У четвер, 6 квітня, американське видання The New York Times опублікувало матеріал, у якому йдеться про те, що в мережу потрапили військові документи НАТО та США. У них начебто є "дані" про контрнаступ ЗСУ. Правда це чи фейк, хто за цим стоїть і як реагувала на такі повідомлення Україна – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Читайте також Чому "злиті документи" про контрнаступ ЗСУ – російський фейк: детальний розбір

Фейкові цифри втрат

Насамперед потрібно усвідомлювати, що більшість інформації, яка наведена в цих "документах", є відвертою вигадкою. Скажімо, брехливими уже чимало аналітиків назвали дані про втрати російської армії.

Тобто очевидно, що російська розвідка, навіть якщо вона заволоділа справжніми "секретними паперами" НАТО та США (хоча це дуже малоймовірно), поширила їх, у декілька разів зменшивши цифру втрат.

У цих матеріалах йдеться про те, що від початку повномасштабного вторгнення Росія втратила від 16 000 до 17 500 військовослужбовців, хоча і Пентагон, і Генштаб вважають, що це не так.

Нічого конкретного немає

Потрібно зазначити, що конкретні напрямки українського контрнаступу та його дата в цих "паперах під грифом таємно" не вказані. Однак там можна побачити дані про перелік та кількісний склад українських військових формувань, що навчаються в державах НАТО, а також інформацію щодо передачі Збройним Силам озброєння від партнерів, зокрема, ЗРК HIMARS.

Невідповідність у датах

Уже 9 квітня розслідувачі з ресурсу Bellingcat написали, що їм вдалось встановити першоджерело цих "документів". Отже, у публікації йдеться, що ці "секретні матеріали" датовані березнем 2023 року, однак насправді ж – це не так. Як зазначають аналітики, деякі файли насправді були оприлюднені ще в січні.

Співзасновник DeepState Роман Погорілий також наголосив, що є деякі деталі, які свідчать про те, що це – фейк від російської пропаганди. За його словами, документи про начебто "злитий план контрнаступу" має дані, які не збігаються із реальністю.

Насамперед він звернув увагу, що місце появи цієї інформації – Discord-чати. Також є інші деталі, які можуть свідчити, що це фейк. Це назви населених пунктів, річок, позначені там сторінки та багато інших деталей. Крім того, цю інформацію поширюють у більшості саме російські пабліки.

Одним з перших прокоментував цей інцидент радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк. Він переконаний, що ця інформація є ніяким не "зливом" чи "витоком", а блефом та пилом в очі, що наводить російська розвідка. Разом з тим, за словами радника очільника ОП, Москві дуже хочеться зірвати у такий спосіб контрнаступальні операції ЗСУ, проте навряд ворогові вдасться досягти поставленої цілі.

Він додав, що "злиті" документи абсолютно психологічно не впливають на відносини між Україною та партнерами. Адже між нашими державами є довіра, яка нікуди не зникне.

Також згодом з'явилась реакція Президента України Володимира Зеленського. У повідомленні українського лідера мовиться, що було проведено засідання Ставки Верховного Головнокомандувача, на якій, серед інших питань, пріоритетною була тема запобігання "витоку" інформації про плани ЗСУ.

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр наголосила, що обговорювання планів щодо українського контрнаступу – це обговорювання чиїхось припущень. Офіційно говорити про хід бойових дій та плани України можуть лише три особи. Вона також нагадала, що сучасна війна – це інформаційна війна.

Секретар РНБО Олексій Данілов переконаний, що український контрнаступ відбувається кожного дня. Тому він закликав не чекати чарівних дат, а інформаційний ажіотаж не на користь планам Сил оборони України.

Речник Головного управління розвідки Андрій Юсов пояснив, що мотиви для цього інформаційного вкиду безумовно у Кремля були. Він переконаний, що зараз ворог робить усе, аби не тільки не дати українським воїнам піти в контрнаступ, а й – зірвати постачання допомоги від Заходу та роз'єднати міжнародну коаліцію партнерів, що нам допомагають від 24 лютого 2022 року.

