Перевозив паливо для окупантів: що відомо про уражений дроном російський танкер SIG

5 серпня 2023, 10:07
Читать новость на русском

У районі Керченської протоки в ніч на 5 серпня після атаки підводного дрона отримав пробоїну російський танкер SIG. Танкер раніше перевозив авіаційне паливо з окупованого Криму до Сирії, за що на нього США наклали санкції.

Як повідомили у СБУ, спецоперація відбувалася за "класичним сценарієм". Для атаки українська спецслужба використала надводний безпілотник, начинений 450 кілограма тротилу.

До теми СБУ підірвала великий російський танкер SIG : все, що відомо про атаку

Спецоперацію СБУ провела разом із Військово-морськими силами ЗСУ. При цьому вона відбулася саме в територіальних водах України.

Один із найпотужніших нафтових танкерів

Танкер SIG збудували 2014 року. Це один із найбільших потужних нафтових танкерів Росії, після влучання дрона танкер почав тонути.


Sig – комерційний танкер, який ходить під прапором Росії / Фото vesselfinder.com

Довідка. SIG IMO: 9735335 – комерційний танкер, який збудували 2014 року. Це один із найбільших потужних нафтових танкерів Росії, має порт приписки Санкт-Петербург. Він доставляв авіаційне паливо з Криму до Сирії, за що був включений США в санкційні списки.

Танкер не є цивільним судном, і підпадає під заборону Міноборони України на перевезення вантажів військового призначення.

Танкер SIG добре відомий порушник санкцій 

Керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко розповів, що вперше цей танкер був зафіксований Моніторинговою групою BlackSeaNews як порушник кримських санкцій 12.05.2017.

Танкер SIG IMO: 9735335 доставив з Новоросійська 6,5 тисяч тонн дизпалива на Феодосійську нафтобазу (в той час Керченського мосту ще не було, і паливо до окупованого Криму везли морем,
– уточнив Клименко.

Всього до введення в експлуатацію Керченського мосту (травень 2018) моніторингова група зафіксувала як мінімум 21 такий рейс. Абсолютна більшість рейсів до Феодосії виконувалася з вимкненим передавачем АІС. Офіційно екіпаж повідомляв, що порт призначення – Порт Кавказ (РФ).

"Після цього регулярно возив бензин та дизпаливо з Феодосійської нафтобази до сирійського порту Тартус (постачання угруповання військ РФ в Сирії, в тому числі "сирійської ескадри" ВМФ Росії)", – ідеться у повідомленні.

Зазначають, що з останнього рейсу до Татуса повернувся 01.08.2023 в баласті (без вантажу) на рейдову стоянку на Південь від Керченської протоки в територіальному морі України.

Останній рейс до Сирії розпочав 2023-07-12 11:31 LT (UTC +3).

Увага! Зазвичай танкер вимикав АІС у Середземному морі на підході до Кіпру, надалі йшов до Тартуса з вимкненим передавачем АІС. Але неодноразово фіксувався в порту Тартус на військово-морській базі ВМФ РФ на фото з космосу.

Це судно (його судновласник), скоріш за все має тривалий контракт з міністерством оборони Росії на постачання нафтопродуктів для сирійського угруповання російських військ,
– повідомив Клименко.

Після влучання дрона танкер почав тонути

Російські телеграм-канали з посиланням на федеральне агентство морського та річкового транспорту пишуть, що танкер отримав пробоїну. Вона утворилася в районі машинного відділення біля ватерлінії з правого борту. Коли по судну поцілив дрон, воно перебувало на південному підході до незаконно збудованого мосту через Керченську протоку.

До теми Законні цілі, – голова СБУ висунув умови Росії для закінчення "бавовни" на кораблях

Водночас пропагандистські ЗМІ стверджують, що танкер на плаву. Хоча з нього відкачують воду.

На фото, опублікованих в мережі, видно, що вода набралася всередині судна. Вказано, що на момент удару на танкері було 11 осіб, однак про постраждалих не повідомляється.

Важливо! Раніше Міноборони України попередило, що з 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку портів Росії та українських портів, які розташовані на тимчасово окупованій Росією території України, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.