Філософ відповів на кілька запитань 24 каналу в кулуарах зустрічі "Діалоги про майбутнє" у Києві. Фукуяма приїхав з лекцією до столиці України на запрошення "Нового времени".

Читайте також: Фукуяма надав подіям в Україні особливого значення

Як побороти корупцію в Україні і посилити її економіку, за версією Фукуями, читайте далі.

Про корупцію

В основному корупція має політичне забарвлення. Люди вдаються до корупції через використання власного становища, і намагаються використовувати таке становище для власного збагачення.

Я не хотів би вдаватися до того, щоб називати якісь конкретні імена. Корупція – це дуже поширений в Україні феномен, дуже багато корумпованих людей є саме в політиці.

Френсіс Фукуяма
Френсіс Фукуяма розповів 24 каналу, як побороти корупцію в країні (фото: Новое время)

НАБУ має отримати більш широкі повноваження. Вони мають отримати ці повноваження для того, щоб проводити, по-перше, слідчу діяльність, а потім притягувати винних до відповідальності. Звичайно, треба посилити судову гілку влади, оскільки зараз вона не є така незалежна. Це є тими критично важливими елементами для забезпечення верховенства права.

Про підвищення соціальних стандартів для українців

Для забезпечення підвищення рівня життя населення в Україні, звичайно, треба в комплексі реалізовувати цілу низку реформ, які взаємопов’язані одна з одною. Жодного економічного зростання населення не можна досягти без економічного зростання країни.

На сьогоднішній день зростання української економіки є на 2 чи 3% нижчим, ніж воно могло би бути.

В Україні поки що зберігається дуже велика кількість державних підприємств, треба створити відкритий та справедливий ринок землі. Є дуже багато таких моментів, які треба реалізовувати поряд з боротьбою з корупцією. Треба створити такі умови, аби інвестори почувалися абсолютно безпечно, щоб вони були впевнені в тому, що вони можуть приїздити сюди, інвестувати гроші і розраховувати на прибуток.

Френсіс Фукуяма та Майкл Макфол
Френсіс Фукуяма та Майкл Макфол у Києві (фото: Новое время)

Про баланс між диктатурою і демократією в умовах війни

Я думаю, що факт наявності війни в Україні не має створювати передумов для обмеження чи свободи слова, чи демократичного дискурсу, чи свободи самовираження. Я вважаю, що ці демократичні принципи мають залишатися, незважаючи на те, що відбувається зараз в Україні.

Читайте також: Журналісти підрахували, на скільки статки депутатів більші, ніж у антикорупціонерів: інфографіка

Я не настільки добре поінформований і знаюся на специфіці ситуації в Україні, тому якихось конкретних порад дати не можу. Думаю, що в першу чергу, звичайно, треба боротися з корупцією і посилювати незалежність судової гілки влади. І, звичайно, є цілі напрямки, які потрібно реалізовувати поряд із цим.

Хто такий Френсіс Фукуяма? Відомий американський філософ, політичний економіст, публіцист японського походження. Професор стенфордського університету. Автор відомої статті "Кінець історії і остання людина". Тривалий час займався дослідженням СРСР та Росії, стежить за ситуацією в Україні з часів Помаранчевої революції. Неодноразово був в Україні і вважає, що тут розташований "маяк надії для багатьох інших країн Європи і світу".