Є різні випадки: чи потрібно проходити ВЛК людям з інвалідністю

5 серпня 2024, 13:25
Читать новость на русском

Джерело:

ТСН

За законом, наявність посвідчення про інвалідність дає право на відстрочку. Однак все ж постає питання, чи повинні українці, які мають інвалідність, повторно проходити військово-лікарську комісію (ВЛК).

Особливості процесу призову розповіли в територіальному центрі комплектування (ТЦК), а також адвокати Катерина Аніщенко і Роман Сімутін, які спеціалізуються зокрема і на питаннях мобілізації.

Читайте також Одні підлягають мобілізації, інші – ні: яка різниця між військовозобов'язаними та призовниками

Чи повинні люди з інвалідністю проходити ВЛК

В одному з районних ТЦК Києва журналісти запитали, чи потрібно особам з інвалідністю (якщо вона отримана після 24 лютого 2022 року) проходити ВЛК.

Наявність посвідчення про інвалідність само по собі дає право на відстрочку,
– лаконічно відповіли в ТЦК.

Водночас адвокатка Катерина Аніщенко зазначила, що в законі дуже розпливчато прописано те, що в разі сумнівів в інвалідності людину можуть направити на ВЛК.

Зверніть увагу! ВЛК і МСЕК – це дві різні комісії. Остання дає групу інвалідності, ВЛК – це військово-лікарська комісія, вона не може визначати ступінь втрати працездатності.

Що робити людям, які мають інвалідність? Я вважаю, що людям, які мають групу інвалідності (2 або 3), не треба йти на ВЛК, тому що є постанова Кабміна, в якій зазначено, що особа, яка має право на відстрочку від мобілізації або не підлягає мобілізації, не повинна проходити ВЛК. Змін до цієї постанови внесено не було,
– наголосила юристка.

Вона додала. що якщо у військовозобов’язаного взагалі немає військового квитка, але є інвалідність, то його ймовірно направлять на ВЛК. 

Щоб отримати військовий квиток – потрібно пройти ВЛК. Але якщо є військовий квиток навіть радянського зразка, то його не мають права направляти на військово-лікарську комісію,
– підсумувала Катерина Аніщенко.

За словами адвоката Романа Сімутіна, ті, хто отримав інвалідність навіть після 24 лютого 2022 року не зобов'язані йти на проходження ВЛК.

Дивіться також ТЦК не приймає електронний документ: Міноборони дало інструкцію, як діяти

До лютого (2025 року, – 24 Канал) повинні пройти ті, кого раніше було визнано обмежено придатним. Зараз такого статусу не існує. А ті, хто має групу інвалідності – вони взагалі мають право на відстрочку. ВЛК не має ніякого відношення до МСЕК. У них різні критерії. Ті, хто має групу інвалідності можуть підлягати мобілізації тільки за згодою,
– сказав він.

До слова, раніше у Генштабі ЗСУ запропонували дозволити військовим частинам проводити рекрутинг без участі ТЦК та СП.