Хто такий Труханов: скандальні факти про мера Одеси
Геннадій Труханов – один з найодіозніших політиків України. Мер Одеси, якого 4 травня взяли під варту, – це людина з кримінальним минулим і довгим шлейфом скандалів.
- 1Труханов під вартою: що відомо
- 2Що відомо про справу "Краян"
- 3Як відбувалось затримання Труханова у 2018 році
- 4Інші справи НАБУ
- 5Труханов під час повномасштабного вторгнення Росії
- 6Як Труханов переміг на виборах
- 7Кар'єра та сім'я Труханова
- 8Громадянин Росії
- 9Труханов: кримінал і зв'язки з мафією
- 10Сумнозвісні успіхи компанії "Рост"
- 11Напади на активістів
Хто такий Труханов, чому його називають "Капітан", які темні плями має у минулому, як оскандалився у наш час, чому йому не сказали "остаточне прощавай" й чому меру Одеси не лячно "дивитись у завтрашній день" – читайте в матеріалі 24 Каналу.
Дивіться також Кримінальний авторитет Сомхішвілі був частиною схем мера Одеси Труханова, – Кулік
Труханов під вартою: що відомо
Вищий антикорупційний суд 4 травня арештував мера Одеси Геннадія Труханова. Він може внести заставу у розмірі 13 мільйонів гривень.
Слід зазначити, що ВАКС зменшив йому розмір застави з майже 31 до 13 мільйонів гривень.
Геннадія Труханова було взято під варту в рамках справи одеського заводу "Краян".
Що відомо про справу "Краян"
У вересні 2016 року мерія Одеси придбала занедбану будівлю колишнього заводу "Краян". За планом, тут, в одному приміщенні, мали працювати всі розпорошені по місту служби і відділи міської влади.
Ідея сподобалася і ЄБРР, і Світовому банку, які навіть виділили на ремонт приміщення деякі гроші. Однак на цьому гарні новини закінчились.
Завод "Краян", який Одеська мерія придбала за ціною, завищеною у 17 разів
Найцікавіше тут – ціна питання. Одеська міськрада придбала будівлю аж за 185 мільйонів гривень. А це в 17 разів дорожче, ніж було за два місяці до того – коли компанія "Девелопмент еліт" придбала приміщення на аукціоні всього за 11,5 мільйона гривень.
Отримані від мерії 185 мільйонів фірма-продавець спробувала перерахувати компанії з ознаками фіктивності, керівник якої перебував у зоні АТО. НАБУ вдалося запобігти цій спробі легалізації, і на ці 185 мільйонів був накладений арешт.
Як відбувалось затримання Труханова у 2018 році
Вранці 14 лютого 2018 року Труханова затримали в аеропорту "Бориспіль", коли він прилетів з Варшави. Прикордонники передали його співробітникам НАБУ. Згодом затримали і заступника мера Одеси Павла Вугельмана.
Сам Труханов запевняв, що добровільно "перервав своє відрядження" і "не збирався ні від чого ховатися". Що більше, його адвокат повідомив НАБУ про час приїзду Труханова, щоб "уникнути спекуляцій".
Мер Одеси був переконаний, "що правда і закон – на його боці", принаймні так він написав у фейсбуці. Запобіжний захід, який обрали Труханову, – віддати його на поруки народному депутату від "Блоку Петра Порошенка" Дмитру Голубову. Крім того, Солом'янський та Апеляційний суди відмовилися відсторонити Труханова від посади.
Окрім того, мер Одеси влітку 2018 року подав на Україну в Європейський суд з прав людини. Він поскаржився на те, що НАБУ "порушило його права", коли детективи відомства в кінці зими затримували чиновника в київському аеропорту.
У липні 2019 року Малиновський райсуд Одеси виправдав у справі "Краян" не лише Труханова, але також і його заступника Павла Вугельмана, директора департаменту комунальної власності Олексія Спектора, його заступника Володимира Радіонова та депутата Одеської міськради Василя Шкрябу.
До речі, свій вирок судді зачитували протягом декількох днів. Так, вони визнали незаконною вручену Труханову підозру, а більшість важливих доказів назвали неприпустимими.
Інші справи НАБУ
НАБУ станом на лютий 2019 року розслідувало одразу три кримінальні провадження, в яких фігурував Труханов. Йшлося про мільйонні розкрадання.
Так, у жовтні 2017 року, правоохоронці навідалися з обшуками додому до мера Одеси. За повідомленнями місцевих ЗМІ, в той день правоохоронці винесли з дому Труханова "два пакети документації".
Справа про Одеський аеропорт
Друге провадження стосується майна комунального підприємства "Міжнародний аеропорт "Одеса". Історія почалася ще у 2011 році. Тодішній мер Олексій Костусєв підписав із бізнесменами Борисом Кауфманом та Олександром Грановським угоду про створення ТОВ "Міжнародний аеропорт "Одеса".
