Не хоче брати повістку: чи можуть військкоми затримувати ухилянтів

24 вересня 2023, 09:26
Читать новость на русском

Джерело:

"РБК-Україна"

Основною уповноваженою особою для видачі повісток є представник ТЦК. Юрист заявив, що військкоми мають повноваження затримати чоловіка за двох умов.

В Україні під час дії воєнного стану дозволено вручати повістки у публічних місцях. Адвокат Антон Маринич пояснив, чи мають право представники ТЦК затримувати чоловіків під час вручення повісток.

Дивіться також У хід йдуть навіть меми: як Росія намагається зірвати мобілізацію в Україні

Можна, але за певних умов

За словами юриста, військкоми можуть затримувати цивільних громадян під час вручення повістки. 

За для цього, по-перше, вони мають робити це у супроводі поліції, а по-друге, лише за наявності правопорушення.

Як зазначає адвокат, існують так звані уповноважені особи або патрулі, до складу яких входять і представники Національної поліції, і військові Національної Гвардії. Вони призначаються комендантом, а їхні обов'язки прописані у двох окремих постановах.

Слід зазначити, що затримувати під час вручення повістки можна лише, якщо йдеться про скоєння злочину. Якщо чоловік просто відмовляється брати повістку чи поводиться агресивно – це недостатня підстава для затримання. 

Що робити, якщо військком затримав незаконно 

Маринич зазначає, що дзвінка до адвокату недостатньо. Поскаржитися на дії поліції можна передусім в ДБР. Слід звертатися зі скаргою на правоохоронні органи у різні інстанції одночасно, додає спеціаліст. Якщо затримання відбулося з боку лише представників ТЦК, можна звернутися до поліції.

Мобілізація в Україні: останні новини

  • Вручення повісток може відбуватися в будь-якому місці: вдома, на вулиці, за місцем роботи, на блокпостах і навіть на пляжах. Втім, є винятки щодо роздачі повісток у транспорті. Наприклад, зупиняти транспорт для вручення повістки, представник ТЦК не може. Бо він – військовий. Зупиняти транспорт має право лише Нацполіція – за певних обставин.
  • Також незаконним є вручення повісток поштою чи через смс. Повістку мають вручати особисто адресату. Вона вважається врученою лише тоді, коли людина розписалася в ній.
  • Крім того, повістку заборонено передавати через сторонніх осіб, у тому числі й через родичів – у такому випадку особа має право не з'являтися у військкомат.