Розмова Байдена з Зеленським: чого прагне Київ і що чекає Вашингтон

5 квітня 2021, 20:29
Читать новость на русском

Президент Володимир Зеленський поспілкувався по телефону із президентом США Джо Байденом. Перемовини зумовлені загостренням війни на Донбасі.

Розмова між двома главами держав відбулась 2 квітня 2021 року. Частину розмови вони присвятили розвитку демократії в обох країнах.

Актуально МЗС та ОП активно працюють над організацією зустрічі Зеленського та Байдена, – Маркарова

Що відомо про переговори

Першою про розмову Володимира Зеленського і Джо Байдена повідомила у своєму твітері журналістка видання Politico Наташа Бертран. Пізніше з'явилися офіційні повідомлення на сайті Офісу Президента України і Білого дому.

Байден підтвердив відданість Сполучених Штатів Америки Україні, президенти обговорили повідомлення про стягування російських військових підрозділів на Сході та зусилля Зеленського у боротьбі з корупцією,
– повідомила Бертран.

За словами Зеленського, у розмові відзначили та підтримали втілення і продовження реформ в Україні, зокрема антикорупційної, судової та реформи Конституційного Суду. Також він зазначив, що Байден вважає США та Україну "братами по зброї" у боротьбі з корупцією.

Боротьба з корупцією і реформи в Україні були не єдиними темами першої телефонної розмови двох президентів. Зеленський та Байден обговорили:

  • можливу співпрацю в подоланні пандемії COVID-19;
  • участь США у Кримській платформі;
  • можливість візиту американського президента до України.

Однак окремою темою переговорів були провокації Росії на Донбасі та масове збільшення кількості російських військ біля кордонів України.

Загострення війни на Донбасі

У Білому домі запевнили, що президент Байден підтвердив непохитну підтримку США суверенітету і територіальної цілісності України перед російською агресією на Донбасі та у Криму. Американці занепокоєні поновленням провокацій з боку Росії.

За ситуацією на Донбасі уважно стежать у Білому домі, тому там відбулося відразу кілька важливих розмов між українськими і американськими високопосадовцями. Командувач військовим контингентом США в Європі наказав перевести війська у стан підвищеної готовності.

Читайте також Зеленський поспілкувався з Байденом: що має зрозуміти Кремль

На думку ексміністра закордонних справ України Павла Клімкіна, розмова президентів – це послання для українців і всього світу, що в України є друзі й партнери.

Реакція Білого дому VS реакція Офісу Президента

Підготовку до розмови на Банковій почали відразу після перемоги Байдена на президентських виборах. З 29 березня в Офісі Президента роботу пожвавили. Експертка Українського інституту майбутнього Ілія Куса вважає, що в установі хотіли, щоб дзвінок просто відбувся, бо його подають як стратегічну перемогу на зовнішньополітичному напрямку.

На сайті ОП оприлюднили повідомлення про дзвінок Байдена на 12 абзаців і вказали, що американський президент начебто висловив захоплення лідерством Зеленського у перетворенні України. Натомість на сайті Білого дому оприлюднили невеликий текст на 1 абзац про розмову.

Цим коротким абзацом вони (влада США – 24 канал) показали, що їм насправді важливі реформи в Україні, щоб ми показали результат,
– пояснила Куса.

Яка мета дзвінка Байдена Зеленському

У США триває перегляд зовнішньополітичної стратегії, зокрема, щодо формату відносин з Україною і Росією. Дзвінок Байдена був також спрямований на те, аби налагодити прямий контакт з Україною і з'ясувати, наскільки Зеленський відданий реальним реформам в Україні. Таку думку висловив Клімкін.

Читайте також Про реформи, війну та візит до України: деталі про розмову Зеленського та Байдена від ОП

За його словами, нова американська влада максимально запрацює за декілька місяців. Ексміністр зауважив, що кожна наступна влада США до початку реальних дій готується 6 місяців.

Президент Америки наголосив, що для успішного протистояння у війні з країною-агресором, Україна має:

  • розвивати свої демократичні інститути;
  • посилювати обороноздатність;
  • нарешті встановити верховенство права.

Дзвінок Байдена Зеленському став чітким сигналом Кремлю, що США не залишать Україну наодинці з агресором. Для того, щоб протистояти східному сусіду, Україна повинна покладатися не лише на сторонню допомогу, а й сама ставати сильнішою.