Чи можна відмовитися від мобілізації та які будуть наслідки: пояснення адвоката
Джерело:
"Бачинський та партнери"Під час воєнного часу особа, яка отримала повістку, повинна з'явитися в ТЦК у чітко визначений час. Особи, які ухиляються від проходження служби, можуть бути притягнуті до адміністративної та навіть кримінальної відповідальності.
Які будуть наслідки ухилення від мобілізації розповів кримінальний адвокат Максим Дзіковський. Він зазначив, що подібні дії можуть закінчитися як штрафом, так і ув'язненням.
Дивіться також Хто не підлягає мобілізації в лютому 2024 року: пояснення чинного законодавства
Відповідальність для ухилянтів
Максим Дзінковський пояснив, що відмова в отриманні повістки, відмова пройти медогляд чи тому подібне може розцінюватися як спроба ухилення від призову. Потенційно, відмовитися від призову без наслідків можуть ті, хто має відстрочку.
За відмову від мобілізації обов’язково складуть акт про це, який буде підписаний свідками. Надалі, працівники військкомату направлять такий акт в орган національної поліції для розв'язання питання про притягнення особи, яка відмовилась від мобілізації, до відповідальності,
– пояснив адвокат.
Надалі особу можуть притягнути до відповідальності за однією зі статей – це може бути як адміністративне покарання, так і кримінальне.
Які є покарання
Максимальне адміністративне покарання – це штраф, що становить від 3 400 гривень до 5 100 гривень.
Найпоширенішою статтею Кримінального Кодексу є 336 – ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. Особі у такому випадку може загрожувати від 3 до 5 років в'язниці. Для класифікації за цією статтею потрібно:
- встановити умисел і мету в ухиленні від призову під час мобілізації;
- встановити протиправну відмову від проходження військово-лікарської комісії.
Також військовозобов'язаного можуть судити за такими статтями:
- Стаття 336-1 КК України – ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період або в разі проведення цільової мобілізації (в'язниця на строк від двох до п’яти років);
- Стаття 337 КК України – ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів (штраф від 5100 до 8500 гривень або штраф від 8500 до 11 900 гривень або виправні роботи на строк до 2 років);
- Стаття 335 КК України – ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу (в'язниця на строк до трьох років).
Мобілізація в Україні
- Очільник ГУР Кирило Буданов наголосив, що без мобілізації не обійтися. Пояснив, що нестача особового складу вже відчутна. Генерал-лейтенант повторив заклик вищого військового керівництва держави до збільшення кількості новобранців.
- Володимир Зеленський наголосив, що найперше мобілізація – це питання справедливості. Є люди, які з першого дня на війні і їх мають замінити інші громадяни. Вони також повинні відпочивати.
- Водночас президент України заявив, що не бачить потреби мобілізувати зараз пів мільйона людей. Ця кількість буде меншою. Виступає за "розумний і справедливий" закон про мобілізацію і не побачив достатньо аргументів для призову такої кількості.