Місто віддало весь майновий комплекс аеропорту, а бізнесмени вклали 355 мільйонів гривень і зобов'язувались залучити ще до 120 мільйонів гривень на ремонт терміналу та злітної смуги.
Мер Одеси Геннадій Труханов із забороненою георгіївською стрічкою на грудях
Однак, в результаті угоди, місто могло контролювати лише 25% аеропорту і не могло впливати на якісь рішення. Сталось це тому, що влада влила майно аеропорту у новостворене товариство за балансовою вартістю, тобто в кілька разів дешевше від його реальної ціни.
У 2014 році Одеська міськрада подала в суд, аби повернути майно аеропорту. Через рік суд фактично задовольнив прохання міськради і скасував положення про передачу майна.
Грановський і Кауфман подали апеляцію. І тут... новоспечений мер Труханов підписує з ними мирову! Збитки від цієї оборудки слідчі оцінюють у 100 мільйонів гривень. На думку детективів НАБУ, Труханов діяв у змові з підприємцями, не маючи таких повноважень.
Оборудки на дорогах
Третя справа стосується можливого привласнення грошей з місцевого бюджету шляхом завищення вартості робіт з реконструкції автодоріг.
Незаконно отримані гроші перераховувались на рахунки підконтрольних офшорних підприємств.
Цілком ймовірно, що ці оборудки пов'язані з компанією "Рост". До речі, Одеським регіоном компанія не обмежується.
У розслідуванні, яке робили журналісти 24 Каналу, компанія, пов'язана з Трухановим, будує дорогу в Конча-Заспі.
Труханов під час повномасштабного вторгнення Росії
У 2022 році проросійська позиція Труханова змінилася після повномасштабного вторгнення Росії. Політик засудив російську агресію, але пізніше висловив необхідність компромісу з Росією в інтерв'ю італійському виданню.
Також він висловлювався проти знесення пам'ятника Катерині II в Одесі, але більшість жителів проголосували за його демонтаж. Згодом Труханов заявив про підтримку ініціативи на найближчій сесії міськради.
У коментарі New York Times Труханов сказав, що не підтримав би перейменування вулиці Пушкіна, адже Одеса, за його словами, є міжкультурною столицею України. Крім того, він сказав, що його турбує зростання ненависті до всього російського.
Ближче до кінця року Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) провело обшуки в Одеській міській раді та вилучило документи з офісу Труханова. За підсумками розслідування трьом заступникам політика повідомлено про підозру в участі у злочинній організації. Також підозри отримали Кауфман та Грановський.
Як Труханов переміг на виборах
У 2019 році після зміни влади в країні та ефектних обіцянок у дусі "прийде весна – саджати будемо" Труханов на деякий час зачаївся, але досить швидко з'ясувалось, що боятися йому нема чого. Справу заводу "Краян" закрили у липні 2019 року.
Розслідування НАБУ та САП про недостовірне декларування нерухомості, автівок та десятків мільйонів гривень завершилось тим, чим завершуються в Україні подібні розслідування. Труханову навіть не довелося довго відсиджуватись на улюбленому Лазуровому березі Франції.
У 2020 році з'явились чутки про "партію мерів", а згодом всі побачили унікальні селфі Труханова, який позував разом з покійним мером Харкова Кернесом і колегою з Дніпра Філатовим. Останній заради ефектних кадрів навіть забув, що з Кернесом і Трухановим у нього колись були суттєві ідеологічні розбіжності.
Геннадій Труханов і нова політична реальність / Фото пресслужби ХМДА
Фото з Філатовим не дуже сподобалось впливовому й на Одещині також Ігорю Коломойському, тому подальша інтеграція Труханова до "партії мерів" призупинилась на етапі декларацій.
Проблеми приніс "Капітану" конфлікт з тіньовим управителем Одеси – Галантерником. Той був незадоволений активністю свого підлеглого, а тому спробував його подратувати відкриттям "громадських мерій" та інших активностей. Втім, Труханов швидко все зрозумів і проблеми були врегульовані.
Труханов відвів собі роль борця за Одесу, якому заважають "люди з Києва". Навіть підняття та буксирування недоброї пам'яті танкера DELFI Труханов спробував приписати собі у заслуги. Й хоч роль Труханова тут була мізерною, виборці повірили вкотре саме "Капітану".
Місцеві вибори-2020
На місцеві вибори 25 жовтня 2020 Труханов йшов з комфортною впевненістю у своїх силах. Сильних опонентів чинний мер Одеси не мав.
Суперником Труханова у другому турі був колишній регіонал Микола Скорик. Його активно підтримали колеги з "ОПЗЖ", а за "Капітана" змушені були голосувати ті, хто не бажав повернення до міста "руського миру".
Результатом цих парадоксальних компромісів і стали результати голосування 15 листопада 2020 року. Відповідно до даних екзитполів, переміг Труханов.
