Які хвороби є підставою для виключення з військового обліку

14 лютого 2023, 08:36
Читать новость на русском

Після отримання повістки військовозобов'язані мають з'явитися до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (колишніх військкоматів) з необхідними документами. Далі треба пройти медкомісію.

Втім, деякі захворювання є підставою для виключення з військового обліку. Які саме, інформує 24 Канал.

Читайте також Мобілізація в Україні: як має проходити медична комісія

Хто може отримати довідку про непридатність до військової служби

Перелік громадян, які не підлягають призову, визначений у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Зокрема, не підпадають під мобілізацію військовозобов'язані, які відповідно до висновку ВЛК  визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я або ж повністю непридатними з виключенням з військового обліку.

Зверніть увагу! Висновок про непридатність до військової служби має право зробити тільки ВЛК.

Дивіться також Нові правила бронювання від мобілізації: що буде з ФОПами і чи можна виїжджати за кордон

Що може бути підставою для виключення з військового обліку

Під час ухвалення рішення щодо придатності до військової служби комісія керується Додатком 1 до Положення №402 (Розклади хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби), Додатком 2 (Пояснення щодо застосування статей розкладу хвороб) та Додатком 3 (Таблиця додаткових вимог до стану здоров'я).

Зверніть увагу: перелік захворювань, які дають можливість бути непридатним до військової служби у мирний час, є значно ширшим, ніж у воєнний,
вказав юрист Руслан Романів.

У Додатку 1 вказані назви хвороб чи станів здоров'я і їхнє співвідношення з придатністю чи непридатністю до служби. Наприклад, поганий зір (амбліопія, диплопія, сліпота та знижений зір одного, обох очей, порушення кольоровідчуття тощо).

Згідно з цим військовозобов'язаний непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку при таких ознаках:

  • гострота зору одного ока нижче 0,1 або його сліпота;
  • відсутність очного яблука при гостроті зору другого ока 0,3 і нижче або гострота зору обох очей 0,2 і нижче.

Водночас гострі хвороби ока та стани після хірургічних операцій роблять людину тимчасово непридатною. Тож військовозобов'язані потребують лікування, відпустки.

Ще один приклад трьох різних випадків – стаття 51. Щелепно-лицьові аномалії, включаючи аномалії прикусу,
 – зазначив Руслан Романів.

Щелепно-лицьові аномалії, зокрема, деякі аномалії прикусу зі значними порушеннями функцій означають непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку. Втім, якщо порушення незначні або помірні, то у воєнний час людина обмежено придатна до служби.

Інший приклад – стаття 18. Йдеться про поведінкові синдроми, розлади особистості та емоцій. Зокрема, сюди  входять розлади харчової поведінки, залежності від наркотичних речовин, розлади поведінки та емоцій у підлітковому віці, розлади звичок та спонукань, статевої ідентифікації, мовлення та мови, здібностей до навчання, сексуальні розлади тощо.

Якщо вони різко виражені, мають схильність до повторних тривалих декомпенсацій або патологічних реакцій, – людина непридатна до служби з виключенням з військового обліку.