Перехід на латиницю обійдеться Казахстану в мільярд доларів – експерти

6 квітня 2018, 07:28
Читать новость на русском

Ідея голови МЗС Павла Клімкіна здійснити "алфавітну" реформу, перейшовши на латиницю, викликала жваве обговорення в соціумі.

Прихильники пропозиції вважають, що Україна могла б взяти за приклад досвід Казахстану, де такий перехід має завершитися до 2025 року. Проте слід брати до уваги, що новація обійдеться цій країні у значну суму. Про це йдеться в статті Наталії Лебідь для 24 каналу.

Читайте також: Перехід на "латинку": В’ятрович вказав на небезпеку такого рішення

За оцінками міністерства освіти і науки Казахстану, перехід на латиницю потребуватиме одноразових витрат в розмірі 300 мільйонів доларів. Це стосується разових інвестицій, пов'язаних з виправленням документів, друкуванням нових підручників, "перепрошивкою" програмного забезпечення.

Також необхідні ще 110 мільйонів доларів на переучування населення і трудових ресурсів зокрема. З огляду на те, що перехідний період може скласти від трьох до п'яти років, сума витрат сукупно наблизиться до 330-550 мільйонів доларів, а з урахуванням одноразових інвестицій – до 600-800 мільйонів доларів.

Але це попередні оцінки, які, як показує практика, завжди занижені, щоб не шокувати і без того стурбовану громадськість. Загальні ж витрати на проведення "алфавітної" реформи можуть сягнути одного мільярда, і при цьому варто враховувати, що населення Казахстану в два рази менше, ніж в Україні, так що для нас ця сума може цілком подвоїтися, стверджують експерти.

Більше дізнайтеся з публікації: Perekhodymo na latynku: чи будуть українці писати латинкою