На Заході головними є винищувачі, а не ЗРК, – військовий експерт про те, як покращити нашу ППО

14 квітня 2023, 18:51
Читать новость на русском

За час повномасштабного вторгнення українські запаси ракет до радянських зенітних ракетних комплексів суттєво виснажилися. Однак є неочевидні варіанти, як покращити нашу ППО.

Про це 24 Каналу розповів військовий експерт, головний редактор Defence Express Олег Катков. За його словами, хоч у "злитих" секретних документах у США йшлося, що в України є проблеми із запасами ракет до радянських ЗРК, однак про це і так було відомо. До прикладу, командування Повітряних сил ЗСУ неодноразово про це говорило.

Дивіться також Збивають балістику та дуже мобільні: які характеристики ЗРК SAMP/T посилять ППО України

Міжнародні партнери передавали Україні західні ЗРК. Однак досі основою нашої ППО на усіх рівнях є радянські зенітні ракетні комплекси – від "Стріли-10" – до С-300 у двох версіях.

"Стріла-10", "Бук", С-125, С-300 тощо. Головне питання – де брати до них ракети. Особливо, коли ці комплекси розробляли за часів СРСР конкретно в Росії,
– зазначив Катков.

Взяти ракети до тих же "Буків" – окремий квест. Була можливість отримати їх від Фінляндії, яка свого часу багато купляли озброєння або ліцензій на нього у СРСР. Однак, найімовірніше, ці запаси вже давно передані Україні. Також є Кіпр. Але видається, що він не дає Україні озброєння з низки причин.

Як посилити ППО України – думка Каткова: дивіться відео

Як Україна може посилити власну ППО

Як наголосив Катков, тут можуть бути два варіанти. Зрозуміло, що перший – вичерпувати запаси до радянських ЗРК, які ще залишилися у світі. А також – поступово замінювати їх на західні. Але це досить тривалий та важкий процес.

На Заході ЗРК не становлять основу ППО. Там головний обсяг цих робіт виконують винищувачі. А ЗРК – додаткову, другорядну роль. І насамперед прикривають авіабази від повітряного нападу. Щоб у випадку війни літаки не були знищені, а піднялися у повітря і завоювали перевагу. Тоді все одно, скільки танків та солдат у противника. За концепцією НАТО, у повітрі має бути перевага,
– зауважив Катков.

Є й інший варіант – інтеграція західних ракет під ЗРК радянських зразків. Такий сценарій реалізували з ракетами Sea Sparrow до "Буків". Вона має напівактивне радіолокаційне наведення, як і стандартні ракети для цього комплексу. Ймовірно, є схожі проєкти і під інші радянські ЗРК.

Україна посилює власну ППО

  • На брифінгу ще 30 березня у Пентагоні повідомили, що група українських військових завершила навчання на ЗРК Patriot. Ще 65 військових продовжать бойове злагодження у Європі.
  • Також на початку лютого 2023 року Франція та Італія ухвалили рішення щодо відправлення комплексу SAMP-T. Він, як і американський Patriot PAC-3, може збивати балістичні ракети.
  • Представник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат повідомив, що скоро до України прибудуть нові ЗРК від міжнародних партнерів. Йдеться про Patriot та SAMP-T.