"Видаляємо історію пошуку": в Україні діє один з найнебезпечніших книжкових клубів у світі
- В Україні під час війни діє книжковий клуб, організований підлітками на окупованих територіях, які читають українську поезію та прозу.
- Російські окупанти визнають українські підручники "екстремістськими" і можуть засудити за їх зберігання, а батьків можуть позбавити батьківських прав за навчання за українською програмою.
В Україні під час війни діє, ймовірно, найнебезпечніший книжковий клуб у світі. Його організаторами стали українські підлітки на тимчасово окупованих територіях, які читають заборонену росіянами літературу.
Про це повідомляє 24 Канал з посиланням на The Guardian.
Читайте також Або виїзд, або паспорт Росії: Путін підписав новий цинічний указ про українців на ТОТ
Як живуть підлітки на окупованих територіях
Журналісти розповіли історію 17-річної Марійки (ім'я змінено з міркувань безпеки) та її друзів, що в умовах окупації чинять спротив російській пропаганді.
За словами видання, перед зустріччю у книжковому клубі підлітки мають спершу переконатися, що всі вікна зачинені, а біля дверей квартири ніхто не ховається. Все через те, що інформатори часто повідомляють російським спецслужбам про будь-кого, хто вивчає українську мову на окупованих територіях.
Українські підручники російські окупанти також визнали "екстремістськими" – за зберігання можуть засудити до п'яти років.
Батьків, які дозволять дітям навчатися за українською програмою онлайн, можуть позбутися батьківських прав. Відомо, що підлітків, які спілкуються в школі українською, вивозили на "допити" в ліс,
– йдеться в матеріалі.
Окрім очевидної небезпеки, члени клубу стикаються з іще однією проблемою: де брати самі книги. У місті, де живе Марійка, окупанти вилучили та знищили українські книжки з кількох бібліотек – лише в одному місті було втрачено майже 200 тисяч літературних, політичних та історичних творів.
Через це Марійці та її друзям доводиться використовувати онлайн-версії, а після цього видаляти історію пошуку. За словами дівчини, російські силовики на окупованих територіях часто забирають телефони та комп'ютери, щоб перевіряти їх на наявність так званого "екстремістського" контенту.
У The Guardian зазначили, що серед творів, які часто обирає для читання книжковий клуб Марійки, є поезія та п'єси Лесі Українки. Символічно, що в 1888 році Леся Українка також створила книжковий клуб у Києві в той час, коли видання, виступи та викладання українською мовою були заборонені.