Головні новини 10 жовтня: перемир'я у Карабасі, Лукашенко пішов у СІЗО до опозиціонерів

11 жовтня 2020, 09:00
Читать новость на русском

Азербайджан та Вірменія порушили режим перемир'я у Карабасі. Лише надвечір вогонь припинили. Олександр Лукашенко зустрівся у СІЗО з ув'язненими опозиціонерами. У Киргизстані знову заарештували експрезидента Атамбаєва. А також затвердили прем'єром Жапарова. В бойовиків на Донбасі помітили британські гвинтівки. Такими були головні новини суботи, 10 жовтня.

Найважливіші новини України й світу за суботу, 10 жовтня:

Зірване перемир'я у Нагірному Карабасі

Детально тут У Нагірному Карабасі зірвали перемир'я: Вірменія та Азербайджан звинувачують одне одного

Міністри закордонних справ Вірменії та Азербайджану 9 жовтня сіли за стіл переговорів у Москві. Результатом зустрічі стала домовленість про перемир'я, яке мало розпочати діяти з 10 жовтня.

Проте війська, які перебувають у самому Нагірному Карабасі, про перемир'я, здається й не чули. Ще з ночі 10 жовтня там продовжуються запеклі бої.

Сторони звинувачують одна одну

У зриві перемир'я Баку звинувачує Єреван і навпаки.

В Азербайджані запевнили, що внаслідок наступальної операції були вбиті вірменські військовослужбовці. Крім того, азербайджанські війська знищили танки, артилерійські установки, радіолокаційні станції та засоби радіоелектронної боротьби.

У Єревані кажуть, що перемир'я порушили азербайджанці

Своєю чергою, Вірменія повідомила про загибель 28 своїх військовослужбовців. Крім того, за словами Міноборони Вірменії, саме азербайджанські війська проігнорували перемир'я і о 12:00 відкрили вогонь по ділянці Караханбейлі. Водночас війська Нагірного Карабаху намагаються зупинити наступ.

Обстріл азербайджанського міста Гянджа

Міністерство оборони Азербайджану заявило, що вірменські військові обстріляли азербайджанське місто Гянджа. В Єревані ці звинувачення спростували.

Згадані претензії абсолютно помилкові і не мають ніякого відношення до реальності,
– відповів речник Міноборони Вірменії Шушан Степанян.

За даними МНС Азербайджану, ракета потрапила в житловий будинок і повністю зруйнувала будівлю. За попередньою інформацією, в результаті обстрілу постраждали 17 осіб, рятувальники витягли з-під завалів тіла п'яти загиблих.

Лише ввечері 10 жовтня у Баку заявили про припинення вогню

Лише надвечір 10 жовтня у Баку заявили, що таки припинили вогонь у Нагірному Карабасі. Азербайджанські військовослужбовці подавили вогневі точки противника.

Зауважимо, бої у Нагірному Карабасі поновились 27 вересня, хоча конфлікт триває близько 30 років. За даними ООН, внаслідок бойових дій загинули понад 50 мирних жителів.

Дивіться відео, як Азербайджан знищував військову техніку Вірменії:

Повторний арешт експрезидента Атамбаєва

Колишній президент Киргизстану Алмазбек Атамбаєв знову потрапив під арешт. Ексглаву держави лише на початку жовтня звільнили з в'язниці протестувальники.

Читайте також НС у Киргизстані: до столиці Бішкека продовжують стягувати техніку, на вулицях – багато солдатів

10 жовтня у домівку Атамбаєва, що у селі Кой-Таш, увірвались спецпризначенці. До будівлі навіть підігнали БМП.

За даними ЗМІ, Атамбаєва в будинку не було. Однак, представники його Соціал-демократичної партії переконують, що політика вже затримали. Інформацію про затримання підтверджують і у міліції Киргизстану. Ексглаву держави підозрюють в організації масових заворушень у Бішкеку.

Що відомо про попередній арешт Атамбаєва?

8 серпня 2019 року в Кой-Таші під час чергового штурму силовики все ж затримали Атамбаєва.
Його звинувачують за статтями "Вбивство", "Замах на вбивство", "Взяття заручників", "Масові заворушення", "Хуліганство" та "Погроза або насильство щодо представника влади". Також він фігурує у кількох епізодах щодо корупції.

На початку жовтня в столиці Киргизстану Бішкеку спалахнули нові протести. Мітингувальники увірвалися до будівлі Держкомітету національної безпеки та звільнили з-під арешту Атамбаєва.
Представники Атамбаєва переконують, що опісля Першотравневий суд Бішкека відпустив політика під домашній арешт.

Затвердження нового прем'єра Киргизстану

У Киргизстані парламент одноголосно затвердив на посаді глави уряду Садира Жапарова. Попередній склад кабміну на чолі з прем'єром пішов у відставку 9 жовтня.

Уряд Жапарову залишили попередній, проте кілька міністрів уже відмовились працювати з опозиційним політиком.

Головне про Садира Жапарова:

  • У киргизькій політиці він – більше ніж 15 років, був депутатом парламенту та радником президента.
  • У 2018 році Жапарова засудили до 11-річного ув'язнення за організацію мітингу у Караколі у 2013 році та захоплення в заручники губернатора.
  • Після старту протестів у Киргизстані у жовтні 2020 року Жапарова звільнили з в'язниці протестувальники.
  • Після відставки прем'єра Кутатбека Боронова, Жапаров виконував його обов'язки.

Візит Лукашенка до СІЗО

Чинний самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко 10 жовтня прибув до СІЗО КДБ. Там він провів зустріч з ув'язненими опозиціонерами.

Актуально Сергій та Світлана Тихановські вперше за 4 місяці поговорили: що про це відомо

Хто був на зустрічі:

  • Віктор Бабарико;
  • Едуард Бабарико;
  • Лілія Власова;
  • Юрій Воскресенський;
  • Віктор Шкляров;
  • Кирило Бадей (його участь на зустрічі наразі підтверджується).


Лукашенко в СІЗО / Фото з "Пул Первого"

Провладний телеграм-канал "Пул Першого" повідомив, що Лукашенко нібито хотів почути думку кожного. Зміст розмови сторони вирішили не розкривати.

Британські гвинтівки – у бойовиків

Впродовж останніх двох років проросійські силовики на Донбасі використовують британські снайперські гвинтівки. Водночас уряд Великої Британії заявив, що ніколи не схвалював експорт цієї зброї в Росію.

Все на тему Окупанти на Донбасі використовують британські гвинтівки, – ЗМІ

Інформація свідчить про недоліки в британській системі ліцензування. Про це йдеться в розслідуванні Sky News.

Британський уряд не уявляє, скільки саме їхньої зброї продається за кордоном. Немає можливості відстежити її,
– наголосили розслідувачі.

Голова спеціального комітету з оборони повідомив, що проведе розслідування щодо продажів зброї Британією.

Навесні 2020 року українські військові поширили відео, яке зняли бойовики на камеру, встановлену у шоломі. На відео було 5 окупантів. В одного з них помітили гвинтівку британського виробництва AX338. Її виготовила компанія Accuracy International. Водночас у бойовиків були присутні елементи російської військової амуніції.


Скриншот з відео бойовиків / Операція Об'єднаних сил

Модель гвинтівки AX338 з'явилася в 2010 році, але раніше Accuracy International заявляла, що вона не продавала жодних гвинтівок в Росію з 2000 року, а ембарго ЄС на постачання зброї діє з 2014 року.