Перемир’я у Сирії і Україна: чи є зв'язок

24 лютого 2016, 20:01
Читать новость на русском

Журналісти сайту "24" розібралися у тому, чи може зараз початися врегулювання війни у Сирії, та які наслідки це може мати для України.

США та Росія опублікували спільну заяву про припинення вогню у Сирії. Згідно із текстом документу припинення вогню у Сирії має розпочатися в суботу, 27 лютого. Планується, що всі збройні формування, які хочуть приєднатися до мирного процесу, повинні до 12:00 26 лютого подати відповідні звернення представникам США або Росії. Ця пропозиція не стосується представників Ісламської держави та Фронту ан-Нусра, які визнані терористичними Радбезом ООН.

Планується що як повстанці, так і війська Башара Асада та інші підрозділи, які їх підтримують, повинні заявити про свою готовність брати участь в мирних переговорах, відмовитися від спроб захоплювати непідконтрольні їм території, не заважати гуманітарним місіям і відмовитися від використання зброї, крім випадків самооборони. Військово-повітряні сили Росії і Сирії також повинні припинити бомбити позиції повстанців.

Читайте також: Чому почалась війна у Сирії і до чого тут Україна?

При чому тут Україна?

Після втручання Росії у сирійський конфлікт, майже всі передові західні видання та чимало політиків припустили, що Росія має намір використовувати конфлікт у Сирії, щоб "виміняти" у Заходу поступки по Україні і отримати скасування санкцій. У відповідь на це у США та Європі натякнули, що Путін не отримає поступок по Україні у разі допомоги по боротьбі з ІДІЛ. Окрім того, досить швидко стало зрозуміло, що навіть у питанні сирійської кризи позиції Заходу та Росії розходяться. Відтак, реалізацію такого сценарію стали вважати малоймовірно.

Чим завершилися спроби пов’язати питання Сирії та України?

У розмові із сайтом "24" перший заступник директора Інституту світової політики Сергій Солодкий та директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос зійшлися у думці, що всі спроби Росії пов’язати між собою ці два конфлікти можна назвати невдалими. Ідея розміну Сирії на Україну поки що провалилася. За словами Солодкого, значною мірою цьому можна завдячувати українським дипломатам, які зробили все можливе, щоб не було жодного зв’язку між врегулюванням питання агресії Росії проти України і сирійською кризою.

Чи є щось спільне між ситуаціями в Україні та Сирії?

В обох країнах йде війна. В обох країнах до бойових дій причетна Росія. Обом країнам вона намагається нав’язати "переговорні" сценарії.

Чим відрізняються конфлікти в Україні та Сирії?

Головна відмінність: у Сирії триває громадянська війна, Україна ж переживає вторгнення. Окрім того, за словами Семиволоса, якщо за бойовими діями в Україні інші країни лише спостерігають, висловлюючи глибоку стурбованість, то у Сирії ситуація складається інакше. Якщо Росія і Асад зважаться там на наступ, то у конфлікт втрутяться Туреччина і Саудівська Аравія. Тому у Сирії росіянам складніше розіграти комбінацію, схожу на ту, яку вони намагалися розіграти в Україні.

Що означає угода про перемир’я у Сирії?

Що сторони конфлікту виснажилися. Це, у свою чергу, означає, що є можливість поступового початку дуже обережного мирного процесу. Особливо на тлі того, що ця угода між Москвою і Вашингтоном стала вже другою за місяць. Попередня, якої досягли на Конференції з безпеки в Мюнхені, передбачала, що до 19 лютого міжнародна група підтримки Сирії отримає згоду Асада і опозиції на припинення вогню. Але цього не сталося.

Які наслідки для України?

Зараз на це питання відповісти неможливо. Головним чином через те, що самого перемир’я поки що нема. Окрім того невідомо, чи допоможе воно стабілізувати ситуацію, зважаючи на те, що перемир’я не стосується угруповань, які визнані терористичними. США та Росія домовились пор фактичне визнання Асада та про намагання проведення переговорів між Асадом та опозицією. Останні п’ять років нічого з цього не виходило. Аби дізнатися, чи вийде цього разу – потрібно трохи почекати.

Разом з тим, за словами Солодкого, зараз можна говорити про те, що США пішли на поступки Росії, коли погодились залишити при владі Асада. Відповідаючи на питання, чи означає те, що у Росії також можуть зробити поступки у питанні агресії проти України, він наголосив, що поки що панікувати рано.

Від такої катастрофічної помилки заходу Україна не застрахована. Тому багато залежить від нас. Україна у своїй дипломатичній діяльності має бути наполегливішою, чіткішою, зрозумілішою. Будь-яке намагання погратися в інтриги не будуть сприйняті нашими партнерами. Непорозумінь краще уникати, бо чим більше їх буде, тим більша гарантія, що західним партнерам доведеться домовлятися за нашою спиною. Але поки що всі аргументи на користь України,
— сказав він.