Головні новини 30 квітня: початок ООС, напад на Найєма, обрання Пашиняна, мітинг у Москві
В Україні оголосили про початок Операції Об'єднаних сил замість АТО. У Києві побили нардепа Мустафу Найєма. Пашиняна обрали єдиним кандидатом у прем'єр-міністри Вірменії. У Москві пройшло мітинг на підтримку месенджеру Telegram.Такими були головні новини в Україні та світі 30 квітня.
Завершення АТО
Президент України Петро Порошенко офіційно оголосив про закінчення Антитерористичної операції на Донбасі, яка тривала чотири роки. На заміну їй прийшла Операція Об’єднаних сил.
"Згідно Наказу з 14.00 30 квітня 2018 року розпочати операцію Об’єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій і Луганській областях, відповідно до плану операції Об’єднаних сил", – заявив Порошенко.
Читайте також: Операція Об’єднаних сил: що це таке і чим відрізняється від АТО
Крім того, він підписав Наказ Верховного Головнокомандувача "Про затвердження положення про об’єднаний оперативний штаб ЗСУ".
"Впевнений в тому, що це не просто зміна формату. Це нові можливості захисту української території, українських громадян. Ми зробимо все можливе, щоб якнайшвидше земля окупованого Донбасу повернулася під суверенітет України, а для сотень тисяч, мільйонів тимчасово переміщених осіб, які змушені були покинути донецьку та луганську землі, ми створимо умови для того, щоб вони якнайшвидше повернулися і відновили нормальне життя на Донбасі", – підкреслив Петро Порошенко.
Крім цього, луганський колаборант Родіон Мірошник сказав, що зміною формату операції Порошенко вирішує свої внутрішні проблеми.
Антитерористична операція, яка проводилась терористичними методами ось уже чотири роки, завершена зміною на Операцію об'єднаних сил. Відразу зазначу, що для республік Донбасу це заміна "шила на мило",
– заявив Мірошник.
У Росії вважають, що завершення Антитерористичної та початок Операції Об'єднаних сил на Донбасі означатимуть перехід усіх важелів управління в руки президента Петра Порошенко не лише на сході, а й на всій території України.
Читайте також: В українській політиці надто багато корумпованих людей, – Фукуяма
"Це передбачувана дія, пов'язана з прийнятим законом про реінтеграцію Донбасу, який так навмисне представляють. Насправді це закон про репресивні заходи, військовий стан, про перехід від антитерористичної до військової операції. Найголовніше – про перехід усіх важелів управління в руки Порошенко не лише на Донбасі, але і на території всієї України. Президент отримує повноваження використовувати військову силу практично без будь-яких конституційних гарантій, припиняючи будь-які протести", – вважає перший заступник голови комітету органу у справах СНД, євразійської інтеграції і зв'язків зі співвітчизниками Костянтин Затулін.
Побиття нардепа Мустафи Найєма
У центрі Києва побили народного депутата України Мустафу Найєма. На своїй автівці Найєм проїжджав неподалік Бессарабського ринку, на дорозі у нього відбувся конфлікт із водієм BMW, який рухався у тому ж напрямку.
Читайте також: Побили Мустафу Найєма: нардеп прокоментував ситуацію
Зі слів нардепа, інший водій грубо порушив правила дорожнього руху. Найєм зробив йому зауваження. Після словесної перепалки обидвоє вийшли зі своїх автомобілів. Найєм викликав поліцію, інший водій – товаришів собі на підмогу.
Honda Найєма і Gelandewagen нападників
До місця конфлікту приїхав Mercedes Gelandewagen, із якого вийшло двоє осіб. Розпочалась бійка, в ході якої Мустафі нанесли декілька ударів. Після цього кривдники нардепа втекли з місця події.
Наразі депутат із травмами перебуває у відділенні швидкої допомоги.
"Переді мною їхала автівка, можливо, супроводу. Водій кілька разів намагався порушити правила дорожнього руху, "підрізати" мене. Я зупинився, підійшов поговорити з ним, потім викликав поліцію. Доки вона їхала, на місце приїхали ще кілька людей, що було далі пам’ятаю не дуже добре — отримав сильний удар, і не один, – повідомив Найєм в коментарі "Громадському".
Наразі Найєм перебуває у відділенні швидкої допомоги. Його били по голові
Він додав що поки не розуміє, які у нього травми, проте, його дуже болять голова і щелепа.
До слова, підозрювані спочатку втекли з місця інциденту, однак поліція їх таки затримала. Скоріш за все, слідчі кваліфікують дії нападників як хуліганські.
Масштабний мітинг проти блокування Telegram
У понеділок, 30 квітня, у Москві на проспекті Сахарова відбувся масовий погоджений мітинг "За свободу інтернету і на захист Telegram".
Читайте також: Скільки людей вийшло на мітинг проти блокування Telegram у Москві: оприлюднили суперечливі дані
"До 14:15 на територію мітингу за Telegram на Сахарова у Москві прийшло 8,7 тисячі учасників", – пише "Белый Счётчик", російське джерело, яке рахує кількість людей на мітингах.
Зокрема, мітинг також відвідав лідер опозиції Олексій Навальний, про що він написав у Twitter.
"Йду на мітинг на захист інтернету. Сподіваюся, ви також йдете", – зазначив політик, і, крім цього, підкреслив, яка "ідеальна" музика звучить на проспекті.
Російське видання "Дощ" додає про те, що люди на мітингу запускають паперові літачки у підтримку месенджеру.
Учасники мітингу та їх "літачки" / Олексій Абанін ("Дощ")
Учасники мітингу та їх "літачки" / Олексій Абанін ("Дощ")
Єдиний кандидат на посаду прем'єр-міністра Вірменії
Опозиціонер Нікол Пашинян став єдиним висунутим кандидатом на посаду прем'єр-міністра Вірменії.
Читайте також: Порошенко потішив новиною щодо постачання "Джавелінів" українській армії
Обрання прем'єра має відбутися в парламенті 1 травня. Три фракції (блок "Царукян", "Дашнакцутюн" і "Елк") оголосили, що готові проголосувати за Пашиняна. Всього це 47 голосів.
Разом з цим, фракція правлячої Республіканської партії володіє абсолютною більшістю голосів – 58 депутатів. Партія, лідером якої є екс-прем'єр Серж Саргсян, заявила, що не висуває свого кандидата.
Проте позицію щодо голосування Республіканська партія наразі не оголошувала. Для обрання Пашиняна на посаду, йому потрібно шість їхніх голосів.