Мільйони за консультації: "Голос" віддав чималу суму підозрілій фірмі
Партія "Голос" у третьому кварталі 2020 року замовляла усні консультації. Проте мовилося про компанію, що фігурує у кримінальному провадженні Державної фіскальної служби щодо ухилення від сплати податків.
У партії "Голос" багато хорошого обіцяли, красиво говорили, але потім посварилися, поділилися на дві групи й втратили рейтинг. Зрештою перші звинувачують других в роботі на Ріната Ахметова, а другі перших – в роботі на Офіс Президента.
Зверніть увагу У "Голосі" заявили про рейдерське захоплення фракції у Раді
Мало хто знає, що питання грошей теж виникало. Грошей, які держава і прихильники політсил віддають на фінансування політичних партій. Тобто грошей платників податків, які "Голос" мав витрачати на партійні потреби.
"Голос" отримував мільйони гривень. Частину з них група партійців, за версією інших, могла виводити за сумнівними договорами.
Я схильний думати, що справді було зловживання. Але чи було, чи ні – має власне довести правоохоронна система і суди,
– сказав народний депутат Ярослав Юрчишин.
Юрчишин припустив, що могло бути зловживання грошима / Фото "Цензор.НЕТ"
Як фінансуються парламентські партії
Уже 6 років частину грошей партіям дає держава – з грошей тих, хто платить податки. Решту – донори: прихильники партії або бізнес.
Якщо ми говоримо про політику, особливо про політику у національному масштабі, то вона буде коштувати дуже дорого. В національному масштабі – сотні мільйонів гривень на рік.
Ігор Фещенко разом з колегами з руху ЧЕСНО аналізує, звідки беруть і куди витрачають гроші політичні партії якраз з того часу, як партії почали фінансувати з бюджету.
До середини 2020 року команді було просто – партії гроші отримали – раз на три місяці відзвітували. Але на час карантину парламент зробив звітування партій необов'язковим.
Читайте також Голова НАЗК просить Зеленського ветувати зміни до закону про політичні партії
"Звітування вже немає майже 2 роки і держфінансування вже отримане партіями майже 1,5 мільярд гривень. Наступного року (2022 – 24 канал) ми будемо мати рекордні держфінансування за всі 6 – 7 років. Це буде майже 900 мільйонів гривень", – сказав Фещенко.
Якими сумами оперував "Голос"
Мільйони партіям виділяють, а от куди вони їх витрачають – тепер можна не звітувати. Таке бажання у "Голосу" не виникало приблизно півтора року.
- У 2019 році бюджетних грошей у "Голосу" не було, але були гроші виборців. Тоді "Голос" надонатив понад 149 мільйонів гривень і справно про них відзвітував.
- 2020 рік – бюджету "Голосу" виділили 139 мільйонів. Від спонсорів надійшло ще майже 60 мільйонів. Грошей багато, а звітів – ні, лише за два квартали.
- У 2021 році – 81,5 мільйона запланованих від держави. Про гроші спонсорів невідомо, бо звітів – 0.
- На 2022 рік – "Голосу" заплановано 103,5 мільйона. І це теж тільки від держави.
Ноу-хау в світі політичного фінансування – випробувано "Голосом", а викрито Національним агентством з питань запобігання корупції. Перевіряльники НАЗК знайшли те, за що "Голос" віддав 1,3 мільйона.
Не пропустіть Спроба зірвати звітування партії, – НАЗК відповіло "Голосу" на "конфлікт інтересів"
Гроші пішли, акти виконаних робіт є, проте до самих робіт – є питання. Наприклад, роботи з моніторингу ЗМІ та аналізу політичної активності парламентських партій.
Є ті ж моніторинги та аналізи, але у відкритому доступі, безкоштовні. Мовиться про звіти ОПОРИ – громадської організації, яка зокрема моніторить вибори і дотримання виборчого законодавства.
Тобто цілком реальний підприємець нібито отримав від "Голосу" більше, ніж півмільйона за звіти ОПОРИ, які "Голос" міг просто взяти в мережі. Що це, якщо не виведення партійних грошей?
