У ваших жилах тече не лише українська кров: прізвища, які вказують на інші національності

9 листопада 2024, 11:30
Читать новость на русском

Чимало українських прізвищ мають різне походження. Ці родові імена з'явилися у давні часи та збереглися до сьогодні.

24 канал з посиланням на працю "Сучасні українські прізвища" мовознавця Юліана Редька підготував добірку українських прізвищ, які вказують на інші національності. У переліку можна побачити родові імена польського, грецького, єврейського, американського, російського, турецького, німецького та латинського походження.

Цікаво 11 жартівливих прізвищ, які вказують на козацьке походження: перевірте своє у переліку

Добірка українських прізвищ іншомовного походження

На польське коріння прізвищ вказують корінь слова, невластивий для української мови, фонетичні властивості, особливі суфікси та префікси. До таких родових імен належать: Байбарза, Венгльовський, Войцехівський, Врубель, Гневушевський, Дзярський, Зигмунд, Кендьор, Конкольняк, Кшановський, Марцинів, Ожеховський, Пенкальський, Піонтковський, Свіонтковський, Трембачевський, Цісельський, Ястремський, Вибенда, Голонзка, Пенкаль, Глов'як, Шудло, Ядлось, Войтек, Яцушек, Пшедзімірський і Церкевний.

Деякі прізвища з'явилися ще у Стародавній Греції. Цікаво, що їх досі можна почути на території України. Серед таких родових імен: Яцько, Ялу, Варсамас, Габіда, Мармур, Імерлі, Узун, Афенко, Темір, Бузовчу, Каракоз, Волониць, Ахбаш, Мангуш, Шамлі, Кіор, Балабан, Куркчі та Атамас.

Раніше на території Правобережної України мешкало чимало євреїв. Тому більшість їхніх прізвищ походила від назв міст та рис характеру людей. Так, родові імена Бродський, Заводівкер, Македонський, Іванкін, Ванніков, Псуйбумага, Сторчеус, Трусиголова, Задирихвіст, Маргулес, Ребман, Шайгіц, Рубін, Шайгець, Габінет, Кумгир, Бухер, Вергелес, Атлас, Ништ та Зельман – вказують на єврейське коріння.

Водночас прізвища Боцман, Бріг, Джек, Сміт і Джонсон мають американське походження та утворювалися від англійських слів або імен.

Українські прізвища іншомовного походження / Фото Freepik

До того ж в Україні можна часто почути прізвища, які походять з Росії. Найчастіше ці родові імена зустрічаються на територіях, які були під владою країни-агресора. Серед таких прізвищ: Гончаров, Кузнєцов, Алексєєв, Красильников, Мельников, Бондарєв, Богданов, Бочаров, Ковальов, Кожевніков, Плотніков, Столяров, Ткачов, Токарев і Ямщиков.

В Україні існує невелика кількість прізвищ, які походять з країн Близького Сходу. Попри свою рідкісність, ці родові імена по-справжньому зачаровують своїм звучанням. Так, прізвища Арнаут, Чаус, Чавс і Янчаренко – вказують на те, що у вашому роду точно були турки.

Що цікаво, деякі українські прізвища мають німецьке походження. До таких родових імен належать: Акер, Бавер, Бекер, Вольф, Гаєр, Гобер, Лангер, Найдер, Пельц, Райтер, Шнайдер, Адермах, Зальцман, Райтман і Цімерман.

Крім цього, в Україні можна також почути прізвища, утворені від латинських слів. Серед таких родових імен: Патер, Рорат, Герба, Кауза, Кугнат, Кашталян, Робур, Фуга, Манус і Літус.

Які прізвища вказують на псевдолатинське походження

Переважно слова, які походять з латині, мають відповідний суфікс "-ус". За словами мовознавця Юліана Редька, до прізвищ додавали цю частку, коли хотіли здаватися представниками еліти. У давнину наші пращури доволі часто користувалися цим методом, щоб насмішити інших. Серед таких прізвищ: Микус, Матеус, Милькус, Климус, Левус, Ілюс, Дмитрус, Гринус, Федус, Лигус, Теребус, Димус, Ходус, Ракус, Мандрус, Ярмус, Бігус, Дерус і Баюс.