Співзасновник Deep State Роман Погорілий зазначив, що документи про начебто "злитий план контрнаступу" мають дані, які не збігаються із реальністю. Військовий експерт Петро Черник назвав 3 стратегічні мети цієї ІПСО:

  • посіяти сумніви між українцями та урядом і воєнним командуванням;
  • підсилити власну пропаганду,
  • вдарити по репутації Джо Байдена, адже Кремлю необхідно, щоб він програв на виборах.

Дивіться також Відчай Кремля: як Росія намагається зупинити неминучий контрнаступ ЗСУ

Не варто відкидати, що частина інформації з цього брехливого інформаційного вкиду може бути правдивою. Власне, уже 7 квітня стало відомо, що Міністерство оборони США розпочало розслідування щодо ймовірного витоку даних. Про його деталі, очевидно, стане відомо згодом.

До речі, розслідувати цю справу взялись, зокрема, в Міністерстві юстиції США. Деякі американські посадовці не виключають, що ці "секретні документи" можуть бути справжніми, адже вони виглядають як такі.

Помічник голови Пентагону Кріс Мігер каже, що в результаті витоку була оприлюднена "надзвичайно таємна, засекречена" інформація, повідомляє Bloomberg. За його словами, це становить "серйозний ризик для національної безпеки" США.

Аналітики CNN з посиланням на офіційних осіб стверджують, мовляв, ймовірний "витік" уже змусив Пентагон обмежити доступ до потоків певних даних. За їх словами, Україна вже змінила деякі свої військові плани.

Станом на 11 квітня у Білому домі не знають, хто може бути причетним до зливу. Перевірка ще триває.

Варто зауважити, що в Пентагоні після "зливу" документів вирішили зменшити коло осіб, які мають доступ до секретної інформації. Раніше таких було близько тисячі. Скільки людей наразі мають доступ до секретної інформації – не вказують.

Як писали у The New York Times з посиланням на Міка Малроя (колишнього високопоставленого чиновника Пентагону), "витік секретних документів є проломом у безпеці, який може перешкодити українському військовому плануванню".

Окрім того, згодом видання оприлюднило матеріал, у якому йдеться про те, що в мережу потрапили інші "секретні документи" і в них уже йдеться не лише про Україну, а й – Близький Схід та навіть Китай.

Витік уже ускладнив відносини з країнами-союзниками та породив сумніви щодо здатності США зберігати таємниці,
– йдеться у публікації аналітиків.

У The New York Times проаналізували "злиті" документи. У них мовиться про чотири сценарії війни:

  1. смерть кривавого диктатора Владіміра Путіна,
  2. смерть глави української держави Володимира Зеленського,
  3. зміни керівництва збройних сил Росії
  4. та удар України по Кремлю.

Згідно зі "злитим документом", війна, швидше за все, не закінчиться скоро, а буде затяжною. Він також описує, як кожен з можливих сценаріїв "дикої карти" може гіпотетично призвести до ескалації в Україні, завершення війни шляхом переговорів або ж просто не мати суттєвого впливу на траєкторію війни.

Як зазначають журналісти The New York Times, документ має позначку "RELIDO". Це означає, що певні високопосадовці ухвалюють рішення про оприлюднення інформації в ньому. До прикладу, іноземним партнерам. Також варто зауважити, що датований він 24 лютого та має позначку "ONE YEAR". Це демонструє, що аналіз проводили через рік після повномасштабного вторгнення.

Цікаво, що в документі не визначають, який зі сценаріїв найбільш імовірний. Лиш описують, якими можуть бути наслідки кожного з них.

Дивіться також Пентагон розслідує "злив" щодо контрнаступу: є причина

У Міністерстві оборони Великої Британії закликали із пересторогою ставитися до оприлюдненої інформації. Там заявили, що витік нібито секретної інформації США, який набув широкого розголосу, продемонстрував серйозний рівень недостовірності.

