,
– зауважив Світан.
Деяким із зазначених ракет вже десятки років. Отже, їх найближчим часом уже можуть зняти з бойового чергування. Є сенс їх не утилізовувати, а відпрацьовувати на полі бою в Україні.
Підсилення ППО в Україні: останні новини
- У грудні Сполучені Штати Америки завершать поставки 14 комплексів Vampire. Установки призначені для боротьби з ворожими дронами, зокрема "Шахедами". Разом з цими комплексами до України також мають надіслати ракети APKWS, які оснащені безконтактним детонатором. Додамо, що за попередні шість місяців Україна вже отримала 4 комплекси Vampire.
- Допомогу у боротьбі з "Шахедами" передала також і Велика Британія. Мовиться про новітні ракети Martlet. Офіційно про поставку чи отримання ракет не повідомляли ні в Британії, ні в Україні. Однак, за даними ЗМІ, їх вже використовували проти дронів.
- На початку грудня президент України повідомив, що партнери надали ще кілька зенітно-ракетних комплексів. Також Україні надали дефіцитні ракети для ППО. Володимир Зеленський не уточнював, про які саме установки та ракети мовиться.