Операція "Пандора": як Кремль хотів зруйнувати США через расову війну
У 1960-х роках кадебісти придумали новий формат війни, який до сьогодні активно використовують практично у всіх країнах. СРСР хотів зруйнувати моральні принципи між населенням Штатів за допомогою масштабної кампанії з дезінформації під назвою "Пандора".
- 1Кремль використав дискримінацію темношкірих
- 2Багатоступеневий план Москви
- 3Кадебісти хотіли громадянську війну у США
- 4Теракт як найголовніший елемент в операції
- 5Невдалий теракт не зупинив СРСР
- 6Провокація з листом на Олімпійських іграх
- 7Нерозгадане вбивство темношкірого
- 8Майстерна пропаганда й дезінформація Кремля
Специ з КДБ поставили собі за мету знищити США. Проте щоб не провокувати відкритого протистояння – придумали план, який мав допомогти розправитися з американцями їхніми ж руками.
Попередній випуск Відправив 40 дітей у газову камеру: моторошне життя Ліонського м'ясника Клауса Барбі
Кремль використав дискримінацію темношкірих
Історія складних стосунків темношкірого та білого населення США тягнеться ще з рабовласницьких часів. Їх скасували лише після громадянської війни 1865 року. Проблема расової несправедливості здавалось би мала би зникнути, адже відтоді права у всіх мали би бути однакові. Натомість з'явилися нові дискримінаційні правила.
Довідка. Для білих і темношкірих були окремі заклади та школи, а у транспорті для "кольорових", як тоді називали афроамериканців, виділялися окремі місця. Останні расистські закони в США щодо темношкірих зникли у 1960-х роках.У Кремлі подумали, що й без того напружену ситуацію між обома расами можна було би використати на свою користь. Процес був непростий, план вимагав ретельної підготовки, а результату готувалися чекати за кілька років, якщо й не десятиліть.
Згодом стало зрозуміло, що московський спецназ із завданням справився відмінно. Дестабілізаційний план із поїдання стратегічного ворога із середини спрацював. Механізми ненависті вдалося запустити з такою силою, що наслідки роботи старої гвардії КДБ доводиться розгрібати до сьогодні.
Багатоступеневий план Москви
Під час Холодної війни відкрито протистояти Штатам СРСР не міг. У США ефективно протидіяти Москві теж не вдавалося. Саме тому обидві сторони планували заслати якнайбільше шпигунів один одному.
Кремль у цьому плані виявився дещо креативнішим за свого суперника. У КДБ вирішили розпалити вогонь ворожнечі між американським суспільством і вивести його на поріг громадянської війни, використовуючи організації "Ку-клукс-клан" та "Лігу захисту євреїв".
Зверніть увагу! "Ку-клукс-клан" – екстремістська організація, яка полювала на темношкіре населення США. "Ліга захисту євреїв" – організація, яку недолюблювали в Кремлі за те, що ті добивалися права російськомовних євреїв на репатріацію до Ізраїлю.Третій учасник цього плану – темношкіре населення США, яке саме боролися за свої права. Посваривши їх між собою, КДБ сподівалися навести в Штатах хаос. Остання та головна дійова особа – уряд США, який згідно з планом КДБ у намаганнях зупинити свавілля втратили би довіру кожної зі сторін. Кремль хотів, щоб США у результаті мали би вигляд країни, що неспроможна врегулювати конфлікт.
Кадебісти хотіли громадянську війну у США
КДБ хотіли виграти без бою, але водночас зробити все можливе, щоб ворог сам себе знищив. Вони використовували цінності й традиції ворожої країни проти неї. Москва хотіла дискредитувати релігію, культуру, звести у двобої старих і молодих, білих і темношкірих.
Суть операції "Пандора" полягала у тому, щоб створити прецедент. Мала би бути ситуація, яка змусила темношкіре населення думати, що єврейські спільноти їхні вороги – і навпаки.
Афроамериканцям писали листи від імені євреїв та "Ку-клукс-клану". Зазвичай там були погрози, попередження про заборони на вхід у деякі райони, а також расистські коментарі. Євреям же писали від імені темношкірих про грабування й шкоду їхнім магазинам.
Представники "Ку-клукс-клан" / Фото National Photo Company Collection
Людей намагалися довести до такого стану, щоб конфлікт двох пересічних громадян згодом переріс у ненависть однієї раси до іншої. Якщо до афроамериканців у КДБ претензій не було, вони були лише інструментом для досягнення цілей, то євреїв Кремль намагався, м'яко кажучи, поставити на місце.
Теракт як найголовніший елемент в операції
Начальник першого головного управління КДБ наказав приступити до виконання операції "Пандора" шляхом підриву бомби в одному з темношкірих кварталів Нью-Йорка. Пріоритетною ціллю був один із коледжів для афроамериканців.
Після підриву резидентурі наказали зателефонувати анонімно в різні організації й повідомити про теракт,
– наголосив історик Крістофер Ендрю Лексус.
Усе мало такий вигляд, ніби це євреї влаштували теракт. План із підривом присвятили до суду над Меїром Кахане – лідером "Ліги захисту євреїв". Теракт мав нібито стати причиною посилити покарання для нього.
Очікуваного результату досягти не вдалося, адже операція провалилася. Квартали залишилися вцілілими, а сам Кахане отримав умовний строк.
