Б'ють на сотні кілометрів: як смертоносні ракети JASSM до F-16 допоможуть ЗСУ на полі бою
Україна хоче повністю розкрити потенціал винищувачів F-16, які отримає від союзників. Для цього потрібні ракети AGM-158 JASSM виробництва США. Наразі вони, як і знамениті ATACAMS, на жаль, залишаються в статусі "табу".
Після візиту президента Зеленського до Швеції, Данії та Нідерландів було поставлено крапку щодо питання надання Україні літаків F-16. Точніше, проміжну крапку. Тепер ми знаємо, які саме F-16 ми отримаємо (нагадаємо, це велика родина з різними можливостями). Для початку будуть F-16 Block 20 MLU від Данії та Нідерландів. 24 Канал проаналізував, яке озброєння до F-16 могла б отримати Україна.
До теми Змінять геть усе, – у Повітряних силах назвали важливу роль F-16 у війні
Зверніть увагу! Великою перевагою F-16 є те, що ці літаки будувалися як універсальна платформа для різних видів зброї, зокрема, широкої номенклатури ракет класу "повітря – повітря" та "повітря – земля". Деякі з цих снарядів (насамперед – AIM-120 AMRAAM) вже є в Україні, але для їхнього застосування доводилось "мудрувати" та адаптувати під наявні літаки (Су-24М та Міг-29).Натомість поява F-16 широко відкриває для України дверцята магазину "все для ескалації".
Про першу ластівку вже почали писати ЗМІ у 2023-му році. Видання Forbes, зокрема, повідомило про активний інтерес України до ракет AGM-158 JASSM або просто JASSM.
До теми Наєв анонсував надходження літаків F-16 з ракетами на 300 – 500 кілометрів
Це було літо 2023 року, в лютому 2024-го крилаті ракети AGM-158 JASSM знову опинилися в центрі уваги, коли ЗМІ вхопилися за фразу командувача Об'єднаними силами ЗСУ Сергія Наєва. І хоча вона прямо не вказала саме на ці ракети й взагалі, швидше за все, була невірно розтлумачена, імпульс пішов потужний.
У подальших пакетах військової допомоги Україна чекає літаки F-16 та ракети з дальністю ураження цілей у 300 – 500 кілометрів, що дозволить Силам оборони України досягти ще більших успіхів на полі бою та звільнити нашу територію від ворога,
– Сергій Наєв у своєму дописі на фейсбуці від 5 лютого 2024 року відновлює дискусію щодо отримання Україною ракет AGM-158 JASSM.
Що відомо про ракети JASSM і яка їхня ціна
JASSM – це сучасна американська високоточна авіаційна ракета виробництва Lockheed Martin. Назва – це традиційне для зброярської індустрії США скорочення – Joint Air-to-Surface Standoff Missile (дослівно – "Єдина ракета класу "повітря – земля").
"Єдина" – бо ця ракета розроблялася, як уніфікована зброя для всіх типів літаків – від F-15E й F-16 до F-35, B2 і B-52.
За характеристиками JASSM схожа на своїх європейських колег – Storm Shadow, Scalp EG і TAURUS. Головна відмінність: їх багато та американська промисловість здатна зробити їх ще більше, а відповідно й дешевше.F-16 ще не сумісний зі Storm Shadow або SCALP, але він сумісний з JASSM. Поєднавши F-16 з JASSM, українська авіація могла б подвоїти потужність глибокого удару. Розширення крилатих ракет ВПС України може допомогти Києву досягти однієї з головних цілей – звільнення Кримського півострова від 9 років російської окупації,
– пояснив аналітик корпорації RAND у Каліфорнії Брінн Таннехілл.
- Проєкт почав розроблятися після завершення холодної війни в середині 90-их років, основна ідея – застосування поза зоною роботи ворожих систем ППО.
- Цим пояснюється ще одна важлива якість ракет JASSM – їх далекобійність. На випробування, роботу над помилками (перші бойові стрільби завершилися невдачами) та боротьбу з бюрократією пішло понад 10 років.
JASSM на полюванні / Фото Пентагону
Проєкт якийсь час взагалі був під питанням як надто дорогий для платників податків, але врешті здоровий глузд переміг, а американські ВПС отримали свої ракети.
Довідково! Одна ракета AGM-158A коштує приблизно 1,5 мільйона доларів, але за умови серійного виробництва ціна падає до цілком пристойних 400 000 доларів.- У сучасній версії ракети мають дальність від 360 аж до 980 кілометрів (для версії JASSM-ER). Їхні основні цілі – ворожі бункери, укріплення, мости та засоби ППО.
