Одягли на вуха дроти з петлями й пустили струм, – Єсипенко про тортури ФСБ
Джерело:
"Крим.Реалії"Заарештований російською ФСБ в окупованому Криму журналіст Владислав Єсипенко передав листа із Сімферопольського СІЗО. У ньому чоловік розповів деталі свого затримання та катування під час допитів.
Єсипенко зазначив, що його затримали наступного дня після того, як він знімав акцію покладання квітів до пам'ятника Тарасу Шевченку.
Читайте також Журналісту Єсипенку в окупованому Криму висунули нові обвинувачення
Затримання українця російською ФСБ
Журналіст їхав 10 березня 2021 року з Південного узбережжя до Сімферополя. Після села Перевальне його зупинив співробітник ДАІ, після цього на місце прибули представники ФСБ.
Поклали на землю. Потім підняли, почали обшук авто. Я обурювався. Говорив, що ФСБ "незграбно" працює, що й у них буде чорна смуга... Але, коли побачив підкинуту гранату в салоні, зрозумів, що чорна смуга, здається, почалася у мене,
– пригадав Єсипенко.
Він зазначив, що його змушували підписувати протоколи обшуку. Коли журналіст відмовлявся це робити, представник ФСБ погрожував, що вони поїдуть в інше місце, "де він підпише все, що скажуть".
Далі українця посадили в бус, одягли чорні окуляри та навушники У повній невідомості їхали приблизно годину. "В якийсь момент вдалося підняти окуляри, і я побачив дорожній знак: "Севастополь – 46 кілометрів", – додав Єсипенко. Після того, як бус зупинився, чоловік зрозумів, що вони приїхали у Бахчисарай.
Катівня у підвалі
Після цього його завели в підвал будівлі й мовчки почали роздягати.
Пручався. Але оскільки їх було четверо, а я в наручниках, не допомогло. Повалили на підлогу, надягли на вуха дроти з петлями й пустили струм. Біль був нестерпним,
– розповів журналіст.
Його запитували про мету приїзду до Криму, просили розказати про нібито співпрацю з українськими спецслужбами та шпигунство. Якщо відповідь на якесь із питань їх не влаштовувала, на чоловіка знову одягали дроти й пускали струм. Єсипенку також пропонували перейти на сторону Росії – мовляв, там більше платять.
Після цього журналіста знову катували струмом, далі – "перевіряли на детекторі брехні" та заставляли говорити на камеру, що він – "шпигун і виконував завдання СБУ".
Як Єсипенко опинився у полоні Росії
- Про затримання Єсипенка стало відомо 12 березня. Його та ще одну учасницю акцію на честь дня народження Шевченка затримали на Ангарському перевалі.
- 16 березня ФСБ заявила, що Єсипенко начебто збирав інформацію за завданням української розвідки, а також виготовив саморобний вибуховий пристрій. У Службі зовнішньої розвідки України затримання Єсипенка назвали пропагандистською акцією напередодні річниці окупації.
- 5 травня журналісту додали ще одну статтю обвинувачення – у незаконному придбанні та передачі зброї.