Називати себе Донбасом – дуже небезпечна історія, – історикиня Стяжкіна

6 жовтня 2021, 04:30
Читать новость на русском

Фокусною темою Нью-Йоркського літературного фестивалю, який вперше відбувся 2 – 3 жовтня на Донеччині, стала "Справжні імена. Справжні історії". Донеччину та Луганщину часто асоціюють лише з шахтами й гірниками.

Таку тезу озвучила на фестивалі письменниця, докторка історичних наук Олена Стяжкіна. Вона зазначила, що це занадто узагальнює території й створює спотворене сприйняття.

До теми Війна не лише на фронті, – Притула відповів на "музика поза політикою"

"Ми не маємо називати себе Донбасом. Ми не маємо дозволяти іншим так називати себе. Це дуже небезпечна історія. Це дуже неправдива історія. Це історія про корисні копалини, а не людей і регіон", – сказала Стяжкіна.

За її словами, Донеччина й Луганщина заслуговують на те, щоб ніхто не шкодував літер.

Який міф навколо Донеччини й Луганщини

Стяжкіна пояснила, війна у нас в Україні є скрізь, а регіони, які постраждали – це Донеччина й Луганщина. Вони відрізняються між собою.

"Місто Краматорськ не є містом шахтарів і місто Костянтинівка – це місто, де роблять скло, а Нью-Йорк – фенольне містечко. Коли наші друзі їхали автобусом, то казали, що сподівалися побачити терикони, але їх немає", – зазначила історикиня.

Зверніть увагу Не було нічого святого, – історик про радянські війська, які замінували й підірвали центр Києва

Чому теза про історично російський схід України – міф

Стяжкіна розповіла, що завжди наводить аргументи, чому Донеччина – це Україна. Її колеги з Києва чи Львова, Чернівців чи Тернополя дивуються, якою потужною українська традиція тут була.

Тут були перші козацькі зимівники, тут були українські села, доки не стався перший голод 1920 років, а потім страшний Голодомор. Тут є потужна історія захисту й становлення Української Народної Республіки,
– сказала науковиця.

"Дивує наших колег, що українська революція відбувалася в Бахмуті, що шахтарська дивізія була тією, що придушувала більшовицьке повстання в Києві на "Арсеналі" й дуже успішно це зробила, що з цього краю вихідцями були прекрасні полковники й хорунжі", – додала вона.


Олена Стяжкіна відвідала Нью-Йоркський літературний фестиваль / Фото 24 каналу

Стяжкіна пояснила, селянські повстання на Донеччині й Луганщині в радянській історіографії називали анархістськими або бандитськими.

"Більшість повстань були на Луганщині й півночі Донеччини. Коли подивимось на масштаб, то він перевищував кількість повстанців Харківської, Чернігівської, Черкаської й Запорізької територій разом узятих і поступався тільки Київській губернії", – наголосила історикиня.

Нью-Йоркський літературний фестиваль: що відомо

  • Фестиваль відбувся вперше 2 – 3 жовтня в українському прифронтовому містечку Нью-Йорк, яке 2021 року повернуло собі історичну назву.
  • Засновницею є письменниця зі Львова Вікторія Амеліна. До організації долучилася Олександра Папіна – журналістка та культурна менеджерка, що мешкає у Краматорську.
  • До Нью-Йоркського літературного фестивалю долучилися письменники, журналісти та музиканти: Марк Токар, Сергій Жадан, Галина Крук, Тамара Горіха Зерня, Вікторія Амеліна, Світлана Поваляєва, Олена Стяжкіна, Тетяна Пилипець, Ольга Герасим'юк, Руслан Горовий, Галина Вдовиченко, Олена Гусейнова, Олексій Чупа, Сашко Дерманський, Сергій Гридін, Ольга Поворозник та інші.