Сайт "24" розібрався у сирійському конфлікті, який ще далекий від завершення, але наслідки його вже зараз вкрай сумні.

З чого почався конфлікт?

З акцій протесту. У 2011 році після того, як умовно-успішні перевороти відбулися у Тунісі та Єгипті, сірійці влаштували масові акції протесту, метою яких були відставка президента Башара Асада та повалення партії Баас, яка править вже протягом кількох десятиліть. Протести затяглись, урядові сили почали застосовувати танки та снайперів проти протестуючих. Поступово опозиційно налаштовані військові та перебіжчики сформували бойові загони під назвою Вільна сирійська армія та розпочали повстанську кампанію проти сирійської регулярної армії. Внаслідок цього збройні зіткнення поширилися на всю країну.

До чого тут релігія?

Башар Асад, належить до алавітів — одного з релігійних відгалужень шиїтського ісламу. Алавіти здавна були найбіднішої кастою, яку найактивніше утискали. Отримавши захист французької адміністрації, алавітські хлопчики намагалися вибратися із бідності, обираючи військову кар’єру. Так з часом вони склали кістяк офіцерського корпусу, який привів до влади родину Асадів, яка встановила жорсткий контроль над силовими відомствами у країні. Це породило обурення серед деяких мусульман-сунітів, яких у країні переважна більшість. Курдська меншина також була невдоволена діючою владою, кілька разів підняття курдського прапору ставало причиною серйозних заворушень. Сутички на релігійному ґрунті стали однією з причин масових повстань у 2011 році. Згодом релігійні розбіжності між сунітами і шиїтами використовувалися владою для придушення повстанців.

Хто воює у Сирії?

Якщо не вдаватися у деталі – всі з усіма. Якщо вдаватися – то можна виділити п’ять основних учасників конфлікту. Окрім урядових військ то опозиції, до протистояння також долучились курди, які від початку не стали підтримувати жодну зі сторін, а стали на захист власних територій. На початку 2012 року було створено Фронт Аль Нусра, який колись був місцевим відділенням міжнародної ісламістської терористичної організації "Аль-Каїда", але цього року відхрестився від свого "коріння" та оголосив про свою незалежність. Остання ключова сторона конфлікту – ІДІЛ. Це об’єднання ісламістів на чолі із організацією "Аль-Каїда" після втручання у сирійську війну стало наймогутнішою терористичною організацією у світі.

Що не влаштовує Асада?

Перспектива відставки. По факту, зараз війська Асада контролюють менше половини території країни. Він зробив все можливе, аби придушити повстання на самому початку, кинувши проти мітингуючих озброєну армію. Так акції протесту переросли у громадянську війну.

Звідки у опозиції зброя?

З різних джерел. Першими країнами, які збройно підтримали опозицію в Сирії, стали Катар, Саудівська Аравія та Туреччина. Починаючи з липня 2013 року, військове втручання у конфлікт обіцяють здійснити Сполучені Штати Америки. Європейський Союз, Швейцарія та арабські країни Перської затоки підтримують повстанців, однак не здійснюють їм постачань зброї. Зараз загони, опозиції володіють широким спектром озброєнь — від сучасних протитанкових керованих ракет "Корнет" і "Метис" до зразків зброї часів Другої світової війни.

Чого хочуть курди?

Визнання. Північні регіони Сирії заселені переважно курдами. Після того, як повстання переросли у війну, на курдських землях було створено загони самооборони, які брали участь у боях із силами уряду. До літа 2012 року було сформовано Курдський Верховний комітет, який встановив контроль над територією. У січні 2014 року було проголошено незалежність держави Сирійський Курдистан. Зараз курди ведуть боротьбу і проти урядових сил, і проти опозиції, і проти ІДІЛ.

Звідки у Сирії ІДІЛ?

З Іраку. Це угрупування заявило про себе там у 2006 році, створивши Ісламську держава Іраку на чолі з угрупованням Аль-Каїда. Згодом до ІГІ приєдналися ще кілька угруповань і вони розширили свій вплив у країні. У квітні 2013 року ісламісти втрутилися у громадянську війну в Сирії, перейменувавши себе в Ісламська держава Іраку та Леванту. Згодом у середині угрупування назрів конфлікт і сирійське відділення Аль-Каїди - Фронт ан-Нусра – оголосив про свою самостійність і вступив у війну проти ІДІЛ.

Яку позицію зайняли США?

США наполягають, що Асад несе персональну відповідальність за масштабні злочини, і тому, з точки зору Америки, він повинен покинути свій пост. Штати підтримують головний опозиційний альянс Сирії і надають обмежену військову допомогу "поміркованим" повстанцям.

США також стали одним з ініціаторів створення міжнародної коаліції проти ІДІЛ. До об’єднання зараз входять більшість країн-членів ЄС, НАТО та Рада співробітництва арабських держав Перської затоки.

Чому у конфлікт втрутилася Росія?

Тому що Сирія вважається найближчим партнером РФ на Близькому Сході і Кремль не хоче втрачати цей шматок своєї зони впливу. Росія постачає військам Асада озброєння і допомагає у його технічному супроводі. У вересні цього року російський міністр іноземних справ Сергій Лавров заявив, що Росія ніколи не приховувала свого військово-технічного співробітництва з Сирією і крім техніки на території цієї країни працюють російські військові фахівці.

Які авіаудари всі обговорюють останні тижні?

30 вересня Рада Федерації Росії дала згоду на використання Збройних сил РФ закордоном, зокрема, в Сирії. Офіційно це робилося для того, аби завдати цілеспрямовані повітряні бомбові удари по ІДІЛ. Однак удари були здійснені також у місцевостях, знаходились під контролем сирійської опозиції і ІДІЛ там не було навіть близько.

Як це стосується України?

Безпосередньо. По-перше, політологи стверджують, що Москва пішла на ескалацію конфлікту у Сирії аби відволікти увагу світової спільноти від України та "виміняти" свою участь у міжнародній антитерористичній коаліції на зняття санкцій. Реалізувати цей план у неї поки що не виходить. По-друге, рішення Ради Федерації щодо використання авіації не має жодного обмеження щодо країн, у яких ця авіація може використовуватися. З урахуванням того, що війна на Донбасі далека від завершення – це насторожує.