Ринок реагує

Побоювання інвесторів щодо можливої російської агресії проти України переросли в паніку. Вони почали масовий розпродаж як російських, так і українських цінних паперів.

Що з нашим гаманцем Чим обумовлено зростання цін і курсу в Україні

У понеділок, дохідність українських єврооблігацій з найближчим терміном погашення у вересні 2022 року злетіла вище 26% – це дуже високий рівень дохідності для державних облігацій. І хоча у вівторок, на фоні візиту держсекретаря США Блінкена до Києва, вітчизняні євробонди почали відновлюватись (дохідність найкоротших повернулась до 18%), це все ще захмарно високо.

Економіка працює в штатному режимі

Поки що паніка не призвела до значних проблем всередині української фінансової системи: внутрішні інвестори купують державні облігації, а банківська система працює у штатному режимі. Але, безумовно, швидка девальвація та вихід з України іноземних інвесторів можуть дестабілізувати ситуацію.

Особлива небезпека – якщо падіння гривні спровокує паніку серед населення. Це мало б найнеприємніші наслідки для української економіки.

Росія прагне посіяти паніку

Адже саме дестабілізація і є метою військових погроз Росії. Якщо росіянам і справді вдасться підкосити українську економіку просто спровокувавши паніку настрої серед інвесторів та населення, то вони без жодного пострілу досягнуть своєї мети — дестабілізації України.

Зараз конче важливими є правильні дії як з боку громадян України, так і з боку держави.

Зі свого боку, людям треба утримуватися від паніки. Не треба в гарячці бігти в обмінники міняти свої гривні на долари. Чи знімати всі гроші з депозитів та класти під матрац (від російських бомб матрац їх все одно не захистить). Водночас дійсно треба бути обережними: мати план дій на випадок справді серйозних економічних проблем, не набиратися кредитів та не робити зайвих витрат допоки ситуація не нормалізується.

Потрібно зрозуміти Путін живиться жахом цілих країн

Що має зробити держава

Нарешті, держава має подбати про доступне фінансування, необхідне для утримання на плаву державного бюджету. Адже доступ до зовнішнього фінансування зараз фактично обрізаний – жодна держава не витягне платити за борг десятки відсотків.

Критичну важливість має фінансова підтримка з боку країн-партнерів та міжнародних організацій.

Поки на іноземних ринках триває паніка, треба максимально чітко дотримуватись умов відповідних програм з міжнародними партнерами та вести з ними діалог про збільшення обсягів фінансування.

В умовах паніки на ринках, це основний спосіб тримати на плаву державний бюджет.

Чи буде долар по 40 – дивіться відео