Про позицію Ізраїлю щодо війни в Україні й вплив пропаганди Росії: інтерв'ю з Інбар Безек
Низка країн світу надають колосальну підтримку Україні, яка вже майже рік дає відсіч росіянам у повномасштабній війні. Серед тих країн, які підтримують нас, є й Ізраїль, однак часто від українського керівництва лунають заяви про те, що Київ очікував більшого від Тель-Авіва, зокрема у питаннях надання озброєння.
Інбар Безек – ізраїльська активістка і політикиня, яка була членом Кнесету від Єш Атід з 2021 по 2022 рік. В інтерв'ю для 24 Каналу вона розповіла про позицію Ізраїля щодо надання озброєння Україні, вплив російської пропаганди та поділилась своїм баченням щодо закінчення війни.
Читайте також Росія хоче затягнути війну, аби Захід перестав допомагати, – інтерв'ю з Беном Ходжесом
Складно зрозуміти проблему: реакція на цинічні заяви Лаврова
Росія прикриває свої імперські цілі заявами про нібито існування нацизму та фашизму в Україні. І на ці заяви вже перестала реагувати світова спільнота. Попри те, що наш президент Володимир Зеленський єврей. Лавров вже договорився до того, що знайшов у Гітлера єврейську кров. Як суспільство та істеблішмент вашої країни ставиться до такої інформаційної політики Росії?
Як і в кожній демократичній країні кожна людина реагує так, як вважає за потрібне. Але з позиції нашого уряду ми з великою тривогою спостерігаємо не лише за такими заявами, але і за всім, що відбувається у вашому регіоні. Адже ми, як євреї, неодноразово зазнавали нападів через нашу національність.
І це є спільною думкою євреїв в усьому світі – не можна нападати на людей через їхню національність. Та і взагалі сама ідея нападу на якусь країну і намагання силою загарбати її території – в цьому нічого доброго немає.
Ми розуміємо, що ситуація в Росії та в Україні є складною. Але якщо ви не живете в тій країні, то, відповідно, не можете зрозуміти усю складність проблеми. Отож я не думаю, що було б доцільно оцінювати ситуацію, в якій ми безпосередньо не перебуваємо, але будь-яка агресія з боку Росії стосовно України є абсолютно неприйнятною, навіть не зважаючи на те, якими могли б бути причини.
Інтерв'ю з Інбар Безек: дивіться відео
Важливо Ізраїль продовжує спілкування з Росією: у США заявили, що шукати зраду зарано
А наскільки великим і значним є вплив Росії та її пропаганди на громадську думку в Ізраїлі? І наскільки великий вплив в країні має так звана "російська вулиця" – це так неофіційно називають вихідців із пострадянських країн, які часто читають російську пресу та дивляться російське телебачення.
Так, в Ізраїлі є багато іммігрантів, які виїхали з Росії, і вони мають значний вплив, не лише на уряд, але і на засоби масової інформації, на думку людей. Звісно, що вони не всі дотримуються однієї думки, але загалом вихідці з Росії підтримують ваш бік – бік України – у цьому конфлікті. І це тому, що євреї, а особливо російські євреї, були у схожій ситуації, тільки в інший історичний період.
Ізраїль робить дуже багато для того, щоб допомогти євреям з України. Забрати їх до себе, надати притулок, безпечне місце. І багато хто з вихідців з Росії в цьому активно допомагає, вони допомагають людям з України емігрувати, і коли вони приїжджають, то допомагають їм вивчити мову, підтримують, сприяють у встановленні зв'язків.
Варте уваги Посол України розкритикував нового главу МЗС Ізраїлю за розмову з Лавровим
На Ізраїль впливає Росія
Ізраїль вже давно активно протистоїть та бореться з Іраном на близькому сході. А що, на вашу думку, заважає Тель-Авіву зробити це зараз в Україні? Адже кожного дня іранські дрони падають на голову нашим громадянам і допомога Ізраїлю у боротьбі зі спільним ворогом була б дуже вагомою.
Я повністю з вами погоджуюся, але знову ж таки, політична ситуація в Ізраїлі зараз дуже складна.
Як я вже казала, Ізраїль підтримує Україну в цьому конфлікті. Але з іншого боку на Ізраїль дуже сильно впливає Росія, завдяки кордону з Сирією. Звичайно також впливає і Іран, який має кордон із Сирією, відповідно, кордон контролює Хізбалла та російські сили. З точки зору дипломатії Ізраїлю потрібно дуже обережно поводитися – у своїх висловлюваннях та діях. Знову ж таки, ми робимо дуже багато для того, щоб підтримувати українських громадян. Але для нас це великий ризик – на дипломатичній ниві бути активними проти Росії, бо це буде мати дуже великий вплив на нас.
