Як Patriot та NASAMS можуть захистити українське небо: військовий експерт озвучив нюанси
Канада планує придбати та передати Україні одну батарею ЗРК NASAMS. Також військові вже почали освоювати американську ЗРК Patriot. Вони суттєво посилять можливості української ППО, але є певні нюанси.
Про це 24 Каналу розповів військовий експерт, генерал-лейтенант Ігор Романенко. За його словами, і Patriot, і NASAMS насамперед розроблялися для збиття аеродинамічних цілей – літаків, гелікоптерів, крилатих ракет та безпілотників.
До теми Німеччина розпочала перекидати ППО Patriot до Польщі, – Der Spiegel
Є питання щодо збиття балістичних ракет на кшталт російських "Іскандерів". Українська ППО практично не має можливостей збивати такі повітряні цілі. Однак остання версія комплексу Patriot PAC-3 може знищувати балістичні ракети.
Наші комплекси С-300 мають невеликі можливості зі збиття балістичних ракет. Їх не розробляли для таких завдань. Тому принципово важливо, щоб особовий склад якнайшвидше освоїв комплекс Patriot PAC-3,
– наголосив Романенко.
Попри це, міжнародним партнерам потрібно постійно нагадувати, що найкраще знищувати такі ракети на місці запуску. Тому Україні потрібна далекобійна ППО або, до прикладу, ракети ATACMS на 300 кілометрів.
Щоб боротися проти "Іскандерів", можна знищувати пускові установки. Проти "Калібрів" – топити ворожі кораблі, ракетні катери та підводні човни. Проти Х-101, Х-555 – знищувати стратегічні бомбардувальники, як це було на аеродромі "Енгельс".
ППО – всього лиш "щит", а потрібен також "меч"
Як наголосив Романенко, процес виготовлення західних ЗРК досить повільний. В різних випадках це може тривати місяці та роки. А всіх батарей, які передає Захід, недостатньо, аби щільно перекрити усю територію України. Тому потрібно задуматися над виробництвом власних ЗРК.
Батареї, які нам передадуть, – це невеличка частина від того, що нам потрібно. Цього недостатньо, щоб прикрити хоча б головні об'єкти критичної інфраструктури, військові об'єкти. Для всього іншого треба дуже багато працювати, насамперед нашому військово-промисловому комплексу, щоб мати своє,
– вважає Романенко.
Навіть якби Україна отримала величезну кількість засобів ППО, то це не гарантувало б захист українського неба. Вони зменшують ймовірність ураження, але все одно не дають 100% гарантії збиття. Адже засоби нападу часто перевершують можливості захисту.
Тому Україні важливо не забувати, що ППО – це "щит". А Україні також потрібен "меч" – власні ракетні комплекси як "Сапсан", "Грім 2" тощо. Це, переконує військовий експерт, потрібно також розвивати.
Цікаво – як ЗСУ відбили атаку ворога під Кремінною: дивіться відео
Чи можуть західні ЗРК збивати ракети типу Х-22, яка влучила у будинок в Дніпрі
Є певні питання як до SAMP-T, які Україна може отримати від Франції та Італії, так і до самих Patriot. Не можна точно гарантувати, що ці комплекси зіб'ють гіперзвукові та балістичні ракети.
За словами Романенка, SAMP-T подають як ЗРК, який може знищувати балістичні ракети. Щодо високої ефективності є питання, адже протиракетні засоби цього комплексу створені на базі ракети "повітря – повітря". Там і швидкість невелика, і сама ракета не така потужна.
У будь-якому випадку ефективність різних західних ЗРК можна буде перевірити безпосередньо у бойових діях. Усі сподіваємося, що вони зможуть ефективно збивати ворожі ракети.
Ніщо не може бути кращим критерієм ефективності ЗРК, як бойові дії. Час усе покаже,
– наголосив Романенко.
Коли системи Patriot вже будуть в Україні
- Як відомо, Україна отримає дві батареї ЗРК Patriot. Одну погодилися передати Сполучені Штати, іншу – Німеччина.
- Одна з важливих особливостей останньої версії Patrot PAC-3 – можливість збивати не лише літаки, гелікоптери та крилаті ракети, але й балістичні цілі. Останні підіймаються вгору і майже вертикально на величезній кількості летять вниз.
- На думку радника глави ОП Михайла Подоляка, ці системи Україна отримає вже до початку – середини весни 2023 року.