Повістка викладачу та вчителю: чи діє відстрочка і за яких умов
В країні продовжується загальна мобілізація населення та триває воєнний стан. Згідно з законом, викладачі й вчителі мають відстрочку від служби у Збройних Силах України.
Однак є деякі випадки, коли науково-педагогічні працівники таки можуть отримати повістку. Які умови відстрочки для вчителів та викладачів детально пояснила юристка Марія Звягінцева.
Читайте також На вулиці та блокпостах: юрист пояснив, де законно вручати повістки
Хто з освітніх працівників має право на відстрочку
Юристка пояснила, що під час особливого періоду працівники деяких професій не підлягають призову. Зокрема, мовиться про:
- Наукових та науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь.
- Педагогічних працівників закладів професійної (профтехнічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови, якщо вони працюють у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (профтехнічної) чи загальної середньої освіти.
Які умови надання відстрочки педагогічним працівникам
Для відстрочки педагогів є дві основні умови. Якщо діяльність фахівця не підпадатиме під ці критерії, то відстрочки не буде.
Умова перша. Робота в закладі освіти має бути основною, а не за сумісництвом.
Умова друга. Зайнятість повинна бути не менше як 0,75 ставки.
Тобто вчитель, який працює на пів ставки, відстрочку саме через педагогічну діяльність не отримає, якщо, звісно, не має інших обставин, які надають на неї право,
– зазначила Марія Звягінцева.
Зверніть увагу Чи можуть заброньовані працівники виїжджати за кордон: пояснення юриста
Бронювання та відстрочка: у чому різниця
- Яка різниця між бронюванням та відстрочкою 24 Каналу пояснив юрист Владислав Юрчак. За його словами, бронювання – це лише одна із підстав для відстрочки від призову під час загальної мобілізації.
- Тобто відстрочка – це ширше поняття, яке охоплює різні причини. Юрист зазначив, що бронювати своїх працівників можуть органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, а також підприємства, установи й організації, які є критично важливими для забезпечення армії чи для економіки країни.
- Варто зауважити, що у бронювання строковий характер, тобто його можна зробити лише на певний термін. Наприклад, працівники оборонних підприємств, підприємств у галузі критичної інфраструктури, а також тих, що виконують мобілізаційні завдання можуть бути заброньовані на 6 місяців. Водночас ті, хто працюють в органах державної влади та місцевого самоврядування можуть отримати бронь, що триватиме до закінчення мобілізації.