Швеція ухвалила офіційне рішення щодо членства у НАТО

16 травня 2022, 16:27
Читать новость на русском

Джерело:

Уряд Швеції

Швеція ухвалила рішення відмовитися від свого нейтралітету та приєднатися до НАТО.

Швеція йде у НАТО

Прем'єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон повідомила про це під час пресконференції 16 травня. 

До теми Знову лякають: у Росії заявили, що не змиряться зі вступом Фінляндії і Швеції у НАТО

Ми повідомимо НАТО, що хочемо стати членом Альянсу,
– сказала Андерссон. 

Оголошення зробили після дебатів у шведському парламенті, на яких стало зрозуміло, що рішення вступу країни до НАТО має велику підтримку. З 8 партій Швеції, "проти" виступили лише 2. 

До цього кроку у Швеції вдалися після того, як про прагнення вступити до Альянсу повідомила сусідня Фінляндія. Першочергово приводом для цього стало повномасштабне вторгнення Росії в Україну. 

Магдалена Андерссон назвала ухвалене рішення "історичною зміною у політиці безпеки країни". З цим важко посперечатися, адже вступ Швеції до НАТО покладе кінець більше ніж 200-річному нейтралітету держави.  

Разом з тим, прем'єрка зауважила, що в період від подання заявки на вступ до Альянсу до набуття у ньому членства, Швеція перебуватиме у вразливому становищі. 

Голова Європейської Ради відреагував на рішення Швеції

На історичне рішення шведського уряду вже почала реагувати світова спільнота. Одним із перших це зробив голова Європейської Ради Шарль Мішель. Він зауважив, що із заявками Швеції та Фінляндії на вступ до НАТО, посилюється та міцнішає безпека Європи. 

Схвалюю Швецію та шведський парламент за їхнє рішення на благо колективної безпеки та оборони. Внесок ЄС у стримування НАТО стає все більш неоціненним,
– написав Шарль Мішель у твітері. 

Реакція країн-членів НАТО 

На заяву шведського уряду вже відреагували й інші країни-члени Альянсу. До прикладу, литовський політик Габріелюс Ландсбергіс також привітав рішення Швеції у твітері. 

"Ми однаково бачимо регіональні загрози, але протистоїмо їм окремо. Тепер ми будемо робити це пліч-о-пліч як союзники. Вітаємо Швецію з рішенням приєднатися до НАТО", – написав він. 

Не залишилась осторонь й сусідня Норвегія. "Членство Швеції та Фінляндії в НАТО дає Північному регіону зовсім нові можливості в політиці оборони та безпеки", – написала у твітері норвежська політикиня Аннікен Гуйтфельдт. 

Вона зауважила, що Норвегія хоче забезпечити швидкий процес вступу Швеції та Фінляндії на Альянсу та заявити про свою солідарність з ними на перехідному етапі. Політикиня пообіцяла сусіднім країнам повну підтримку. 

Загалом рішення Швеції та Фінляндії вступити до Північноатлантичного Альянсу отримало схвалення у багатьох країнах. Серед них – Данія, Ісландія та інші. 

Шведські дипломати поїдуть до Туреччини на переговори щодо вступу до НАТО

Однак, не всі країни-члени НАТО задоволені рішенням Швеції. А їхнє схвалення є вкрай важливим, адже прийняття до Альянсу нового члена повинні погодити всі інші країни-учасниці. 

Свої сумніви щодо потенційного членства Швеції та Фінляндії у НАТО висловила Туреччина. Президент Реджеп Ердоган заявив, що не має позитивної думки про прагнення цих країн приєднатися до Альянсу. Він звинуватив їх в укриванні "терористичних організацій". Мова йде про Робітничу партію Курдистану, яка є забороненою у Туреччині. 

Міністр іноземних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу сказав, що Швеція та Фінляндія повинні припинити підтримувати терористів у своїх країнах та надати чіткі гарантії безпеки.

Аби обговорити сумніви Туреччини та знайти шляхи розв'язання питань, які її турбують, шведські дипломати вирушать до Анкари на переговори. У Стокгольмі сподіваються переконати Туреччину підтримати їхню кандидатуру на голосуванні у НАТО. 

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг не вважає, що Туреччина справді блокуватиме вступ Швеції та Фінляндії до НАТО. Він переконаний, що усі проблеми, які її турбують, можна вирішити дуже швидко. 

Вступ Швеції та Фінляндії до НАТО: що ще відомо

  • За словами держсекретаря США Ентоні Блінкена, підтримка вступу Швеції та Фінляндії до НАТО серед членів Альянсу майже одностайна
  • Більшість держав-членів НАТО готові провести процедуру ратифікації заявок на членство Фінляндії та Швеції у найкоротші терміни. Це можна зробити буквально за кілька тижнів
  • Очікувано, що Росія рішенням скандинавських країн не задоволена. Там одразу ж почали погрожувати та лякати Швецію і Фінляндію "далекосяжними наслідками".
  • Зокрема, заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков заявив, що від вступу до НАТО "безпека у Фінляндії та Швеції точно не зміцниться". 

До теми – Путін зумів загнати в НАТО навіть нейтральні країни, – Казанський