Панамський скандал: чи вирішать в Україні проблему офшорів?
643 українця володіють 469 офшорними компаніями. Про це свідчать дані Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ). Чим загрожують офшори українській економіці, і які шляхи вирішення проблеми, розбиралися журналісти сайту "24".
Причетність високопосадовців до офшорів викликала в Україні велику інформаційну хвилю. Особливо обурив той факт, що компанії, пов'язані з Президентом Петром Порошенком, причетні до торгівлі з російським "Газпромом" у розпал військового конфлікту на Донбасі.
Насправді українським законодавством офшори не заборонені. Відкрийте пошукову систему і на відповідний запит отримаєте відповідь, наприклад: реєстрація офшорів за 800 у.о. Про те, що офшори легальні після оприлюднення інформації ICIJ поспішив заявити глава Державної фіскальної служби України Роман Насіров.
Чи легальні офшори в Україні? Для України важливо — резидент або нерезидент. Тобто, сплачуються податки в Україні чи ні. Де-юре все законно. Офшори — це частина глобальної економіки, ними користуються і міжнародні інвестори, і хеджфонди,
— відзначив він на прес-конференції.
Миттєво відреагував і сам Петро Порошенко. Президент заявив, що необхідно провести деофшоризацію. Хоча, якби не скандал з панамськими офшорами, навряд чи б Президент запропонував законодавчо врегулювати питання.
"Оffshore shelf companies" — це підприємство, зареєстроване в країні з пільговим оподаткуванням. Як правило, всі податки замінені на фіксоване мито, що не залежить ні від обороту, ні від прибутку, ні від будь-яких інших фінансових показників компанії. Звідси і вигода для підприємців, оскільки платять вони один раз, але при цьому можуть отримувати сотні мільйонів доларів доходу, який ніде не декларується. Що є порушенням українських законів.
До того ж, чиновники і народні депутати в Україні взагалі не мають права займатися бізнесом. У той же час, як свідчать документи ICIJ, багато вітчизняних посадовців мають відношення до офшорних компаній. Але всі вони "забули" про це згадати у щорічній декларації про доходи.
Як стверджує економічний експерт Андрій Новак у коментарі сайту "24", реєстрація компанії на офшорній території має тільки дві мети. Перша — ухилення від податків в своїй країні. Друга — приховування реальних активів.
Тому будь-які виправдання з боку тих, хто має в офшорах компанії, нібито це легально і немає нічого протиправного, лише пересмикування ситуації. Офшорні компанії законні з точки зору законодавства офшорної країни. В економічному плані для України — це недонадходження до бюджетів всіх рівнів,
— підкреслює він.
Хто потрапив у "чорні" списки ICIJ?
Список довгий. З відомих постатей політичного істеблішменту в них виявився головний борець з корупцією президент Петро Порошенко з компанією Roshen.
Офшорна компанія, щоправда, зареєстрована на генерального директора корпорації Roshen Сергія Зайцева. Він є бенефіціаром офшорної компанії Intraco Management Ltd, зареєстрованої на Британських Віргінських островах. Про це на своїй сторінці в Facebook пише журналіст Дмитро Гнап. За його словами, Зайцев також є співвласника ТОВ "Центрально-Європейська Кондитерська Фабрика". У документі вказується адреса реєстрації Зайцева: Київ, вул. Електриків, 29.
Головний борець с корупцією президент Петро Порошенко причетний до офшорних компаній
Саме за цією адресою на Рибальському острові в Києві зареєстровано ціле гніздо фірм старих друзів: Порошенко, Кононенко, Зайцева, Свинарчука (Гладковського)". За цією адресою знаходиться штаб-квартира заводу "Ленінська кузня", акціонером якої є президент України Петро Порошенко, а компанія "Рошен" зареєстрована за адресою: м Київ, вул. Електриків, 26/9,
— зазначив він.
Компанію Intraco Management Ltd, за твердженням журналіста, медіа пов'язують з давнім бізнес-партнером президента Ігорем Кононенко.
Денис Казанський опублікував документи, що саме ця офшорна компанія оплачувала відпочинок і навчання за кордоном дочки Кононенко. А також перельоти чартерами Порошенко, вже коли він став президентом. Крім того, фірма була помічена в різних сумнівних операціях, зокрема, за даними Ліга.нет, вона купувала паливо восени 2014-го в дочірньої компанії російського "Газпрому",
— стверджує Гнап.
У "чорні" списки потрапили і інші чиновники. Зокрема, в документах є офшори, зареєстровані на главу адміністрації Порошенка Бориса Ложкіна (Тепер зрозуміло, як Ложкін став мільйонером). Також там фігурує мер Одеси Геннадій Труханов, який значиться як громадянин Росії. (Дивно, але СБУ ніяк бути не може знайти докази того, що мер має подвійне громадянство, що заборонено Конституцією України).
Борис Ложкін — мільйонер і державний посадовець
Генеральний директор держкомпанії "Укртранснафта" Микола Гавриленко є одним з акціонерів офшорної компанії Turitella Corporation (Британські Віргінські острови) разом з одним із співвласників торгово-розважального центру SkyMall у Києві Андрієм Адамовським. Адамовський контролює ТРЦ SkyMall в Києві разом з нардепом від "Блоку Петра Порошенка" Олександром Грановським, якого ЗМІ пов'язують з Ігорем Кононенко.
