Нова виборча система: які законопроекти пропонують депутати

23 жовтня 2017, 23:01
Читать новость на русском

Перспективи ухвалення закону про систему виборів за відкритими списками не дуже високі. Абсолютна більшість мажоритарників категорично проти. Потенційно можна знайти голоси. Але при умові, що буде консолідований законопроект.

Про це сайту "24" розповів політичний експерт Тарас Чорновіл.

На думку політолога, найоптимальнішим є законопроект народних депутатів Віктора Чумака і Леоніда Ємця. За нього готові голосувати БПП, "Народний фронт" і "Самопоміч". Але поки і він не набрав необхідної кількості голосів.

Потенційно можна знайти близько 240 голосів. Це при умові, що частина мажоритарників, хто має гарантії включення до майбутніх списків, підтримають документ. А також хтось із принципових депутатів,
– говорить експерт.

При цьому Чорновіл зауважує, що законопроект Юрія Мірошниченка від "Опоблоку" – це фактично прихована мажоритарна система. Екс-регіонали, за його словами, розраховують, що це допоможе їм взяти більше голосів на сході і півдні України. Тому що до самого "Опоблоку" там не дуже однозначне ставлення. А от окремі місцеві представники можуть перемогти. Але цей законопроект не підтримають у парламенті.

Також, як вважає Тарас Чорновіл, не набере необхідної кількості голосів законопроект від "Батьківщини".

Юлія Тимошенко пропонує відкриті списки, але для лідера партії, а не для виборців. Логіка закону в тому, що вже після голосування через рішення вищого органу партії, тобто лідера – можна змінити порядок у списку – до моменту складення присяги депутатами. Таким чином, той, за кого проголосували виборці, може опинитися в непрохідній частині списку,
– зазначає фахівець.

На наступному пленарному тижні розглядатимуть два виборчі кодекси: Валерія Писаренка і Андрія Парубія. За словами Тараса Чорновола, законопроект Писаренка схожий на варіант "Опоблоку", а в спікера – подібний до Чумака-Ємця. Саме між цими законопроектами і розгорнеться основна дискусія.

Нагадаємо, 19 жовтня народні депутати не підтримали жоден із трьох законопроектів про зміну системи виборів в Україні. Вже з 7 листопада Рада візьметься за кодекси про вибори. Як відомо, прийняття закону про вибори за відкритими партійними списками – одна з вимог протестувальників, які вимагають великої політичної реформи.