Весняна повінь в Україні: звідки взялася велика вода та яка зараз ситуація
Цьогорічне весняне водопілля спричинило чимало лиха на Київщині. Мешканці низки сіл постраждали від стихійного лиха, яке підтопило велику кількість домогосподарств.
Чому виникла повінь, як з її наслідками борються рятувальники та чи існує загроза підтоплення Києва – читайте у матеріалі 24 Каналу.
Дивіться також Стихійне лихо на Київщині продовжує лютувати: коли очікувати пік
Яка ситуація з паводком у Києві
Станом на ранок 17 травня у Києві рівень води в річці Дніпро становить 9 283 сантиметри. Порівняно з попереднім днем рівень води збільшився на 22 сантиметри. Досі є небезпека гідрологічних явищ – залишається І рівень, тобто жовтий. Проте аварійних підтоплень у місті немає.
При цьому утримується часткове затоплення заплави шаром понад 30 сантиметрів. Промислові об'єкти та житлові масиви міста поза загрозою підтоплення. Моніторинг цьогорічного водопілля триває,
– заявив начальник КМВА Сергій Попко.
Ліквідація наслідків підтоплень триває
У ДСНС повідомили, що станом на 07:00 4 травня спостерігалось сезонне підняття рівня води у межах річок Віть, Дніпро, Десна, Сейм, Сож, Прип'ять, Горинь та Західний Буг на територіях 9 областей. Зокрема, Волинської, Дніпропетровської, Київської, Кіровоградської, Рівненської, Полтавської, Черкаської, Запорізької та Чернігівської.
Також була тенденція щодо зниження рівня води у річках. Залишались підтопленими 614 дворогосподарств у областях:
- Чернігівська – 204,
- Запорізька – 180,
- Черкаська – 104,
- Дніпропетровська – 59,
- Полтавська – 35,
- Кіровоградська – 25,
- Київська – 7.
Також тоді були підтоплені ще 90 будинків в областях: Черкаська – 36, Дніпропетровська – 27, Кіровоградська – 25, Чернігівська – 2. Окрім того, у Волинській, Рівненській та Черкаській областях підтоплено 14 789 гектарів сільськогосподарських угідь. Також було порушене транспортне сполучення до 26 населених пунктів Чернігівщини.
Звідки взялася велика вода
Весняне водопілля – звичне природне явище, яке, зокрема, в районі Києва спостерігається постійно, але цього року воно потужне і стрімке. Значному наповненню річок сприяли не лише рясні дощі, але й підвищення рівня підземних вод. Звідси й значні підтоплення.
В Укргідроенерго зазначили, що на фоні тотального зневоднення у світі подібне явище виглядає надприродно. Хоча фахівці запевняють, що природа має певну циклічність: подібне явище відбувається раз в десять років. До прикладу, весна 2013 року також відзначалась високою водністю.
Раніше голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко в ефірі телемарафону заявила, що однією з причин великої води є не лише природні явища, але й порушення правил користування прибережними смугами, водоохоронними смугами, заплавами.
Наслідки повені на Київщині / Фото Яна Доброносова (Telegraf)
Що буде з рівнем води
Київський еколог Михайло Петелицький вважає, що через збіг факторів є висока імовірність, що повінь 2023 року буде найбільшою з початку незалежності України. За його словами, саме зараз рівень води перетинає відмітку 2013 року і продовжує зростати.
Директор Департаменту муніципальної безпеки КМДА Роман Ткачук зауважував, що в українській столиці пік паводків очікували 22 квітня.
Яка ситуація була раніше
Додамо, що станом на 18 квітня у низці областей оголошували червоний рівень небезпеки через весняне водопілля. Перевозчиков зазначив, що найважча ситуація на Дніпрі.
Внаслідок проходження весняного водопілля ми спостерігаємо активний ріст рівня води, зокрема оголошено червоний та помаранчевий рівні небезпеки. По областях це:
- Київська,
- Черкаська,
- Полтавська,
- Дніпропетровська,
- Кіровоградська,
- Запорізька області.
За словами представника Укргідрометцентру, також спостерігається формування високих рівнів весняного водопілля в Чернігівській області. Там повінь загрожувала підтопленням 22 населеним пунктам, де проживає 4 тисячі осіб.
До можливого паводку готувалися й на Хмельниччині. Через підвищення рівня води у Дністровському водосховищі проводили екологічний попуск води з нього, що допоможе не допустити або мінімізувати наслідки можливого підтоплення.