Ще один колишній бізнес-партнер Петра Порошенка Олег Свинарчук, який змінив недавно прізвище на Гладковський, займає посаду першого заступника секретаря РНБО і є власником офшорної компанії TECKFORD INVESTMENTS FINANCIAL CORPORATION.
Про це на своїй сторінці в Фейсбуці написала журналіст Анна Бабинець. Олег Свинарчук, власник корпорації "Богдан", змінив прізвище на Гладковський в 2014 році. У серпні 2014 року президент Порошенко призначив його головою Міжвідомчої комісії, яка контролює весь експорт зброї. А в лютому 2015 року Гладковський став заступником секретаря РНБО.
Гладковський забув виправити своє прізвище в реєстраційних документах на Британських Віргінських островах (БВО). У 2009 році Олег Свинарчук став власником компанії TECKFORD INVESTMENTS FINANCIAL CORPORATION, яка пов'язана з корпорацією "Богдан",
— розповіла журналіст.
Власник відомих "Богданів" також фігрант панамських офшорів
Само собою, що в списках повно колишніх "регіоналів". В офшор була виведена кондитерська компанія "Конті", бенефіціарами якої є брат Ріната Ахметова — Ігор і екс-депутат від "Опоблоку", "опозиційний прем'єр" Борис Колесніков. Вона була зареєстрована в грудні 2014 року на Британських Віргінських островах.
Колишній "регіонал", віце-прем'єр в уряді Азарова свою фабрику перевів в офшор
У базі даних можна побачити всі 26 офшорних компаній, зареєстрованих на сина екс-прем'єра Миколи Азарова – Олексія. Всі фірми зареєстровані в 2012 році, коли Азаров-старший очолював уряд.
Як вирішити проблему?
Судячи з реакції вищих посадових осіб України, великих зусиль для боротьби з офшорами вони не докладатимуть. За словами прокурора Владислава Куценка, ГПУ буде починати кримінальне провадження і проводити розслідування по "панамським документами" за умови, якщо вони матимуть підставою реальні факти порушень, а не поширюватися з метою дискредитації тих чи інших політиків.
Соратники президента, звичайно, дотримуються "генеральної" лінії. Нардеп Ніна Южаніна від БПП упевнена, що парламенту необхідно "розробити якісний закон, який дозволить обкладати всі доходи в Україні податком". І справа в капелюсі.
Володіти або управляти офшорною компанією законодавством України не заборонено. Єдине, що державні службовці не можуть входити до керівних органів або бути безпосередньо керівником такої компанії. Що стосується інших заборон, я не знаю. Якби інформація про офшори була оприлюднена після декларування активів, то тоді б я говорила, що дані, які не збігаються з даними декларантів, необхідно перевіряти і встановлювати причину, чому вони не збігаються,
— сказала Южаніна в інтерв'ю Інтерфаксу.
Тим часом Андрій Новак стверджує: вирішити проблему просто так неможливо. Вирішувати її треба комплексно і на глобальному рівні. У світі існує 27 офшорних територій. Деякий час, за його словами, була дуже популярна тема розірвання угоди з Кіпром. Але розірвання угоди з однією з таких країн нічого не дасть. Для бізнесмена, який працює з експортно-імпортними операціями, нескладно перереєструвати компанію, наприклад, на Британських Віргінських островах. Вартість такої реєстрації коливається від 600 у.о до 2, 5 тис у.о. Для бізнесмена це дрібниці.
Уже звучать перші нотки. Є відоме звернення 300 економістів з більш ніж 30 країн, які підписали відкритий лист, де закликають розсекретити дані про те, кому саме належать зареєстровані в "податкових гаванях" компанії і трасти. Якщо буде повна заборона, тоді це працюватиме,
– говорить експерт.
Але підкреслює, що мова йде про законодавство 27 незалежних держав. Це непросто.
Починати можна з G7 або G20. Підключити МВФ. Один з інструментів – введення МВФ як одного з критеріїв співпраці з країнами – відсутність офшорів у політиків і посадових осіб. Виходить, що Фонд надає допомогу країні в той час, як перші особи держави ухиляються від сплати податків,
– зазначив він.
Однак важко повірити в те, що керівництво країни зробить глобальні кроки в напрямку деофшорізації. Швидше за все, обмежиться прийняттям кілька законів, щоб заспокоїти західних партнерів і міжнародних донорів. Після паузи тихенько перереєструють свої компанії в іншій зоні. Адже подібні витоки інформації бувають нечасто, а офшорних зон майже три десятки. Але є моральна сторона питання. Україна переживає складні часи, конфлікт на Донбасі витягує гроші з бюджету. При цьому з'ясовується, що високі посадові особи ухиляються від податків, перекладаючи весь тягар на простих українців.
Карикатура від сайту "24":
Читайте також: Нардепи провалили закон під Луценка: хто ж стане генпрокурором?