Головні новини 29 березня: обстріл польського консульства, черговий скандал через е-декларації
В ніч на 29 березня невідомий обстріляв приміщення Генерального консульства Польщі з ручного протитанкового гранатомета. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман через збої у роботі сайту Національної агенції з питань запобігання корупції закликав всіх її членів написати заяви про звільнення.
Обстріл польського консульства
В ніч на 29 березня невідомий зловмисник обстріляв приміщення польського консульства у Луцьку з ручного протитанкового гранатомета. На щастя, сім’я консула мешкає у іншому крилі будівлі, а не у приміщенні, в яке поцілив зловмисник, тому обійшлось без жертв.
Це був правдивий теракт. Хотіли вбити людей,
– вважає консул Польщі в Луцьку Кшиштоф Савіцкі.
Поліція виявила залишки від ручного протитанкового гранатомета РПГ-22 біля будівлі.
Серед версій вибуху в адмінбудівлі Генконсульства Польщі в Луцьку слідство розглядає і теракт. Такі провокації вигідні Росії, вважають у СБУ.
Провокації проти Республіки Польща, які час від часу трапляються в Україні, вигідні тільки одній стороні – Російської Федерації, почерк якої видно здалеку,
– заявив глава СБУ Василь Грицак.
Президент України вже доручив посилити охорону іноземних дипломатичних і консульських установ в Україні.
Згодом Петро Порошенко провів телефонну розмову зі своїм польським колегою Анджеєм Дудою. Український президент засудив обстріл дипломатичної установи, назвавши його "брутальним" і "цинічним".
Також Порошенко запропонував залучити польських фахівців до розслідування інциденту та зауважив, що доручив посилити охорону не тільки дипломатичних представництв в Україні, а й місць історичної пам'яті.
Консульства Польші в різних містах України (Києві, Львові, Вінниці, Одесі, Харкові) 29 березня не приймали відвідувачів.
Скандал через е-декларації
Система е-декларування на сайті Нацагенства з питань запобігання корупції вже котрий день працює зі збоями – схожа історія була й минулого року. А часу в декларантів залишається все менше і менше – за законом, вони повинні подати інформацію до 1 квітня 2017 року.
У НАЗК вину перекладають на державне підприємство "Українські спеціальні системи" – адміністратора реєстру. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман не задоволений роботою Національної агенції з питань запобігання корупції, відтак закликав всіх її членів написати заяви про звільнення.
Тож у НАЗК заявили, що через проблеми з сайтом подовжено крайній термін подачі е-декларацій до 1 травня.
Також 29 березня "Голос України" опублікував закон про обов’язкове декларування доходів для членів антикорупційних громадських організацій.
Депутат Європарламенту від Німеччини Ребекка Хармс вважає, що Президент України Петро Порошенко не повинен був підписувати зміни до е-декларування, якими передбачено подавати електронні декларації й антикорупційним активістам.
Рішення президента не ветувати, а підписати поправки до закону про електронне декларування – це величезне розчарування. Внесені поправки мають бути переглянуті,
– наголосила євродепутат.
НАБУ проти НБУ
У будівлю Нацбанку прийшли детективи Національного агентства по боротьбі з корупцією.
За словами правоохоронців, вони розслідують зловживання посадовцями Нацбанку службовим становищем, які змовились з "службовими особами в комерційних банках" і завдали шкоди державним інтересам в 2015-2016 роках.
Про які саме банки мова – наразі не розповідають ані в НАБУ, ані в НБУ.
У НБУ додали, що дії, які проводили представники НАБУ, зокрема щодо виїмки документів у Національному банку, вони проводили згідно рішенням Солом’янського районного суду.
"Борг Януковича"
Високий суд Лондона у середу, 29 березня, прийняв рішення у справі "Росія проти України" – держава зобов'язана виплатити РФ борг у 3 мільярди доларів і нараховані відсотки.
Мова йде про так званий "кредит Януковича" – наприкінці 2013 року Україна позичила в Росії (на той час Януковичу більше ніхто вже не хотів позичати грошей) 3 мільярди доларів.
Янукович більше не президент, а Україна змогла домовитись про реструктуризацію боргів з усіма на однакових умовах, крім Росії, тому наша країна заморозила виплати за цими фінансовими зобов'язаннями.
Москва подала в суд на Київ, який зобов'язав Україну повернути всю суму разом з процентами. Щоправда, у сторін виникла суперечка – Росія наполягає, що це рішення остаточне, а от міністр фінансів України каже, що держава має право на апеляцію, і ми ним скористаємось.
У відповідь на вільну інтерпретацію рішення англійського суду російською стороною не можу не згадати українське прислів’я "не кажи гоп, поки не перескочив". Зустрінемось в апеляції,
– підкреслив міністр фінансів України Олександр Данилюк.