До слова Агонія уряду Нетаньяху, – експерт про відмову постачати Україні зброю
Діємо дуже обережно: чи надасть Ізраїль Україні сучасне озброєння
Ізраїль має високотехнологічне сучасне озброєння. Чи є ймовірність того, що Ізраїль вирішить надати допомогу Україні у протистоянні російській агресії і що для цього має зробити Україна?
Політика Ізраїлю – допомога в питаннях оборони, а не наступу. Це, знову ж таки, як я зазначала, випливає з того, що нам обережно потрібно діяти, зважаючи на російську владу. Отож з нашого боку ми намагаємося зробити все можливе, щоб надати вам оборонні технології, і не дати наступальних.
Ізраїль як країна, яка десятиліттями веде бойові дії із захисту своїх кордонів має дуже просунуті зразки оборонних технологій, напевно, найпотужніші у світі, і я знаю, що ми працюємо з українським урядом та з військовими, але знову ж таки, ми діємо дуже обережно, щоб не створити конфліктної ситуації з російською владою.
Чому Ізраїль не готовий постачати зброю Україні
Нещодавно посол Ізраїлю в Україні заявив, що Росія і досі відіграє дуже важливу роль на близькому сході. Чи погоджуєтеся ви з таким твердженням і як це впливає на небажання Ізраїлю псувати стосунки з Росією? Особливо коли мова йде про постачання зброї чи гуманітарної допомоги в Україну – публічно або ж непублічно.
Так, я повторюю те, що вже казала, – ми робимо усе можливе, щоб підтримати громадян України, але брати більш активну участь у вашій війні ми не можемо, через те, що це може вплинути на нас і на ситуацію на кордонах. Тому я повністю погоджуюся із заявами посла про те, що все, що Ізраїль зробить заради допомоги вам буде мати на нас вплив, все буде впливати на дипломатичні відносини з Росією, на ситуацію на кордонах.
Тому знову ж таки ми повинні дуже чітко розуміти, чого саме ми хочемо досягти у цьому конфлікті, тому ми більше робимо акцент на сприяння обороні та допомозі населенню ніж на активне втручання у війну – шляхом постачання зброї і так далі.
Ізраїль всю історію перебуває у ворожому оточенні, мета якого – знищення держави Ізраїль. Така ж мета Росії щодо України. Тож що могло б бути гарантією неповторення агресії з боку Росії?
Ізраїль не агресивна країна, в нас ніколи не було такої політики. З часу проголошення нашої незалежності ми живемо у перманентному стані війни, нас атакують сусіди, нас атакують ті, хто живуть всередині країни, ми досі не маємо вирішення палестинської проблеми, і щодня ізраїльтяни зазнають нападів та терору.
Це зовсім не така ситуація, як в Росії. Адже росіяни не бояться їздити в автобусах, бо там їх можуть підірвати українці. Не можна цього порівнювати, ситуація в Ізраїлі повністю інша, ніж ситуація в Росії. І Ізраїль зовсім не подібний на Росію, ми увесь час намагаємося дистанціюватися від палестинського конфлікту і вирішити питання територій, які були окуповані в 1967-му. Причина, чого цього ще досі не сталося – бо не існує безпечного вирішення цієї проблеми для нас.
Як має закінчитися війна
На вашу думку, чи важливо для більшості ізраїльтян, саме населення країни, як саме завершиться війна Росії проти України – нашою перемогою чи просто завершенням бойових дій?
Найкращий вихід – це припинення бойових дій. У цій ситуації я не бачу, щоб хтось із вас виграв – всі вже програли. І Росія програла, і Україна. Переможців немає. Я вважаю, що найкраще завершення бойових дій – це дипломатичним шляхом, а не з допомогою продовження протистояння. Знову ж таки, зараз я виступаю виключно від свого імені, але в жодному разі не від імені народу Ізраїля – але я вважаю, що так само як я думають і інші ізраїльтяни. Адже з самого початку незалежності ми перманентно живемо в умовах постійних бойових дій.
Я певна, що більшість ізраїльтян виступають за якнайшвидше припинення бойових дій та за закінчення війни, щоб Росія припинила робити те, що вона робить, і ми хочемо, щоб Росія та Україна знайшли спосіб мирного співіснування. Я впевнена, що більшість людей у світі цього хочуть. Проблема не в людях, а в політиках, які хочуть досягати своїх цілей різними засобами, так швидко, як лише можна.