Генпрокурор України має особливе значення у владній вертикалі. Це свого роду опора президента країни. Особливо, якщо його призначення цілком і повністю в руках глави держави. При Кучмі і Януковичі генпрокурор залежав від президента, відповідно, виконував практично будь-який наказ свого патрона.

Згадайте, як спритно не давав розвитку "справі Гонгадзе" "тричі генпрокурор" Святослав Піскун, оскільки там були замішані перші особи держави. Або як Віктор Пшонка миттю посадив Юлію Тимошенко і Юрія Луценка за грати.

Відповідно до нинішньої редакції Конституції України, затверджує генпрокурора Верховна Рада. Але вносить кандидатуру президент. Він же пропонує парламенту звільнити генпрокурора. Тому залежність від глави держави все одно є. Приклад зі звільненням Віктора Шокіна – показовий. Петро Порошенко довго і наполегливо відмовлявся звільняти Генпрокурора, незважаючи на невдоволення його роботою народними депутатами і критику журналістів.

Тільки великий суспільний резонанс, а також невдоволення Шокіним західними партнерами України змусили президента поступитися. Але Петро Порошенко, судячи з усього, як і раніше, хоче бачити на цій посаді близьку до себе людину, готового йти на різні поступки і компроміси. Тому так старанно БПП хоче протягнути кандидатуру Юрія Луценка. Заковика в тому, що законодавство не дозволяє очолити ГПУ людині без юридичної освіти.

Хто такий Луценко?

Луценко, як людина-оркестр. Майданний оратор, "помаранчевий термінатор", як він себе називав, і просто політик, схильний до епатажних випадів і витівок. Як відомо, за свою політичну кар'єру змінив багато покровителів. Починав з Олександра Мороза, який очолював Соціалістичну партію. Потім став "польовим вождем" під час "помаранчевої революції" в 2004-му і був призначений Віктором Ющенком на посаду міністра МВС.

Відійшовши від "Нашої України", він створив "Народну самооборону", яку фінансував один з "любих друзів" Ющенка Давид Жванія. Потім Юрій Луценко знову помирився з Ющенком і на парламентських виборах в 2007 році очолив виборчий список блоку НУНС. У 2008-му він став одним з людей Юлії Тимошенко, яка вдруге очолила уряд, в якому Луценко знову був призначений міністром МВС.

Юлія Тимошенко актвино підтримувала Юрія Луценка під час судового процесу над ним

Скандали за участі Луценка

Успіхи від перебування Луценка на посаді глави МВС були невеликими. А ось скандали пам'ятають всі.

По-перше, міністра не пустили на рейс в міжнародному аеропорту у Франкфурті-на-Майні через високий ступінь алкогольного сп'яніння. По-друге, він публічно побився з тодішнім мером Києва Леонідом Черновецьким. По-третє, в 2008 році Луценко знову-таки публічно посварився з президентом Ющенко, звинувативши його в розвалі тодішньої демократичної коаліції задля створення "ширки" з "регіоналами". Крім того, Юрія Луценка один з його заступників Олександр Фокін звинувачував у зловживанні службовим становищем – стеження за співробітниками і спробах незаконного звільнення.

В активі Луценко – політична розправа з ним при правлінні Януковича. У 2010 році колишнього главу МВС Печерський районний суд Києва звинуватив в тому, що він незаконно прийняв на роботу в міліцію свого особистого водія, надав йому державну квартиру і сприяв нарахуванню пенсії. Також суд визнав Луценка винним у надмірно пишному святкуванні дня міліції у пік економічної кризи в 2009 році.

Зараз Юрій Луценко знову на коні, він очолює пропрезидентську фракцію в парламенті. Але, незважаючи на таку високу посаду, політик не зраджує своїм звичкам робити гучні і зухвалі публічні заяви. Глава фракції БПП критично відгукувався на адресу вже колишнього прем'єра Арсенія Яценюка, якого Міхеїл Саакашвілі звинуватив у корупції.

У лютому 2016 року під час засідання "стратегічної сімки" в адміністрації президента з приводу нового формату Кабміну Яценюк і Луценко мало не побилися. Зокрема, прем'єр звинуватив Луценка в тому, що під час перебування головою МВС той нібито брав гроші у олігархів. На що Луценко парирував, що коли він сидів у в'язниці, Яценюк нібито співпрацював з режимом Віктора Януковича.

