Зняття запобіжників: які гарантії безпеки Україна може отримати на саміті НАТО у Вільнюсі
У Вільнюсі 11 – 12 липня має відбутися саміт НАТО. Малоймовірно, що вступ України до Альянсу відбудеться під час повномасштабної війни. Так само й надання безпекових гарантій. Але деякі запобіжники можуть бути зняті.
Про них 24 Каналу розповів головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус. Зокрема, вони можуть стосуватися постачання зброї.
Дивіться також Зеленський анонсував певні результати на фронті до саміту НАТО: які є 7 перспективних напрямків
Має бути озброєння
Допоки в Україні триває повномасштабна війна, остаточно не розглядатиметься питання вступу до НАТО, про що раніше казав Генсекретар Альянсу Єнс Столтенберг. І гарантії безпеки, які надавалися Фінляндії та Швеції до їхнього приєднання, також малоймовірний варіант для нашої країни. Утім, мають бути гарантії постачання зброї, що, ймовірно, обговорюватиметься на липневому саміті.
Я думаю, ці запобіжники будуть зняті. Валерій Залужний в своєму інтерв'ю зазначив, що партнери просять воювати, як НАТО. А щоб воювати, як НАТО треба мати таке ж озброєння – авіацію, ракети і так далі. Країни-члени при розгляді цього питання не мають спиратися на аргумент "Україна в НАТО чи ні",
– сказав Іван Ус.
Іван Ус про саміт НАТО у Вільнюсі: дивитись відео
Польща підтримує Україну
Польща продовжує надавати Україні підтримку в тому числі і в питаннях вступу до НАТО. Зокрема, там озвучили ідею, що Україні треба компенсувати період допоки країна не приєдналася до Альянсу.
"Сподіваюся, ця пропозиція Польщі буде обговорена. Тому що це гарний фактор впливу на позицію країн: ви не берете Україну в НАТО, але берете на себе зобов'язання компенсувати грошима і не лише грошима – нам треба озброєння. Якщо не подобається – беріть в НАТО", – підкреслив він.
Саміт НАТО у Вільнюсі: чого очікувати Україні
- На саміті НАТО у Вільнюсі на Україну, ймовірно, чекатиме помірковане запевнення політичного вступу до Альянсу. Але це не одне й теж саме, що вступ до Альянсу. Наразі немає остаточного консенсусу щодо цього питання.
- Очільник українського МЗС Дмитро Кулеба звернувся до німецької влади і закликав Німеччину не повторювати помилок ексканцлерки Ангели Меркель у Бухаресті 2008 року. Мовляв, тоді вона виступила рішуче проти будь-якого просування до членства України в НАТО. Така заява призвела до вторгнення Путіна на територію Грузії та України.
- Тим часом Андрій Єрмак у своєму телеграм-каналі зазначив короткий меседж: "Вільнюс не має повторити помилки Бухареста".
- До саміту НАТО у Вільнюсі українська армія має показати результати на фронті. Але вони, як зазначив Володимир Зеленський, даються життям наших воїнів.