Невдалий теракт не зупинив СРСР
Радянські агенти продовжували поширювати дезінформацію у США. У себе в країні місцеві видання писали про безлади та істерії, які творяться у США. У такий спосіб "совєти" вбили 2 зайців одночасно. Налаштовували американців одне проти одного, а заодно і показували своїм громадянам, що життя у США не таке вже й казкове.
Варто прочитати "Путін назвав мене зрадником": ексгенерал КДБ Калугін міг переїхати через скандал з Кремлем
Принцип дій Москви зрозумілий. Білий дім тоді був головним стратегічним суперником. Потрібно було виставити його "дияволом" в очах звичайних робітників. За словами ексагента КДБ Юрія Конька, лише 15% часу, грошей та зусиль витрачали на шпигунство. Решта 85% – це скоріше повільні, виважені ідеологічні напрямки.
Мета СРСР – змінити сприйняття реальності кожного американця до такого стану, щоб він уже не міг дійти якогось логічного висновку. Так вони не зможуть захистити ні себе, ні родину, ні спільноту, ні країну,
– пояснив Конько.
Провокація з листом на Олімпійських іграх
Останнім "яблуком розбрату" в рамках операції "Пандора" став бойкот Олімпійських ігор у Лос-Анджелесі 1984 року. Тоді СРСР і ще кілька соціалістичних країн вирішили відмовитися від участі в змаганнях. Причина – дзеркальна відповідь на такий самий бойкот із боку США, коли ігри відбувалися у Союзі.
Окрім відмови висилати делегацію своїх спортсменів, у Кремлі придумали план як "насолити" американцям. Від імені "Ку-клукс-клану" вони розіслали листи всім темношкірим спортсменам.
Важливо! У листі мовилось про те, що якщо темношкірі олімпійці візьмуть участь у змаганнях, то ризикують власним життям.Уряд США почав розслідування, щоб вияснити, хто насправді за всім цим стоїть. Довго виясняти причину не довелося. Практично одразу прокурор висунув теорію про те, що всі ці листи – провокація СРСР. Як саме вдалося це з'ясувати – невідомо.
Прокурор також заявив, що одним із головних аргументів був той факт, що листи граматично написані неправильно. Мовні конструкції не схожі на ті, які використовують люди у США. Це мало означати, що лист писав хтось, хто достатньо добре володів англійською.
Нерозгадане вбивство темношкірого
У 1960-х роках у США був дуже популярний Мартін Лютер Кінг. Це баптиський пастор, проповідник і великий оратор, чиї промови приходили слухати десятки тисяч людей. Чоловік мав на меті всього одне завдання – за допомогою діалогу добитися справедливості для афроамериканців, щоб зрівняти їхні права з іншими людьми.
Важливо Рух проти расової сегрегації: як афроамериканці масово повстали проти утисків прав
Оратор настільки ефективно і драматично виголошував свої промови, що у ФБР почали вважати, що він якось пов'язаний із комуністами та намагається розділити американців. Саме тому у Федеральному бюро Кінгу погрожували й навіть закликали скоїти самогубство.
Американські федерали помилилися. У КДБ теж вважали Кінга загрозою, адже Мартін своєю ораторською майстерністю міг об'єднати американців, а Кремль цього не хотів.
Мартін виголошує промову в університеті у Міннесоті / Фото Flickr
У 1968 році Кінга вбивають під час однієї з його промов. Уся підозра тоді впала на спецслужби США. Хто замовив його вбивство насправді досі так і не визначили. Але хай там як ця подія зіграла на руку Кремлю. Поки в США темношкіре населення повстало проти уряду, у Москві спостерігали, як США самі себе руйнують.
Винного в убивстві Кінга знайшли. Ним виявився Джеймс Ерл Рей, якого засудили до 99 років ув'язнення. Хоч слідство визначило, що чоловік діяв самостійно, існує ж і версія, що смерть оратора – це справа рук або КДБ, або ФБР.
Майстерна пропаганда й дезінформація Кремля
У радянських агентів і їхніх сьогоднішніх наступників існувала добре налагоджена схема створення дезінформації. Найголовніше – зачепитися за деталь і продовжувати крутити від неї історію. Не можна змусити людину повірити в історію, якщо в ній немає ні краплі правди. Згодом треба визначитися, яким каналами поширювати цю дезінформацію: листівки, плітки, медіа.
Після налагодження всіх цих процесів потрібна думка не має зникати з інформаційного поля. Необхідно зробити так, щоб про тему знали всі та постійно її обговорювали. Уміння Кремля використовувати такий інструмент як дезінформація допомогло неабияк насолити у багатьох країнах світу. США не єдині, хто постраждав.
Цікаво НАТО бореться з дезінформацією: чим корисна для України комунікаційна стратегія Альянсу
Кремль – майстер пропаганди й дезінформації. Потрібно вміти відрізняти правильну інформацію від неправильної. Ба більше, намагатися допомагати розбиратися в інформаційних потоках іншим.
Небезпека дезінформації полягає в тому, що "підсісти" на неї дуже просто, а от "змити" із себе її залишки – завдання не з найлегших. Як показала історія, процес очищення свідомості може розтягтися на більше як пів століття.