Україна не відкидає ознак воєнного злочину щодо катастрофи МАУ в Ірані
Джерело:
"Радіо Свобода"В Офісі генпрокурора не задоволені тим, як Іран комунікує з Україною щодо розслідування справи збиття літака МАУ у січні 2020 року. Наразі справу кваліфікують, як ненавмисне вбивство, однак жодних документальних підтверджень арешту підозрюваних немає.
Підхід Ірану до переговорів із Україною щодо збиття літака був не лише незадовільним, але й обурливим. Таку заяву зробив заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов.
Важливо Компенсації родичам загиблих в авіакатастрофі МАУ Іран виплатить до рішення суду
Жодного підтвердження арешту підозрюваних немає
Заступник Ірини Венедіктової зазначив: з кримінального блоку розслідування нічого нового прокурори наразі не почули. Жодного з питань іранська сторона остаточно не розкрила.
Нам офіційно повідомили інформацію, яку ще декілька місяців тому ми чули з новин, а саме, що в їхній справі 10 обвинувачуваних осіб, і начебто 6 із них перебувають під вартою. Проте жодних документів на підтвердження цього факту нам не передано,
– розповів Мамедов.
Проте розголошувати персональні дані до ухвалення вироку суду Іран відмовився.
Чутливим для них є і питання, що обвинувачувані є військовослужбовцями, а тому розголошення даних щодо них заборонене на національному рівні,
– розповів заступник генпрокурорки.
Мамедов розповів, що в Ірані надавали витяг, який містив інформацію, що їхня справа розслідувалася за фактом неумисного вбивства.
Недотримання принципу розрізнення на війні
У генпрокуратурі зазначають, що збиття літака може мати ознаки воєнного злочину.
Ми не виключаємо ознак воєнного злочину, зокрема, недотримання принципу розрізнення. Тобто виконавець остаточно не переконався, що літак був не військовою ціллю, а цивільним об'єктом,
– пояснив Мамедов.
Навіть, якщо розглядати це діяння, як стверджує іранська сторона, ненавмисним, це не знімає з них відповідальності за недотримання цього принципу.
Втім, Україна не може звернутися до Міжнародного кримінального суду через збиття літака. Усе через те, що Україна не є стороною Римського статуту, а співпраця обмежена лише злочинами, пов'язаними із Донбасом.
Проте серед жертв катастрофи є громадяни Канади, яка є учасником Римського статуту. Тому Україна готова надати Канаді усі матеріали провадження для їхнього звернення до МКС.
Важливо! Верховний суд провінції Онтаріо у Канаді постановив, що збиття літака МАУ в Ірані 8 січня 2020 року – умисний терористичний акт. Рішення ухвалили за позовом родичів 57 загиблих громадян Канади.Коротко про збиття літака МАУ
- Літак МАУ збили 8 січня 2020 року в Ірані. На борту перебували 176 людей: 167 пасажирів та 9 членів екіпажу. Усі загинули.
- У грудні Тегеран передав Києву остаточний звіт щодо авіакатастрофи. У ньому вказано, що літак помилково збили зенітною ракетою.
- 5 січня 2021 року Іран передав технічний звіт про завершення розслідування.
- Канадський суд офіційно визнав авіакатастрофу терористичним актом.
- Україна заявила, що теж підтримує версію Канади.