- Бойова частина WDU-42/B (J-1000) ракети, що проникає, має масу 450 кілограмів. Це дозволяє проникати в ґрунт на глибину до 24 метрів та пробивати залізобетонні плити товщиною до 2 метрів.
Страшний сон для бункерного діда Путіна / Фото Пентагону
Нині у світі є понад 2 000 ракет такого типу. Наразі JASSM є на озброєнні США та союзників по НАТО: Великої Британії, Польщі та Фінляндії. Також JASSM є на озброєнні Королівських повітряних сил Австралії та Марокко.
AGM-158 JASSM – основні характеристики
- розробка і виробництво – Локхід Мартін (США),
- в строю – з 2003 року,
- клас – " повітря – земля (поверхня)",
- система керування – інерціальна (ІНС) з корекцією за даними,
- конструкція – аеродинамічна низькопланова,
- носії – F-15E, F-16C/D, F/A-18E/F, F-35C, B-1B, B-2, B-52Н,
- довжина – 4,27 метра,
- розмах крил – 2,4 метра,
- маса – 1 020 кілограмів,
- дальність – від 360 кілометрів,
- точність – 3 метри,
- бойова частина – 450 кілограмів,
- маса вибухової сполуки – 109 кілограмів (малочутлива вибухова речовина AFX-757),
- вартість – 1,5 мільйона доларів.
Як JASSM знищує цілі: дивіться відео
Коли AGM-158 JASSM отримають у ЗСУ
Наразі питання відкрите. США з відомих лише їм причин доволі довго пручалися й не бажали віддавати Україні свої літаки. Так само може бути й з ракетами (власне, вже є у ситуації з ATACMS), тому легкими переговори про передачу JASSM точно не будуть.
Та є й гарні новини – схоже, переговори вже почалися, принаймні, Україна надіслала до Пентагону відповідний запит.
JASSM в очікуванні / Фото Пентагону
Нині українські пілоти вже почали навчання на F-16. Очікується, що на початку 2024 року перші літаки вже піднімуться в українське небо.
Ось цей відтинок часу і є в запасі в української та світової дипломатії, щоб переконати США (найбільшого та найсильнішого союзника України) у тому, що "літаки летять" неможливо без "будєм всіх бомбіть", а бомбити краще за все перевіреними AGM-158 JASSM.
Важливим моментом є те, що це не забутий проєкт зі складів, а цілком актуальний – якщо буде політична воля, заводам "Локхід Мартін" не доведеться щось вигадувати, а просто натиснути на кнопку "пуск".
Чи є підводні камені?
Не без цього. F-16 – це велика родина літаків, про що ви вже читали на початку. Машини, які літають з 1970-их років, мають безліч різновидів і модернізацій.
Ті винищувачі, які нам нададуть Данія та Нідерланди – модернізація початку 1990-х (F-16A/B за проєктом MLU (скорочення від дуже екзистенційного Mid-Life Upgrade), програма реалізована нідерландською компанією "Фоккер" за американською ліцензією), тобто це проєкти тих часів, коли JASSM не було навіть у кресленнях, відповідно, вони й не передбачені як носії цих ракет.
Носіями JASSM є вже більш пізні моделі – F-16C/D. Про їхню передачу Україні наразі не повідомлялося (при цьому США має майже 1000 цих застарілих літаків), вони є у також і в Греції. Власне, бажання мати власні ракети JASSM стало однією з причин переходу Нідерландів на F-35 і згоду на передачу F-16 Києву.
Саме тому необхідно чинити тиск на керівництво США та особисто президента Байдена, адже без ракет JASSM літаки F-16 не зможуть повною мірою продемонструвати свою силу, а відповідно, не стануть визначальним фактором на полі бою в Україні, де війна щодня забирає життя найкращих. Нині ж маємо дивну нерішучість Вашингтону, яка обертається для нас дуже важкою ціною.
До речі, на 2024 рік очікується поповнення у родині – старт виробництва модернізованої стелс-ракети AGM-158 JASSM-XR. А вона має дальність до 1 900 кілометрів і бойову частину до 910 кілограмів. Україні для початку вистачить і 360 кілометрів і 450 кілограмів.Факт запиту України щодо ракет JASSM, про який пише Forbes, натякає, що Сили оборони мають план, щодо їхнього застосування, втім, хотілося б таких "головоломок" було менше, а союзники передавали вже готові рішення, адже це не "подарунки", а інвестиція у власну безпеку.