Перевибори у Білорусі: стало відомим про можливий неочікуваний хід від Лукашенка
Чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко фактично може і надалі залишатися в політиці, навіть якщо у країні відбудуться перевибори.
Лукашенко – "президент, що йде"
Таку заяву зробив незареєстрований кандидат в президенти Білорусі Валерій Цепкало в ефірі "Ехо Москви". Його слова навів у телеграмі головний редактор радіостанції Олексій Венедіктов.
Актуально ЦВК Білорусі оголосила остаточні результати голосування: у Лукашенка – 80%
Так, за словами Цепкала, якщо Лукашенко погоджується провести нові вибори, то він зможе ще пів року залишатися "президентом, що йде".
Крім того, опісля чинний президент зможе брати участь у нових виборах.
Я готую матеріали до Міжнародного суду в Гаазі. Але буде це в тому разі, якщо ситуація прийме довготривале рішення. Тобто, якщо Лукашенко буде ще протягом місяця або до зими триматися при владі, тоді заочний суд. Отже, якщо він виїде за кордон, зрозуміло, що його заарештують,
– додав Цепкало.
Політик підкреслив, що саме Лукашенко віддав наказ про жорстоке поводження з учасниками післявиборчих протестів. Тому сьогодні жоден білорус не може нормально сприймати ту модель поведінки, яку він нав'язує суспільству.
Опозиція готує для Лукашенка сюрприз
Більше того, за словами політика, опозиція збирається висунути Лукашенку ультиматум, і його оголосять невдовзі.
"Зараз ми поки чекаємо на масові акції протесту. Ми бачимо, що вони наростають – це вже не зупинити. Процес йде по всій країні. Лукашенко є в очах всіх білорусів нелегітимним президентом. Я не уявляю, як після всього він буде виходити на телебачення, їздити на підприємства та проводити нараду в будівельній галузі", – підсумував Цепкало.
До теми Лукашенко вже програв: які є 3 можливі сценарії для диктатора
Що відбувається в Білорусі: головне
- Головний день голосування на президентських виборах в Білорусі – 9 серпня. До цього упродовж 5 днів білоруси могли проголосувати за свого кандидата у президенти на попередніх виборах.
- Участь у перегонах брали 5 кандидатів – голова партії Білоруська соціал-демократична "Грамада" Сергій Черечень, дружина затриманого блогера та активіста Світлана Тихановська, ексдепутат Анна Канопацька, співголова об'єднання "Говори правду" Андрій Дмитрієв і чинний президент Олександр Лукашенко. Останній йшов на 6 термін.
- До участі у виборах не допустили багатьох кандидатів. Серед відомих прізвищ – власне Валерій Цепкало, колишній соратник Лукашенка та банкір Віктор Бабарико (його заарештували за кілька днів до голосування) та чоловік Тихановської – Сергій.
- Крім того, напередодні виборів у Білорусі почалися переслідування та затримання опозиційних активістів, що викликало обурення у громадськості. У Мінську декілька разів збиралися мітинги та акції протесту, але їх розганяв ОМОН.
- А вже після оголошення перших результатів 9 серпня кілька сотень активістів почали виходити на мирні акції протесту. Щоправда, у перший день і наступну ніч їх жорстоко розігнали силовики, застосувавши світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
- Акції протесту тривають досі – ще упродовж наступних двох днів силовики застосовували силу. А потім неочікувано припинили такі дії. Наразі ж у Білорусі проходять загальнонаціональні страйки та акції солідарності.
- Відомо про щонайменше 4 загиблих (лише один офіційно) і майже 1,5 тисячі потерпілих. Крім того, приблизно 6 тисяч людей затримали. Однак, згодом більшість із них відпустили.
- Водночас жодних намірів йти на переговори із протестувальниками та сприяти дипломатичному вирішенню конфлікту Лукашенко не виявляє.
- Тим часом, Євросоюз не прийняв офіційні результати голосування за президента Білорусі та розпочав роботу над санкціями.