Рада провалила зміни до виборчого законодавства: хто та як голосував

22 травня 2019, 14:17
Читать новость на русском

Верховна Рада не включила до порядку денного сесії законопроект президента України Володимира Зеленського про внесення змін до виборчого законодавства та законопроект щодо публічних закупівель у період виборів.

Зокрема, Рада не включила в порядок денний президентський законопроект № 10319 "Про внесення змін до закону "Про вибори народних депутатів України". За його включення до порядку денного проголосували лише 92 народні депутати із 226-ти необхідних.

Читайте також: Які шанси у старих і нових партій пройти в Раду на виборах у липні


Голосування партій за проект Зеленського про публічні закупівлі

Так, ЗА рішення проголосували:

"Опозиційний Блок" – 19 нардепи;
"Самопоміч" – 17 депутатів;
"Блок Петра Порошенка" – 17 депутатів;
"Батьківщина" – 15 нардепів;
"Народний Фронт" – 2 депутати;
"Радикальна партія Олега Ляшка" – 0 депутатів;
"Воля народу" – 0 нардепів;
"Партія Відродження" – 0 нардепів;
Позафракційні депутати – 22.

Проти включення проекту Зеленського в порядок денний проголосувало найбільше народних обранців з "Народного Фронту" – 27, а "Радикальної партії" та БПП по 15.

Що передбачає закон Зеленського про зміну виборчого законодавства?Президентський законопроект про внесення змін до законодавства у зв'язку зі зміною виборчої системи для виборів народних депутатів передбачає пропорційну систему за закритими списками та зниження прохідного бар'єру до Верховної Ради до 3%. Наразі це 5%.

У пояснювальній записці йдеться, що впровадження відкритих списків до Ради потребує серйозних змін в системі адміністрування виборів. Зокрема,

- зміни форми і змісту виборчих бюлетенів;
- роз'яснювальної роботи серед виборців про особливості системи;
- прийняття Центральною виборчою комісією більше 60 постанов, спрямованих на впровадження зазначеної системи;
- належної підготовки партій і кандидатів до проведення виборів по цій системі.

Перед голосуванням депутати Ради озвучили позиції стосовно ініціативи Зеленського щодо зміни виборчого законодавства.

Так, голова фракції "Блок Петра Порошенка" Артур Герасимов заявив, що його фракція не буде підтримувати цей законопроект.

"Пропорційна система із закритими списками – це велика корупція. Ось що нам говорить громадянське суспільство. Тому наша фракція не підтримуватиме цього законопроекту", – сказав він.

Таку ж позицію висловили і нардепи групи "Відродження" та "Опозиційного блоку".

Голова фракції "Самопоміч" Олег Березюк наголошував на необхідності скасувати мажоритарну частину закону про вибори.

Водночас, депутат із групи "Воля народу" Сергій Шахов заявляв, що мажоритарна система не повинна зникати в Україні.

Голова фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко заявила, що її фракція підтримає ініціативу президента Зеленського щодо зміни виборчого законодавства і голосує "за".

Також Рада 22 травня не включила до порядку денного законопроект "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" щодо здійснення закупівель під час виборчого процесу". За його включення проголосувало 127 депутатів за мінімально необхідних 226-ти. Проти проголосували 17 нардепів, 52 не голосували, 57 утримались від голосування.


Як голосували партії у Раді за проект Зеленського про зміни до виборчого законодавства

ЗА рішення проголосували:

"Опозиційний Блок" – 24 нардепи;
"Самопоміч" – 20 депутатів;
"Блок Петра Порошенка" – 17 депутатів;
"Радикальна партія Олега Ляшка" – 16 депутатів;
"Батьківщина" – 16 нардепів;
"Народний Фронт" – 7 депутатів;
"Воля народу" – 1 нардеп;
"Партія Відродження" – 0 нардепів;
Позафракційні депутати – 26.

Проти включення законопроекту в порядок денний проголосувало найбільше народних обранців з "Блоку Петра Порошенка" – 9, а з "Народного Фронту" – 6.

Після цього голова Верховно Ради Андрій Парубій заявив, що він змушений закрити засідання парламенту, оскільки всі питання вичерпані.

Що передбачає закон Зеленського про публічні закупівлі? Зеленський пропонує внести до закону низку змін, щоб забезпечити організацію підготовки та проведення виборів в Україні, а саме здійснення закупівель товарів і послуг для таких потреб.

У пояснювальній записці до законопроекту мовиться, що закупівлю таких товарів і послуг необхідно здійснювати невідкладно. Адже терміни їх виготовлення та поставки є досить тривалими, а виборчі комісії не можуть проводити довгострокові процедури закупівель.

Крім того, такі замовлення, як виготовлення, пакування, доставка виборчих бюлетенів (…) можуть виконати лише підприємства, які мають відповідні виробничі потужності, досвід виконання подібних замовлень, підготовлених фахівців, а також досвід виготовлення замовлень у великих обсягах. Законопроектом передбачено, що скарги, які учасники торгів подають щодо результатів закупівель, пов’язаних з виборами, не зупинятимуть підготовки до проведення виборів.