Результати 2 туру виборів мера Одеси / Інфографіка 24 Каналу
Кар'єра та сім'я Труханова
У 1986 – 1992 служив у ЗСУ. Дослужився до звання капітана. Саме під таким прізвиськом Геннадій Труханов став широко відомим в Одесі та околицях. Згодом воно стало його офіційним "позивним".
З 1993 по 2004 рік обіймав посади директора охоронної фірми "Капітан", президента Української національної федерації таїландського боксу, помічника представника президента компанії з питань безпеки представництва нафтової компанії "Лукойл" в Україні.
З 2004-го почалася його політична діяльність, спершу – робота в апараті Верховної Ради.
Труханов був депутатом Одеської міської ради двох скликань (з 2005 по 2012 рік). З 2010 очолював фракцію Партії регіонів у міськраді.
У 2012 був обраний депутатом Верховної Ради від Партії регіонів.
Труханов не раз ходив на "антимайдани"
З травня 2014 року Труханов є мером Одеси. 53-річний уродженець Одеси одружений, має трьох дітей: доньки Катерина (1986) та Аліса (2000) і син Андрій (2001).
Що відомо про Геннадія Труханова: відео
Громадянин Росії
Геннадія Труханова обґрунтовано підозрюють у подвійному громадянстві. Це виявилось у 2016 році після опублікування так званих "Панамських документів".
Мер Одеси при реєстрації офшорних компаній на Британських Віргінських Островах у всіх реєстраційних документах вказував російське, а не українське громадянство. Згідно з цими даними, Труханов є громадянином РФ та зареєстрований за адресою: Московська область, місто Сергієв Посад, вулиця Паркова, 5. Українські журналісти стверджують, що мер Одеси отримав російський паспорт ще у 2011-му році.
Тоді управління СБУ в Одеській області не знайшло доказів існування російського паспорта в Труханова. А сам одеський мер тріумфально опублікував у фейсбуці фото довідки від генконсульства Росії в Одесі про відсутність громадянства Росії.
Та згодом з'явилися нові докази. Якщо ввести особисті та паспортні дані Труханова на сайті Федеральної податкової служби Росії, то система видає ідентифікаційний номер платника податків Труханова у Росії.
У 2022 році до Зеленського звернулися з проханням звернути увагу на російський паспорт Труханова. Після цього глава держави надіслав листи до Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України з проханням перевірити мера Одеси.
Труханов: кримінал і зв'язки з мафією
На початку буремних 90-х Труханов заснував своє охоронне агентство. Його клієнтом був кримінальний авторитет Мінін, якого на початку 2000 років арештували в Італії за торгівлю зброєю. Її він, зокрема, переправляв через Одеський порт.
Як ідеться у звітах італійської поліції, Труханов у 1990-х роках був членом організованих злочинних угруповань, мешкав у Римі. Там у 1998 році одружився з італійкою Лідією Россі. Під час поліцейської перевірки влітку 1997 року в Бельгії він показав грецький паспорт на ім'я Геннадія Узопулоса.
Сумнозвісні успіхи компанії "Рост"
У декларації Труханова – жодного слова про володіння бізнесом, хоча його ім'я пов'язують з бізнес-групою "Рост", яка отримує найкращі замовлення на будівельному ринку регіону. Керівниками компанії є його друг і донька, через них проходять сотні мільйонів доларів і підрядів на будівництво доріг.
Напади на активістів
22 вересня 2014 року в Одесі стріляли в одного з керівників міської організації партії "Сила людей" та громадського активіста Олега Михайлика. Його соратники підозрюють, що за нападом стоїть місцева влада. Жителі Одеси наступного дня вийшли на акцію протесту з вимогою ефективно розслідувати напади на активістів – адже їх у списку понад 10!
На кого нападали в Одесі / Інфографіка 24 Каналу
Політичний експерт, активіст "Сили людей" Дмитро Купира у коментарі 24 Каналу розповів, що Олег Михайлик багато працював над захистом зеленої зони Одеси, історичних архітектурних пам'яток міста, боровся проти незаконного відчуження землі.
Він постійно вказував на те, що всі ці незаконні дії відбуваються за підтримки і "благословення" Труханова, який тримає всю владу в Одесі.
У 2019 році в Одесі взагалі скоєно більше десятка страшних нападів на активістів, які критикували чинну владу.
Журналістка Світлана Підпала, активістка, заступниця голови міської організації партії "Народний Рух" Аліна Радченко, колишній лідер одеського "Правого сектору" Сергій Стерненко, активіст одеського Автомайдану, член Ради громадського контролю НАБУ Віталій Устименко, лідер одеської організації Народного Руху України Михайло Кузаконь та одеський журналіст Григорій Козьма, один з керівників одеського осередку політичної партії "Сила людей" Олег Михайлик – це далеко не весь список активістів, які поплатилися за свою громадянську позицію.
Активісти не безпідставно підозрюють Труханова у причетності до усіх цих нападів. Однак жоден з них і досі не розкритий.