Читачам слід бути обережними та не сприймати за чисту монету твердження, які можуть сприяти поширенню дезінформації,
– наголосили у Міноборони Британії.

Голова Пентагону Ллойд Остін вже відповів, чи матиме "злив" документів вплив на плани нашої держави здійснювати контрнаступ. На його думку, українське керівництво залишається зосередженим на виконанні цього завдання.

За словами Остіна, в української сторони є "чудовий план" для початку активних операцій. Водночас він наголосив, що його деталі відомі лише президентові Володимиру Зеленському та іншим представникам керівництва нашої держави. Глава Пентагону підкреслив, що в Україні відчувають, що перебувають "у досить хорошій позиції".

"І ми зосередимося на тому, щоб продовжувати надавати допомогу в забезпеченні безпеки, щоб вони могли продовжувати бути успішними, коли вони вирішать проводити наступальні операції", – наголосив він.

Як не дивно, навіть у цьому "витоку" є умовні плюси. Скажімо, у разі доведення, що ці "секретні папери" є правдивими – це означатиме, що США вдалось глибоко проникнути за лаштунки Кремля й вивідувати звідти ту інформацію, яка є надзвичайно корисною для України.

Хоча, звісно, потрапляння цих даних до ворога точно не є чимось хорошим. Себто очевидно, що Кремль робитиме усе, аби надалі Вашингтон міг знати якомога менше про реальну ситуацію Росії на полі бою.

А от керівник пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку, полковник Збройних сил України Олексій Дмитрашківський вважає, що окупанти переполошились на фоні новин про контрнаступ ЗСУ. На Донецькому та Запорізькому напрямку відчутно, що ворог панікує перед українським контрнаступом та намагається підготуватися. Зокрема про це свідчить 70-кілометровий окоп, який росіяни вирили у Запорізькій області.

Федеральне бюро розслідувань 13 квітня оголосило про арешт у справі розслідування витоку секретної інформації з Пентагону.

У заяві ФБР мовиться про "санкціоновану правоохоронну операцію" в будинку в Норт-Дайтоні, штат Масачусетс.

Арештованим є 21-річний військовослужбовець розвідувального крила Національної повітряної гвардії Массачусетса Джек Тейшейра. Його називають лідером невеликої ігрової онлайн-групи, через яку стався витік секретних документів американської розвідки.

Генеральний прокурор США Меррік Гарленд підтвердив арешт Тейшейри. Його мали допитати.

У соцмережах також поширились фото біля будинку нібито Тейшейри, де видно спецпризначенців, а також світлину, де нібито військовослужбовець із руками за головою здається правоохоронцям.

Тейшейру затримали співробітники ФБР
Тейшейру затримали співробітники ФБР / Скриншот з відео

Пізніше видання The New York Times повідомило, що Тейшейра почав робити публікації "секретних документів" вже через 48 годин після початку повномасштабного вторгнення Росії до України, тобто, фактично, відразу.

Розвідувальні дані про військові дії росіян нацгвардієць публікував у чат-групі на Discord, яка налічувала приблизно 600 учасників.

Як інформує Associated Press, "злив" секретних документів США навряд чи серйозно нашкодить контрнаступу ЗСУ, оскільки Україна довгий час не ділилася інформацією зі США, сумніваючись у їхній здатності зберігати секрети в безпеці.

Українські та американські чиновники заявили цього тижня, що лише у Києві знають деякі плани та оперативну інформацію з поля бою.

Колишній командувач армією США в Європі Бен Годжес теж вважає, що "злив" секретних документів Пентагону не завадить українському контрнаступу. За його словами, збитків від зливу зазнала американська сторона, оскільки продемонструвала свою "вразливість".

Військовий переконаний, що головної шкоди було завдано інформацією про ймовірне прослуховування Південної Кореї з боку Штатів.

Колишній командувач армією США в Європі зазначив, що прослуховування підриває довіру між країнами. У підсумку це може в майбутньому ускладнити відносини між державами.