Ще є закони України, рішення судів. Наприклад, закон про Нацбанк англійською. За нього та інші "переклади" "Голос" платив у 2 кварталі 52 тисячі гривень.
Партія "Голос" заплатила кошти за переклад закону про Національний банк англійською мовою, який був доступний онлайн на сайті Нацбанку,
– сказав голова НАЗК Олександр Новіков.
За переклади чи то "копіпасти" платили Аліні Кошман. Свій ФОП вона зареєструвала буквально за тиждень до того, як уклала договір з "Голосом". Кошман за пів року наперекладала для "Голосу" на 329 тисяч.
Зверніть увагу ФОПам можуть обмежити сфери діяльності: що пропонує новий законопроєкт
Чоловік успішної підприємиці-перекладачки – Андрій Кошман, колишній керівник секретаріату депутатської фракції партії "Голос" у Верховній Раді. Керував секретаріатом фракції недовго – з кінця 2019 по липень 2020 року, якраз тоді, поки дружина "перекладала".
НАЗК вирішило – фінансування партії "Голос" має бути призупинене. "Голос" не погодився, що грошей від держави більше не буде, пішов у суд і виграв.
Суд вирішив повернутися до розгляду фактично з початку цієї справи для того, щоб надати можливість суду і першої, і другої інстанції вже з'ясувати всі обставини справи, з урахуванням тих положень, які будуть зазначені цим судом,
– сказав Олександр Балась, представник НАЗК у судовому засіданні.
Верховний Суд подумав і вирішив поки не вирішувати, хто правий: НАЗК, яке зупинило держфінансування "Голосу", чи "Голос". Тож суд почнеться з початку.
2 мільйони за усні консультації
Bihus.Info частково отримали інформацію про витрати "Голосу" за період, який НАЗК ще не бачило, поговорили з представниками з обох таборів партії.
Олександра Устінова – депутатка фракції "Голос", але з партії вийшла. У "Голосі" її підтримує 10 колег, зрештою Олександру Устінову обрали головою фракції "Голос" замість Ярослава Железняка.
Устінову обрали головою фракції "Голос" / Фото пресслужби політсили
Депутати з групи Устінової не приховують: розкол у "Голосі" стався не в останню чергу і через гроші.
Це було однією з причин. Ми як представники партії не знали, як ці кошти використовують. І коли випливли факти їх нецільового використання, ми, звісно, ставили це питання керівництву і воно не давало відповідей,
– розповів народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Юрчишин.
Наприкінці 2020 року Устінова разом з колегами була у контрольно-ревізійній комісії "Голосу": перевіряла кому і за що йшли гроші партії.
"У мене виникло питання щодо того, куди й кому перераховувалися кошти, тому що деяка частина грошей перераховувалась діючим депутатам Київради за незрозумілі послуги, аналізи тощо. Не можна було навіть подивитися на результати цієї роботи. Деякі кошти – мільйони, йшли на ФОПів, або на якісь компанії, які мали ознаки фіктивності", – розповіла Олександра Устінова.
Зауважте У "Голосі" заявили про розкрадання понад мільйона з фонду партії
За інформацією журналістів, Київська фірма "Мейнтіс" отримала від "Голосу" 2 мільйони за консультації – 369 усних консультацій, роз'яснень з питань практичних аспектів застосування Виборчого кодексу. Ще раз – 2 мільйони за 369 усних консультацій.
У підприємства зареєстровано 25 видів діяльності. Серед основних – оптова торгівля зерном та тютюном. Більшість видів діяльності взагалі між собою не пов'язані.
Зрештою у судовому реєстрі журналісти знайшли дані про кримінальне провадження ДФС щодо ухилення від сплати податків, у якому фігурує і фірма "Мейнтіс". Та, що нібито отримала від "Голосу" 2 мільйони гривень.
Про те, кому ще заплатив "Голос" та розкішний офіс політсили – дивіться у повному випуску програми Bihus.Info.