Протести в Білорусі 13 серпня: вперше влада не застосувала силу – деталі, фото й відео
У Білорусі 13 серпня не вщухають протести, які розпочалися після президентських виборів 9 серпня. Вже п'ятий день сотні людей у різних містах висловлюють свою незгоду й вимагають проведення чесних виборів. І вперше за цей час акції протесту відбуваються без насильства.
Основне про те, як проходить п'ятий день масових протестів у Білорусі, зібрав 24 канал.
Зверніть увагу Лідера немає: чого бракує опозиції у Білорусі та яка доля Лукашенка
Що відбувається у Білорусі сьогодні
Мінськ знову переповнений
У Мінську, на Пушкінській, що стала основною локацією протесту другого дня, надвечір зібралася вже тисяча людей. Хоч влада напередодні повідомляла, що мітингарів з кожним днем меншає, на відео і фото видно, що вулиці переповнені.
Близько 19 години люди прийшли віддати шану на місце загиблого мітингаря, який за версією влади нібито сам себе підірвав з необережності. Додамо: люди приходять на місце щодня і покладають квіти. Однак вже мінімум двічі самовільний меморіал руйнували ОМОНівці.
Автомобілісти, як і раніше, блокують рух у центрі Мінська. А на 19 годину активісти оголошують загальнонаціональне блокування доріг.
Зустріч із мером у Жодіно
На страйк у Жодіно 13 серпня вийшли сотні працівників найбільшого підприємства у країні – Білоруського автомобільного заводу. До них доєднались й інші великі компанії. Відтак робота у місті була майже зупинена, адже увага була прикута до страйкарів, яких виявилися сотні.
Зрештою представники міської влади призначили зустріч із мітингувальниками на площі поблизу одного із гіпермаркетів. На зустріч прийшов і мер Жодіно: люди висловювали йому своє обурення і вимагали висловити осуд центральній владі.
Як повідомляє телеграм-канал NEXTA.live, після спілкування з тисячами мітингарів зрештою мер втік.
Детальніше Страйк у Білорусі: на вулиці вийшли сотні працівників БелАЗу – фото, відео
Ланцюги єдності
У багатьох містах продовжилася акція, започаткована вчора: люди стають одним ланцюгом, тримаючи у руках плакати чи квіти, прапори і біло-червоні стрічки. До акції долучаються і страйкарі-робітники державних підприємств.
Медики страйкують
В цей день у Білорусі масово зібралися на страйк медики: групи мітингувальників у білих халатах виступали проти свавілля влади у Бресті, Гомелі, Бобруйську і столиці, звісно.
У Мінську, наприклад, вийшли проти свавілля силовиків медики 1 клінічної міської лікарні. Підтримати їх прийшов і посол Франції. Мітингували і бригади швидкої, які, до слова, першими бачать "приборкання бунту" силовиками.
Медики страйкують у Мінську / Фото "Belsat"
У центрі Мінська для протестувальники ресторани виставляють безкоштовну воду у символічних білих стаканах – кольорі мирного протесту.
Силовики перестали бити людей
Увечері на вулицях білоруських міст було все доволі спокійно. Силовики та спецпризначенці були фактично відсутніми. Крім того, жодні сутички не відбувалися. Водночас люди скандують, що міліція – з народом.
Щоправда, білоруси продовжують протестувати та досі закликають Лукашенка йти з посади. Крім того, протестувальники наголошують, що вони голосували за Тихановську та їхній голос украли. Зауважимо, це вперше за п’ять днів акції проходять мирно та без насильства.
Тим часом, на одному з жилих будинків Мінська спроектували герб Великого князівства Литовського.
Крім того, мітингувальникам активісти підвезли чай.
Дивіться відео з акцій солідарності в Мінську, що відбулися ввечері 13 серпня
Цікаво, що раніше, Міністр внутрішніх справ Білорусі Юрій Караєв вибачився за "травми випадкових людей", які постраждали під час розгону демонстрацій. Він заявив, що бере на себе відповідальність за тих, хто "потрапили під роздачу". Також міністр вважає, що потрібно швидше відпускати затриманих, і міліція вже почала це робити.
На тілі цих слів в мережі з'явилося відео, як випускають деяких затриманих.
До речі "Лукашенко почув": до народу Білорусі звернулася голова Ради Республіки
Як пройшов минулий день протестів у Білорусі – дивіться відео
Протести в Білорусі: коротко
- У перший день, одразу після закриття виборчих дільниць, люди почали збиратися в центрах великих міст на демонстрації. Їм на противагу вийшли силовики. Тоді й почалися перші сутички, були перші затримання, а перші бійці ОМОНу й міліції переходили на бік протестувальників.
- Вже другого дня організовані акції протесту почалися близько 19 години. Люди знову вийшли на вулиці, щоб сказати своє "Ні!" тим "результатам виборів, які їм показала влада. Цього дня МВС Білорусі офіційно підтвердила першу жертву – протестувальник буцімто підірвав себе.
- На третій день протестів учасники мітингу оголосили "всенародний страйк". Люди відмовлялися виходити на роботу до оголошення чесних перевиборів президента. Одна з вимог – вибори без Лукашенка.
- У четвертий день у Мінську затримали українських правозахисників Костянтини Рєуцького і Євгена Васильєва. Вони знімали затримання чоловіка, який просто переходив дорогу. Того ж дня стало відомо про загибель у Гомелі 25-річного чоловіка після того, як його затримав ОМОН.
Дивіться сюжет 24 каналу про протести в Білорусі: відео