Спроба повернути "старого" друга: Путін прилетів до Казахстану

9 листопада 2023, 08:51
Читать новость на русском

8 листопада очільник Кремля прибув до Казахстану на зустріч із президентом Токаєвим. Путін всіляко намагається переконати свій електорат, що він все ще зберігає "особливий" вплив на країни Центральної Азії.

Це вже буде п'ята зустріч президентів Росії та Казахстану. За словами Токаєва, на ній лідери країн планують обговорити питання стратегічного партнерства.

Дивіться також Казахстан встиг "вистрибнути": чи відреагує Росія на приїзд Макрона до Токаєва

Росія хоче побудувати в Казахстані АЕС

Касим-Жомарт Токаєв розповів, що під час переговорів із Путіним буде порушено питання будівництва атомної електоростанції. Державне підприємство "Росатом" готове у цьому сприяти. 

Втім, усередині самого казахського суспільства є сумніви щодо доцільності побудови АЕС. З одного боку, Казахстан має великий потенціал, адже посідає перше місце у світі за обсягом природного урану, що видобувається, плюс має своє виробництва ядерного палива. З іншого боку, країна має неприємний досвід "співпраці" з Росією. 

Довідка: Колись у далекому 1949 році у казахському місті Семипалатинськ СРСР випробував свою першу ядерну бомбу, абсолютно нехтуючи здоров'ям та життям людей, які там проживали. На Семипалатинському полігоні упродовж 40 років провели майже 500 надземних і підземних ядерних випробувань. До місцевих жителів ставилися як до експериментальних кроликів. Ракові захворювання, новонароджені діти з фізичними вадами стали повсякденним явищем для мешканців регіону.

Тому остаточне рішення щодо будівництва АЕС ухвалюватимуть на референдумі.

Порядок денний нашої майбутньої зустрічі з президентом Росії в Астані традиційно дуже великий. Ми плануємо докладно обговорити питання двостороннього політичного, торговельно-економічного, культурно-гуманітарного співробітництва. Розглянемо аспекти взаємодії у рамках міжнародних організацій та інтеграційних структур. Обміняємося думками щодо поточного стану та перспектив розвитку міжнародної ситуації,
– наголосив казахський лідер.

Путін втратив "особливе значення" для Казахстану

  • Одна із цілей візиту очільника Кремля до Казахстану – показати, що він все ще "головний" для країн Центральної Азії. Втім, російський опозиційний журналіст Ігор Яковенко переконує, що це не так. Москва і Астана давно вже не мають "тісних" відносин. Казахстан намагається зберігати дружбу з Кремлем лише за для того, аби не наражати себе на загрозу з боку країни-агресорки. Втім, сам все більше позирає на Захід.
  • Про це свідчить і нещодавній візит до Казахстану президента Франції Макрона, який похвалив Токаєва за відмову ставати на бік Москви щодо війни в Україні. Крім того, Астана пообіцяла Парижу постачати уран для французьких АЕС.
  • Нагадаємо, що на початку повномасштабної війни Казахстан відмовився підтримувати російську агресію. Токаєв особисто Путіну заявив, що не визнає анексії окупованих територій України.