У Білорусі допитали нобелівську лауреатку Світлану Алексієвіч: головне з її промови

26 серпня 2020, 16:42
Читать новость на русском

Нещодавно нобелівську лауреатку Світлану Алексієвич викликали до Слідчого комітету Білорусі. Причиною цього стала її участь у Координаційній раді Білорусі, яку офіційна влада назвала незаконною. На самому допиті діячка відмовилася що-небудь говорити слідчим, втім, перед прихильниками була доволі багатослівною. Ба більше – вона навіть натякнула, що Білорусі може допомогти Путін.

Світлана Алексієвич прибула на допит у кримінальній справі у Слідчий комітет 26 серпня. Про це повідомляє білоруське "Радіо Свобода".

Нагадаємо Координаційну раду опозиції в Білорусі визнали неконституційною: що відомо

Алексієвич приїхала на допит разом з членами Координаційної ради Максимом Знаком, Павлом Латушко і Марією Колесникової. Підтримати Алексієвич прийшли люди, вони зустріли її оплесками.

Сама Алексієвич заявила, що не відчуває себе винною і наголосила, що її мета – не перевороти влаштовувати, а допомогти подолати політичну кризу у Білорусі

Промова Алексієвич перед допитом: тези

  • Нобелівська лауреатка подякувала білорусам за підтримку та наголосила, що дуже важливо один одного підтримувати.
  • Її метою було – об'єднати суспільство без закликів до перевороту.
  • Вона із захопленням відзначила той факт, що про Білорусь говорить весь світ. Інші країни акцентують свою увагу на тому, що люди під час протестів поводяться "гідно і гарно".
  • Перші три дні протистояння вона назвала минулим століттям.

Для мене ідеал був, коли людина несла в одній руці зелений прапор, в іншій – червоно-білий, тобто він хотів сказати: давайте говорити, ми різні, але у нас є Білорусь, це одна країна, і нам в ній жити, нашим дітям жити,
– сказала Алексієвич.

Насамкінець вона додала, що білорусам потрібно бути єдиними і не поступатися.

Сам допит Алексієвич тривав не довго – лише 40 хвилин. Відомо, що вона відмовилася свідчити проти себе.

Я відмовилась відповідати на запитання, оскільки не можу сказати їм нічого нового. Я не відчуваю себе винною у чомусь. Ми хочемо тільки об’єднати суспільство, інших цілей у нас нема,
– наголосила вона, вийшовши з будівлі Слідчого комітету.

Алексієвич про свій допит: відео

Путін може допомогти

Перед своїм мовчазним допитом Алексієвич відзначилася і неоднозначною заявою. Вона зазначила, що для того, аби змінити ситуацію у Білорусі, знадобиться допомога світу, а зокрема – й президента Росії Володимира Путіна.

Я бачу, що можливо, світ нам допоможе, щоб Лукашенко став розмовляти з кимось, тому що зараз він розмовляє тільки з Путіним. Треба, можливо, і Путіна залучити до розмови, і світ, щоб Лукашенко став говорити та зрозумів, що не можна ставити своє життя, життя своєї родини на одну нішу зі своїм народом і його долею,
– сказала вона.

Вона також додала, що сумнівається, що Координаційна рада опозиції впорається із ситуацією самотужки.

"На жаль, наше громадянське суспільство сильне, але поки ще не так сильне, тому нам потрібна допомога світу, можливо, і Росії, якщо ми зможемо разом її залучити", – сказала Алексієвич.


Допит Алексієвич / Фото "Радіо Свобода"


Підтримати Алексієвич прийшли багато людей / Фото "Радіо Свобода"


Сама Алексієвич заявила, що не відчуває себе винною / Фото "Дождь"

Що відомо про Світлану Алексієвич?

Це авторка книг "У війни – не жіноче обличчя", "Цинкові хлопчики", "Чорнобильська молитва" (лягла в основу серіалу Чорнобиль від HBO), "Час секонд хенд". Засуджує російську агресію в Україні. Має українське коріння. В 2015 році стала лауреаткою Нобелівської премії.

Що відомо про затримання членів Координаційної ради Білорусі

  • 24 серпня в Білорусі затримали членів опозиційної Координаційної Ради. Довірену особу Світлани Тихановської Ольгу Ковалькову та керівника страйккому МТЗ Сергія Дилевського кинули в автозак ОМОНівці. Їх затримали нібито за організацію несанкціонованих мітингів.
  • Генеральна прокуратура Білорусі відкрила проти них кримінальну справу. Їм закидають спробу захоплення влади.
  • Створена опозиційними силами Білорусі Координаційна рада має на меті забезпечити мирну передачу влади в країні. З діяльністю новоствореного органу можна ознайомитися на офіційному сайті.

До президії ради увійшли:

  • Нобелівська лауреатка з літератури Світлана Алексієвич,
  • Лілія Власова,
  • представник страйкому МТЗ Сергій Дилевський,
  • юрист Максим Знак,
  • довірена особа Тихановської Ольга Ковалькова,
  • координатор штабу Віктора Бабарика Марія Колесникова,
  • ексдиректор Купалівського театру і дипломат Павло Латушко.