Повернення Донбасу: чому Росії вигідні закони Порошенка

11 жовтня 2017, 20:01
Читать новость на русском

Верховна Рада змогла прийняти у першому читанні скандальний законопроект про забезпечення державного суверенітету України на окупованій частині Донбасу. Наступна стадія розгляду документу буде не менш гучною, ніж перша.

Прийняття законопроекту про реінтеграцію Донбасу за основу супроводжувалося заворушеннями і підпалом димової шашки у сесійній залі парламенту. Протистояння народних депутатів можна пояснити важливістю цього законопроекту для майбутнього держави: як Україна розуміє для себе російську агресію і бачить повернення загарбаних територій.

Читайте також: План реінтеграції Донбасу від Порошенка: в Україні більше не АТО

Необхідність

Раніше ми писали, що робоча група в Адміністрації Президента узгоджує цей законопроект. У ЗМІ навіть потрапив попередній варіант тез, що мали б увійти в закон. Наближення літніх парламентських канікул загальмували утвердження остаточної версії закону.

Секретар РНБО Олександр Турчинов влітку заявив, що прийшов час завершувати АТО, надати Збройним силам законні права перебувати на лінії розмежування і розробити технологію повернення тимчасово окупованих територій.

Усі депутатські фракції із цим погодились. Дійсно, це треба було робити навіть раніше. Однак, краще пізно, ніж ніколи.

Читайте також: Законопроект про реінтеграцію окупованих територій доповнять новими правками

Коли документ був поданий до Верховної Ради у жовтні, команда президента без обговорення вирішила внести у законопроект мінські угоди як єдиний шлях для мирного врегулювання і тезу, що президент може застосовувати Збройні сили у мирний час.

Подані закони

Вже восени стало відомо, що у президента вирішили подати два закони по Донбасу. Обидва законопроекти розробляли таємно в Адміністрації Президента. Норму про мінські угоди запропонували європейські колеги.

Перший законопроект 7163 називає частину Луганської і Донецької областей окупованими, а Російську Федерацію – окупантом, створює нову силову одиницю – Об'єднаний оперативний штабу ЗСУ. Йому підпорядковуються всі силові структури включно з Нацгвардією та поліцією, керуватиме ним особисто президент.

Читайте також: Закон про реінтеграцію Донбасу: ТОП-8 відповідей на головні питання

Другий законопроект 7164, який вже ухвалили, продовжує дію законопроекту 2014 року про "особливий статус Донбасу", яким пропонується декриміналізувати участь у незаконних військових формуваннях, створити народну міліцію і провести вибори. Весь цей план буде реалізований, якщо російські війська та інші військові формування залишать територію України.

Критика

Влада аргументує прийняття законів у такому вигляді, бо це нібито потрібно для наближення до введення миротворчої місії на Донбас, а згадування Мінських угод треба для продовження санкцій проти Росії. Однак такі аргументи здаються смішними військовому експерту Дмитру Снєгирьову, бо санкції введені за анексію Криму до моменту його повернення Україні.

На його думку, положення законопроекту 7163 навіть із внесеними змінами та прибиранням Мінських угод, за наполяганням "Народного фронту", не відповідають Конституції України.

Читайте також: Українці не отримають нічого, – Сироїд про законопроект Порошенка по Донбасу

Зокрема, Президент України по факту отримує одноосібне керівництво Об’єднаним штабом і може використовувати Збройні сили у мирний час. Втім, у документі не згадується, що саме президент керуватиме цим штабом. Це означає, що він не має персональної відповідальності.

Документ також не говорить, коли почалася окупація. За словами Снєгирьова, це означає, що дата остаточного прийняття закону стане датою окупації.

Початок окупації слід визначити з лютого 2014-го року, коли відбулася анексія Криму. Саме тоді почалося руйнування інфраструктури Донбасу, а Україна не висунула претензії Росії.

Відповідно, якщо Волкеру та Суркову вдасться домовитися щодо завершення конфлікту на Донбасі, Росія вийде сухою з води. Бо в України немає претензій до агресора, крім завершення агресії.

Читайте також: Ні миру, ні війни: як можна врегулювати конфлікт на Донбасі?

Якщо Україна визнає на законодавчому рівні факт окупації Криму, то Росія як окупант не зможе брати участь у формуванні миротворчої місії ООН на Донбасі.

Крім того, опозиційні нардепи побоюються, що президент може використати цей закон для посилення своєї влади, а застосування Збройних сил у мирний час може фактично розповсюджуватися на всю країну, не лише на Донбас.

Замість розроблення чіткої стратегії повернення окупованих територій, Адміністрація Президента запропонувала створити Об’єднаний штаб всіх силових органів під керівництвом президента.

Поки що у союзній фракції президента – у "Народному фронті" – по-різному оцінюють ініціативу президента. Один із лідерів партії Олександр Турчинов – підтримує, Арсен Аваков – протестує.

Які положення увійдуть у кінцеву редакцію закону, стане відомо наступного тижня, коли депутати повернуться у сесійну залу.

Читайте також: Міжнародні партнери відреагували на закони про Донбас