Чому з "короля контрабанди" Альперіна суд зняв усі зобов'язання: пояснення ВАКС

22 травня 2020, 17:25
Читать новость на русском

Через пів року після гучного затримання з "короля контрабанди" Вадима Альперіна не лише зняли електронний браслет, а й узагалі скасували йому всі зобов’язання. У Вищому Антикорупційному суді це пояснюють тим, що обвинувачення не змогло довести, що "відмиті" Альперіним гроші той отримав незаконно.

Рішення щодо зняття усіх зобов'язань із Альперіна ухвалив суддя Антикорупційного суду Сергій Мойсак. Про це стало відомим 22 травня. Відповідне повідомлення з'явилося у телеграм-каналі Центру протидії корупції.

До теми Їх треба посадити, – Саакашвілі про Труханова та Альперіна

Що відомо про зняття зобов'язань з Альперіна

  • Антикорупційний суд (ВАКС) розглядав питання про подовження запобіжного заходу "королю контрабанди" Вадиму Альперіну.
  • У підсумку суддя Мойсак скасував усі зобов’язання – включно з електронним браслетом та зданими закордонними паспортами.
  • У ЦПК кажуть, що Альперіна зараз утримує від втечі хіба що застава.

Тепер Альперін може відкрито спілкуватися зі співучасниками, тиснути на свідків і судових експертів, фальсифікувати докази, навіть їхати за кордон (і залишитися там),
– наголошують у Центрі протидії корупції.

Що цікаво, саме суддя Мойсак у листопаді 2019 року призначав мільйон гривень застави міському голові Львова Андрію Садовому у справі про зловживання владою. Як відомо, вже за кілька днів на початку грудня Апеляційна палата ВАКС скасувала це рішення Мойсака.

Коментар Вищого антикорупційного суду

Суддя-спікер ВАКС Ірина Білоус на фейсбук-сторінці суду, зокрема, нагадала версію слідства. Згідно з нею, з липня по листопад 2016 року у Одесі Альперін був власником (засновником) та керівником однієї з компаній. У той час він за попередньою змовою з іншими особами умисно вчинив протиправні дії та легалізував 131 мільйон 174 тисячі 20 гривень. А це є особливо великим розміром.

Таким чином його обвинувачують у легалізації (відмиванні) грошей і іншого майна, здобутих злочинним шляхом. У ВАКС підкреслюють, що зазначений склад злочину є специфічним, вимоги закону пов'язують можливість такої кваліфікації з іншим, раніше вчиненим злочином.

"Під час вирішення питання про обрання запобіжного заходу елементом дослідження є встановлення діяння, яке передувало легалізації (відмиванню) доходів. Це є специфікою. Тобто сторона обвинувачення має довести по суті два кримінальних правопорушення – перше, внаслідок якого отримано незаконні доходи, і друге – яким чином їх було відмито", – зауважила Білоус.

Як пояснила вона, адже в таких випадках сторона обвинувачення має надати відомості про:

  • конкретні обставини використання, розпорядження такими коштами,
  • про ознаки, які свідчать про їх первинне одержання внаслідок вчинення злочину.

Однак у цьому випадку ні у повідомленні про підозру, ні у клопотанні про застосування запобіжного заходу не було опису обставин вчинення первісного злочину, що унеможливлює висновок про злочинне походження коштів, легалізація яких інкримінується підозрюваному,
– підсумувала суддя Вищого антикорупційного суду.

"Король контрабанди": як мільярдер Альперін будував імперію та впливав на правоохоронців – читайте у матеріалі 24 каналу.

Коротко про гучну справу Альперіна та чому він "король контрабанди"

  • "Королем контрабанди" в Одесі Альперіна прозвали місцеві ЗМІ. А Володимир Зеленський згадав ще один епітет – "хрещений батько контрабанди".
  • 26 листопада український президент звернувся до українців із закликом допомогти упіймати Альперіна, обіцяючи за це цінні подарунки.
  • Таку заяву Зеленський зробив, аби українці допомогли виправити помилку НАБУ – у листопаді 2019 Бюро затримало 10 людей у справі Альперіна за порушення митного законодавства, але не самого "короля".
  • Однак вже 27 листопада Вадим Альперін сам з'явився до САП та здався правоохоронцям. Його затримали та інкримінували створення злочинної організації, зловживання владою та ухилення від сплати податків.
  • 2 грудня Володимир Зеленський повідомив, що затримання НАБУ Альперіна – "подарунок усій країні". Того ж дня стало відомо, що за "короля" внесли заставу (70 мільйонів гривень), і він вийшов з СІЗО.
  • 27 грудня Вищий антикорупційний суд наклав арешт на майно Вадима Альперіна – автомобіль, нерухомість і рахунки у банку. Після цього новин у справі якийсь час не було.​​
  • 16 квітня Апеляційна палата ВАКС стягнула з Альперіна 35 мільйонів гривень (цікаво, що Мойсак ці гроші відмовився стягувати) – половину застави, а також збільшив розмір нової застави – до 76 мільйонів гривень.
  • Сталося це тому, що Альперін начебто порушив покладені на нього зобов'язання – не здав свій паспорт громадянина Ізраїлю.