У парламенті Арсеній Яценюк і Юрій Луценко інколи демонстрували згоду

Зовсім недавно Юрій Луценко був практично "спійманий на місці злочину". Він порушив ПДР. Зокрема, виїхавши з селища Стоянка (23 км від Києва), авто політика набрало швидкість близько 150 км / год. Після цього машина перетнула суцільну лінію, проїхала по узбіччю, щоб обійти вантажівки в крайній правій смузі. У Києві, на проспекті Перемоги в районі станції метро "Святошин", машина Луценко мчала по лінії, виділеної для руху громадського транспорту.

Загалом, Юрій Луценко, мабуть, заздалегідь готується до посади генпрокурора. Чиновники такого високого рангу в Україні полюбляють їздити швидко. Чим швидше мчить авто чиновника, чим більше порушень – тим крутіше у нього посада.

Чому Луценко?

У Петра Порошенка, судячи за активним спробам протягнути Луценко на посаду генпрокурора, коротка лава запасних і довірених осіб. У всякому разі, з юридичною освітою і належним досвідом роботи. За два роки після революції гідності змінилося три генпрокурора. Результат їхньої діяльності негативний. Справа щодо розстрілу "Небесної Сотні" з місця не зрушилася. Янукович, Азаров, Пшонка і багато інших "регіоналів" благополучно виїхали з України. Розслідування щодо них або не ведеться, або саботується. Зате активно відкриваються карні справи проти тих, хто намагався змінити корупційну прокурорську систему. Зокрема, проти колишнього заступника Шокіна Віталія Касько.

Сумнівно, що Юрій Луценко збирається проводити кардинальні реформи в ГПУ. Як показує практика, політик дуже добре вміє працювати язиком. Іноді махати руками або ногами. Реформи він любить, але тільки на словах. До того ж, зміна закону, в результаті чого генпрокурором зможе стати в буквальному сенсі, хто завгодно, створить небезпечний прецедент.

При такому розкладі, продовжуючи міркування на цю тему, хірургом може стати інженер чи, до речі, той же Луценко. Якщо створити такий прецедент, то незабаром в правоохоронних органах з'являться одні цивільні без досвіду роботи й уявлення, як взагалі працює така система.

Думки з приводу такого призначення розділилися. Лідер фракції "Об'єднання "Самопоміч" Олег Березюк категорично проти. За його словами, "Самопоміч" вважає, що генпрокурор без освіти стане лише перешкодою для правосуддя в Україні.

Це має бути людина, яка має розуміти серцем і розумом букву і дух законів, і, зокрема, Кримінального кодексу. Тому людина без такої освіти по великому рахунку не потрібна. Її можуть використати як ширму для політичних розправ,
– сказав Олег Березюк.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що найкращим виходом буде знайти професійного юриста, не пов'язаного з політикою, і вибрати його генпрокурором тимчасово, на рік.

При цьому, на його думку, доки не буде реформована система конкурсів на прокурорські посади, прокурорське самоврядування залишиться закритим і неконтрольованим.

Близький соратник Луценка, новоспечений спікер парламенту Андрій Парубій активно агітує за таке призначення. В інтерв'ю виданню "Цензор" він відзначив, що тільки людина, що не входить в систему ГПУ, зможе найбільш успішно змінити прокуратуру.

І ще я знаю одне: людина поза Системою найуспішніше зможе змінити цю Систему. Більш того, людина, яка на собі відчула весь каральний каток репресивної машини, знає зсередини, як потрібно її міняти,
– заявив він.

Але в тому-то і проблема, що Юрій Луценко – якраз і є людина системи. Він багато років в політиці. Знає всі входи і виходи. І не піде проти цієї системи в поодинці. Навпаки, він, очевидно, планує стати ще ближче до Петра Порошенка.

До президента Юрій Луценко хоче стати ще ближчим

До речі, в Єврокомісії також вважають, що генпрокурором має бути людина з профільною освітою. За словами єврокомісара з питань розширення і європейської політики сусідства Йоганнеса Гана, новий генпрокурор в Україні повинен мати досвід і юридичну освіту.

Чи очолить Юрій Луценко ГПУ, незабаром стане відомо. Порошенко вже демонстрував, що коли йому треба, то в парламенті знайдеться необхідна кількість голосів. Але таке рішення може стати бомбою уповільненої дії. По-перше, Луценко не буде вічно очолювати ГПУ, а Порошенко займати пост президента. Як себе по відношенню до них поведе черговий генпрокурор років через 5, не можна спрогнозувати. Але новий закон відкриє двері для різного штибу пройдисвітів. Причому, не тільки в ГПУ. По-друге, прокурорській системі необхідні реальні реформи, а Юрій Луценко буде їх тільки заговорювати, пускаючи пил в очі українцям. По-третє, нинішня влада діє методами попередників, керується не законами, а політичною доцільністю.

Читайте також: Політолог розказав, який генпрокурор потрібен країні